dnes je 21.11.2024

Input:

§ 84 Rozvrh týdenní pracovní doby

1.1.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.4.84
§ 84 Rozvrh týdenní pracovní doby

JUDr. Věra Bognárová

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 4a – dispozitivnost právní úpravy

    • § 34b odst. 1 – rozsah povinnosti přidělovat práci

    • § 78 – vymezení pojmů

    • § 79 – stanovená týdenní pracovní doba

    • § 79a – stanovená týdenní pracovní doba u mladistvých

    • § 86 – konto pracovní doby

    • § 90 – nepřetržitý odpočinek mezi směnami

    • § 92 – nepřetržitý odpočinek v týdnu

    • § 208 – překážka v práci na straně zaměstnavatele

Komentář

Ustanovení § 84 ZP je s účinností od 1. 1. 2012 zcela nově upraveno a povinnost vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním anebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději dva týdny a v případě konta pracovní doby jeden týden před počátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, se vztahuje na všechny způsoby rozvržení pracovní doby. Právní úprava do 31. 12. 2011 u zaměstnanců s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou povinnost zaměstnavatele seznámit zaměstnance s rozvrhem pracovní doby výslovně neukládala. Pouze extenzivním výkladem se dovozovala z povinnosti zaměstnavatele informovat zaměstnance o některých skutečnostech vztahujících se k výkonu práce podle § 37 odst. 1 písm. e) ZP, podle kterého má zaměstnavatel povinnost zaměstnance informovat o týdenní pracovní době a o jejím rozvržení. Tato úprava však byla nedostatečná a vůči zaměstnancům konajícím práci v rovnoměrném rozvržení pracovní doby i diskriminační, protože v podstatě umožňovala, že zaměstnavatel mohl rovnoměrné rozvržení pracovní doby změnit, aniž by byla zaměstnavateli uložena povinnost zaměstnance předem se změněným rozvrhem pracovní doby seznámit. Od 1. 1. 2012 právní úprava v § 84 ZP proto odstraňuje tyto disproporce a zaměstnavatel má povinnost vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance vůči všem zaměstnancům bez ohledu na způsob rozvržení pracovní doby. Zaměstnavatel má povinnost seznámit zaměstnance s novým rozvrhem pracovní doby i v případě jakékoliv jeho změny.

Z úpravy § 84 ZP vyplývá i oprávnění zaměstnavatele měnit stanovený rozvrh pracovní doby, a to u jakéhokoliv způsobu rozvržení, tedy např. i u konta pracovní doby, aniž by se vyžadovala určitá minimální doba trvání rozvrhu pracovní doby. Od 1. 1. 2012 § 84 ZP nepřevzal dosavadní omezení pro úpravu konta pracovní doby, kdy změna v rozvrhu konta pracovní doby nesměla být provedena pro období kratší než 4 týdny po sobě jdoucí. Od 1. 1. 2012 je zaměstnavatel oprávněn změnit rozvrh pracovní doby, a to v jakémkoliv způsobu rozvržení pracovní doby, samozřejmě za stejných podmínek jako pracovní dobu původně rozvrhl, tzn. pokud byla stanovena např. v kolektivní smlouvě s předchozím souhlasem odborové organizace, musí být i pro změnu tohoto rozvrhu zvolen stejný postup. Rozvrh týdenní pracovní doby je však možné změnit bez jakéhokoliv minimálního omezení tak, aby zaměstnavatel mohl flexibilně v nově stanoveném rozvrhu pracovní doby zohlednit požadavky na výkon plnění svých úkolů. Jedinou povinností, kterou zaměstnavatel při novém rozvrhu pracovní doby nebo při jeho změně má, je že musí zaměstnance předem seznámit s tímto rozvržením, a to ve všech způsobech rozvržení pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby, nepostačí pouze ústně určený rozvrh pracovní doby.

Seznámení zaměstnance s rozvrhem

Zaměstnavatel má povinnost změnu oznámit zaměstnanci nejpozději dva týdny a v případě konta pracovní doby jeden týden před počátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena. Se zaměstnancem je možné se dohodnout na jiné době rozvržení, tzn. např. i 2 dny předem. Jestliže však dohoda nebude sjednána, musí tak zaměstnavatel učinit alespoň 2 týdny (1 týden u konta pracovní doby) předem. Pro seznámení se nevyžaduje písemná forma, zaměstnavatel je však povinen toto seznámení doložit. Seznámení může být buď uvedením v pracovním řádu s tím, že pracovní řád je k dispozici zaměstnancům, může být vyhlášeno na pracovních poradách, na intranetové síti nebo jakýmkoliv jiným běžně používaným způsobem u zaměstnavatele.

Rozvrh týdenní pracovní doby

Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena. Se zaměstnancem se sice může dohodnout na tom, že k seznámení dojde v jiné době, může být delší, tedy např. měsíc předem, ale může být i kratší. Odchýlit se však nelze od povinnosti zaměstnavatele vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby na celé zvolené období, což je významné u nerovnoměrného rozvržení týdenní pracovní doby.

Písemný rozvrh týdenní pracovní

Nahrávám...
Nahrávám...