2.7.1900001
§ 190a ZP Náhrady nákladů při výkonu práce na dálku
Ing. Karel Janoušek
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
Vyhláška č. 299/2023 Sb., o stanovení výše paušální částky náhrady nákladů při práci na dálku pro rok 2023
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 6 odst. 7 – náhrady, které nejsou předmětem daně z příjmů ze závislé činnosti
-
§ 24 odst. 2 písm. j) bod 5 - pracovněprávní nároky zaměstnanců umožněné kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak
-
§ 24 odst. 2 písm. p) - plnění, ke kterým je povinen zaměstnavatel podle jiného zákona
NahoruNáhrady nákladů vzniklých v souvislosti s výkonem práce na dálku
V souvislosti s výkonem práce na dálku sjednaným mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem podle § 317 ZP písemně, příp. nařízeným zaměstnanci podle § 317 odst. 3 ZP, vznikají zaměstnanci zpravidla vždy nějaké výdaje (náklady).
Podle § 2 odst. 2 ZP musí být závislá práce vykonávána mj. na náklady zaměstnavatele, nicméně v případě výkonu práce na dálku si zaměstnavatel se zaměstnancem mohou individuálně předem písemně sjednat, že náhrady takových nákladů nebo jejich část zaměstnanci poskytovány nebudou.
Jestliže takovéto ujednání není sjednáno písemně předem a zaměstnanec výdaje, které mu v souvislosti s výkonem práce na dálku vznikly, prokáže, je zaměstnavatel povinen je zaměstnanci nahradit.
Náhrady nákladů vzniklých v souvislosti s výkonem práce na dálku může zaměstnavatel zaměstnanci poskytovat paušální částkou za každou započatou hodinu práce. Může tak ale učinit pouze v případě, že je takový způsob písemně se zaměstnancem nebo kolektivně sjednán anebo stanoven zaměstnavatelem ve vnitřním předpisu.
Přestože osoby, se kterými je sjednána dohoda o provedení práce (§ 75 ZP) anebo dohoda o pracovní činnosti (§ 76 ZP), jsou také považovány za zaměstnance (viz § 6 a § 3 ZP), lze jim poskytnout náhradu nákladů vzniklých v souvislosti s výkonem práce na dálku pouze v případě, že je toto právo s nimi písemně sjednáno. Také v tomto případě lze náhradu nákladů poskytovat formou paušální částky nebo jako náhradu prokázaných výdajů, případně jen v určitém dohodnutém rozsahu.
NahoruVýše paušální částky náhrady nákladů
Výši paušální částky náhrady nákladů za každou hodinu započaté práce stanoví MPSV vyhláškou, a to vždy k 1. lednu kalendářního roku, příp. v mimořádných termínech, dojde-li ke zvýšení nebo snížení její naposledy vyhláškou stanovené hodnoty nejméně o 20 %. Paušální částku stanoví MPSV podle údaje zveřejněného Českým statistickým úřadem o spotřebě domácností upraveného pro model práce na dálku, a to podle důvodové zprávy k novele zákoníku práce za jednu dospělou osobu v průměrné domácnosti v České republice za 1 hodinu, a to zjištěné z aktuálních cen a průměrné spotřeby plynu, elektřiny, pevných paliv, dodávek tepla (dálkové vytápění) a centralizovaného poskytování teplé vody, dodávek vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, odvozu odpadních vod a čištění jímek a odvozu komunálního odpadu.
S účinností od 1. 10. 2023 byla pro rok 2023 paušální částka náhrady nákladů při práci na dálku za každou započatou hodinu práce stanovena vyhláškou č. 299/2023 Sb. ve výši 4,60 Kč.
Celková paušální náhrada nákladů se stanoví jako součin paušální částky stanovené pro příslušné období ve vyhlášce MPSV a počtu hodin výkonu práce na dálku v kalendářním měsíci, přičemž do počtu hodin se zahrne i případná započatá hodina skutečného výkonu práce v kalendářním měsíci. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci paušální částku nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém na ni zaměstnanci vzniklo právo.
Zaměstnavatelé uvedení v § 109 odst. 3 ZP (tzv. státní a příspěvková sféra) mohou zaměstnancům poskytovat paušální náhradu zjištěnou pouze s použitím paušální částky stanovené ve vyhlášce MPSV platné pro příslušné období. Zaměstnavatelé neuvedení v § 109 odst. 3 ZP (tzv. podnikatelská sféra) mohou svým zaměstnancům poskytovat paušální náhrady i ve vyšších částkách než vyplývají z paušální částky stanovené vyhláškou MPSV.
Je-li zaměstnanci poskytována paušální částka, platí, že zahrnuje náhradu veškerých nákladů, které zaměstnanci při výkonu práce na dálku vznikly. Její poskytnutí však nevylučuje poskytnutí náhrady za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a jiných předmětů…