dnes je 18.5.2024

Input:

Podmínky výkonu funkce člena představenstva

1.1.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

5.1.2 Podmínky výkonu funkce člena představenstva

Mgr. Ing. Zdeňka Kůsová, JUDr. Lucie Kolářová

Základní podmínku pro výkon funkce člena orgánu obchodní korporace stanoví ustanovení § 152 odst. 2 NOZ, a tou je svéprávnost fyzické osoby. Stejné platí i pro zástupce právnické osoby, která je členem statutárního orgánu jiné právnické osoby. Svéprávnosti nabývá fyzická osoba zletilostí, tedy dovršením osmnáctého roku věku, případně přiznáním svéprávnosti nebo uzavřením manželství. Na úpravu ustanovení NOZ navazuje ustanovení § 46 ZOK, které upravuje další podmínky výkonu funkce statutárního orgánu.

Bezúhonnost

Členem orgánu obchodní korporace nemůže být také ten, kdo není bezúhonný, ve smyslu zákona o živnostenském podnikání, a ani ten, u koho nastala skutečnost, která je překážkou provozování živnosti (viz § 46 odst. 1 ZOK).

Bezúhonným ve smyslu zákona o živnostenském podnikání není ten, kdo byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo odhlašuje, pokud se na něj nehledí, jako by nebyl odsouzen.

Překážky provozování živnosti upravuje rovněž zákon o živnostenském podnikání, a to ve svém ustanovení § 8 odst. 1 a 2 ŽZ. Živnost nemůže provozovat osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurz, když rozhodným je samotné prohlášení konkurzu, nikoliv okamžik, od kterého nelze provozovat živnost. Živnost nelze dále provozovat po dobu 3 let od právní moci rozhodnutí o zamítnutí insolvenčního návrhu proto, že majetek dlužníka nebude postačovat k úhradě nákladů insolvenčního řízení, nebo rozhodnutí o zastavení insolvenčního řízení z důvodu, že pro uspokojení věřitelů je majetek dlužníka zcela nepostačující. Živnost dále nemůže provozovat fyzická nebo právnická osoba, a to po dobu 3 let od právní moci rozhodnutí o zrušení konkursu proto, že majetek dlužníka je zcela nepostačující pro uspokojení věřitelů. Živnost nemůže provozovat ani osoba, které soud nebo správní orgán uložil trest nebo sankci zákazu činnosti týkající se provozování živnosti v oboru, nebo v příbuzném oboru. Naproti tomu zrušení živnostenského oprávnění zřejmě překážkou výkonu funkce statutárního orgánu nebude.

Vzhledem k tomu, že ustanovení § 153 NOZ v podstatě vylučuje ustanovení § 46 ZOK, lze usuzovat, že úprava občanského zákoníku se v tomto případě nepoužije a použije se úprava speciální obsažená

Nahrávám...
Nahrávám...