2.4.3.39
§ 39 ZNP – Podmínky nároku na ošetřovné
JUDr. Jan Přib
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
-
§ 14-15 – obecné podmínky nároku na dávky
-
§ 16 – překážky výplaty ošetřovného
-
§ 40 – podpůrčí doba u ošetřovného
-
§ 41 – výše ošetřovného
-
§ 41a – dlouhodobé ošetřovné
-
§ 48 – souběh nároků na výplatu dávek
-
§ 68 – 72 – posuzování zdravotního stavu pro účely poskytování ošetřovného
-
§ 106 – potvrzování uzavření zařízení pro děti a škol
-
§ 109 odst. 5 – uplatnění nároku na výplatu u ošetřovného
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Podmínkou nároku na ošetřovné je buď ošetřování dítěte mladšího 10 let nebo jiné fyzické osoby z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo péče o zdravé dítě mladší 10 let z důvodu, že vznikla stanovená překážka.
Od 1. ledna 2022 je podmínka žití v domácnosti zaměstnance značně zúžena, neboť tato podmínka se nevztahuje na široký okruh osob u vedených v odstavci 2. Příbuzenské a další vztahy uvedené v tomto odstavci se prokazují čestným prohlášením na žádosti o ošetřovné, tj. nepředkládají se doklady prokazující tyto vztahy.
Nárok na ošetřovné je vyloučen v případě, že jiná osoba má z důvodu péče o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo nárok na rodičovský příspěvek; z důvodu péče (ošetřování) téhož dítěte se tedy neposkytují zároveň tyto dávky, byť by se jednalo o různé osoby. Od roku 2024 může pojištěnec čerpat ošetřovné za předpokladu, že jiná fyzická osoba, která pobírá rodičovský příspěvek, aktivně pracuje v nemocensky pojištěném zaměstnání, ze kterého je za ni hrazeno pojistné na sociální zabezpečení, anebo vykonává samostatnou výdělečnou činnost, a současně není na mateřské dovolené, rodičovské dovolené či nečerpá jiné pracovní volno (jedná se např. o situaci, kdy se matka vrátí do zaměstnání, ale v případech, kdy dítě krátce po jejím nástupu onemocní, nemůže ošetřovné čerpat např. otec nebo babička, ale pouze tato matka).
V témže případě ošetřování nebo péče náleží ošetřovné jen jednou (tj. při ošetřování nebo při péči o tutéž osobu nemohou ošetřovné čerpat současně dvě osoby, např. matka i otec dítěte), a to buď jednomu oprávněnému, nebo postupně dvěma oprávněným, kteří se tedy v témže případě ošetřování…