2.8.196
§ 196 ZP Rodičovská dovolená
Mgr. Lenka Pavelková
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 22-29 – kolektivní smlouva
-
§ 34b odst. 1 – právo zaměstnance na přidělování práce stanovené týdenní pracovní doby
-
§ 38 – povinnosti vyplývající z pracovního poměru
-
§ 47 – nástup zaměstnance do práce po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou
-
§ 53, 54 – zákaz výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru
-
§ 191 – důležité osobní překážky v práci
-
§ 206 – společné ustanovení o překážkách v práci na straně zaměstnance
-
§ 216 odst. 2 – posuzování mateřské a rodičovské dovolené jako doby konání práce pro účely dovolené
-
§ 217 odst. 5 – povinnost zaměstnavatele určit zaměstnanci a zaměstnankyni na jejich žádost dovolenou bezprostředně po skončení mateřské (rodičovské) dovolené
-
§ 218 odst. 4 – určení nevyčerpané části dovolené z důvodu čerpání rodičovské dovolené po skončení rodičovské dovolené
-
§ 232 – pracovní volno při zvyšování kvalifikace zaměstnance
-
§ 301 písm. b) – využívání pracovní doby
-
§ 305 – vnitřní předpis
-
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů
NahoruŽádost o rodičovskou dovolenou
V žádosti o rodičovskou dovolenou má zaměstnankyně či zaměstnanec určit rozsah (dobu) jejího čerpání, neboť to má pro oba účastníky pracovního poměru své praktické důsledky. Rodičovská dovolená přísluší zaměstnanci v rozsahu, o jaký požádá, a žádost se podává nejméně 30 dnů před nástupem na rodičovskou dovolenou, ledaže tomu brání vážné důvody na straně zaměstnance. Lze tedy o rodičovskou dovolenou požádat i dříve, na druhou stranu v naléhavém případě, kdy nebude možné dobu 30 dní dodržet (např. při vážném onemocnění nebo úmrtí osoby, která o dítě pečuje), lze požádat i později. Rozhodne-li se později zaměstnankyně nebo zaměstnanec, že čerpání rodičovské dovolené ukončí dříve a nastoupí zpět do zaměstnání, je nezbytné, aby se na této změně se zaměstnavatelem dohodli, neboť sám zaměstnanec nemůže jednostranně rozhodovat o zkrácení rodičovské dovolené, o kterou požádal a kterou již čerpá. Naopak ale může požádat o čerpání další části rodičovské dovolené, i když původně žádal o rodičovskou dovolenou v kratším rozsahu, a to až do doby, než dítě dosáhne 3 let věku.
NahoruPráce při rodičovské dovolené
Nástup výkonu práce v pracovněprávním vztahu, v němž je rodičovská dovolená poskytnuta, znamená vždy její ukončení, neboť to logicky vyplývá z povahy rodičovské dovolené jako překážky v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v práci. Není však vyloučeno, aby zaměstnankyně nebo zaměstnanec v pracovněprávním vztahu za trvání rodičovské dovolené vykonávali pro jiného nebo i téhož zaměstnavatele práci, avšak pokud jde o téhož zaměstnavatele, vždy na základě jiného pracovněprávního vztahu, než ve kterém čerpají rodičovskou dovolenou, přičemž u téhož zaměstnavatele se nemůže jednat ani o výkon prací stejného druhu.
Rodičovská dovolená není v běžné personální praxi ničím jiným než specifickým neplaceným volnem, na které má nárok zaměstnankyně či zaměstnanec (popřípadě oba), pokud pečují o dítě do tří let jeho věku. Poskytuje se na základě žádosti a v rozsahu, o který zaměstnanec či zaměstnankyně požádají.
NahoruPřerušení mateřské a rodičovské dovolené
Za zákonem stanovených podmínek dochází i k přerušení mateřské nebo rodičovské dovolené nástupem do práce po dobu, kdy dítě bylo ze zdravotních důvodů převzato do péče kojeneckého nebo jiného léčebného ústavu. V takovém případě se nevyčerpaná část mateřské nebo rodičovské dovolené poskytne ode dne opětovného převzetí dítěte zaměstnankyní nebo zaměstnancem do jejich péče, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
NahoruHmotné zabezpečení
Hmotné zabezpečení po dobu mateřské a rodičovské dovolené (včetně vyloučení souběhu poskytování peněžité pomoci a rodičovského příspěvku) upravují zákony o nemocenském pojištění a o státní sociální podpoře. Podle zákona o státní sociální podpoře lze poskytovat rodičovský příspěvek až do 4 let věku dítěte, zaměstnavatel však mezi 3. a 4. rokem…