1301
Rozvaha a výsledovka
Ing. Helena Vojáčková
NahoruROZVAHA A VÝSLEDOVKA
ROZVAHA A VÝSLEDOVKA – ZADÁNÍ
Zde si do svého počítače stáhněte zadání rozvahy a výsledovky k 31. 12. 2016.
NahoruSESTAVENÍ ROZVAHY A VÝSLEDOVKY K 31. 12. 2016 – POPIS ŘEŠENÍ
Nyní sestavíme výsledovku a rozvahu k 31. 12. 2016. Musíme dávat pozor, abychom neporušili návaznost na zahajovací rozvahu.
Řešení si rozdělíme do dvou částí. V první části nadefinujeme formáty rozvahy a výsledovky v souladu se standardem IAS 1 – Presentace účetní závěrky a namapujeme účty z hlavní knihy do těchto výkazů. Tím dostaneme rozvahu a výsledovku podle českých předpisů ve formátu IFRS.
Ve druhé části zajistíme návaznost zahajovací rozvahy s rozvahou k 31. 12. 2016 a provedeme úpravy jednotlivých položek rozvahy a výsledovky, které vyplývají z rozdílů mezi IFRS a českými předpisy za rok 2016 (viz list 3 – úpravy psané normálním písmem). Návaznost rozvah zajistíme tak, že veškeré úpravy, které se v zahajovací rozvaze promítaly do nerozdělených zisků, zopakujeme do rozvahy k 31. 12. 2016 (viz list 3 – úpravy psané kurzívou). Nakonec veškeré úpravy promítneme do výsledovky a rozvahy podle českých předpisů ve formátu IFRS k 31. 12. 2016, a tím dostaneme finální výsledovku a rozvahu podle IFRS k 31. 12. 2016.
NahoruDEFINICE ROZVAHY A MAPOVÁNÍ
1. krok
V souladu se standardem IAS 1 – Sestavování a zveřejňování účetní závěrky nadefinujeme formát rozvahy a výsledovky (list 1).
2. krok
Jednotlivým rozvahovým a výsledkovým položkám v „sloupci A” (list 1) přidělíme čísla za účelem tzv. „mapování”.
„Mapování” znamená, že jednotlivým účtům (syntetickým nebo analytickým) přidělíme čísla podle toho, do které rozvahové nebo výsledkové položky se mají načíst. Účty se načtou do rozvahové nebo výsledkové položky se stejným číslem, které jsme jim přidělili. V rozvaze a ve výsledovce ve „sloupci F” (list 1) je použita funkce SUMIF, která zajistí, že účty označené čísly se načtou do rozvahových a výsledkových položek se stejnými čísly.
3. krok
Začneme „mapovat”. Jednotlivým syntetickým účtům (list 2) – v praxi spíše analytickým účtům – přidělíme čísla podle toho, do které rozvahové nebo výsledkové položky se mají načíst a pomocí funkce SUMIF se do „sloupce F” provedou automaticky příslušné součty. Tím dostaneme rozvahu a výsledovku podle českých předpisů do formátu IFRS.
Úkol 1
Do listu 2 namapujte chybějící položky.
NahoruÚPRAVY A VÝSLEDNÁ ROZVAHA A VÝKAZ O ÚPLNÉM VÝSLEDKU PODLE IFRS
Úpravy v tomto modelu budeme provádět přímo na rozvaze (ne na účtech). V praxi je možné obojí.
Pro sestavení rozvahy a výsledovky podle IFRS provedeme následující úpravy, které potom zesumarizujeme v listu 3.
Úprava č. 1 – Reklasifikace investic do nemovitostí
Zůstatková hodnota investic do nemovitostí před přeceněním k 31. 12. 2016 je rovna částce 29 525 tis. Kč. Tuto částku zjistíme ze zadání z tabulky 2.
O tuto částku snížíme rozvahovou položku „Pozemky, budovy a…