Ing. Michal Šindelář, Ph.D.
Právní úprava:
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ)
-
ČÚS pro podnikatele
-
č. 013 – Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek
-
č. 017 – Zúčtovací vztahy (bod 3.11.1 – účtování nákladů na zařazení většího rozsahu drobného majetku do používání prostřednictvím nákladů příštích období)
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví:
Popis operace:
Hmotné movité věci a jejich soubory se samostatným technicko-ekonomickým určením a dobou použitelnosti delší než 1 rok vykazuje účetní jednotka:
-
v položce rozvahy "B.II.2. – Hmotné movité věci a jejich soubory", pokud jejich ocenění převýší hranici, kterou si účetní jednotka pro tento účel zvolí, anebo
-
jako zásoby v případě ocenění nižšího.
Hranici ocenění pro vykazování ve zmíněné položce dlouhodobého hmotného majetku si zvolí účetní jednotka sama, a to s ohledem na respektování účetních zásad, zejména se zohledněním principu významnosti a věrného a poctivého zobrazení majetku. Hmotné movité věci a jejich soubory, které nedosáhnou tohoto ocenění, označuje prováděcí vyhláška jako drobný hmotný majetek.
Porovnáme-li zmíněné účetní vymezení hmotných movitých věcí a jejich souborů s daňovým (zákon o daních z příjmů používá z pohledu účetnictví starší označení "samostatné movité věci a soubory samostatných movitých věcí, zjistíme, že ZDP považuje tento majetek za daňově odpisovaný v případě, že vstupní cena převýší částku 80 000 Kč. Přitom účetní hranice může být rovněž 80 000 Kč (tak to mají povinně stanoveno např. účetní jednotky účtující podle vyhlášky č. 410/2009 Sb.), ale i vyšší (méně častý případ) anebo nižší (to bývá nejčastější případ). Daňovým nákladem u takového hmotného majetku jsou daňové odpisy. Pokud však vstupní cena nepřevýší částku 80 000 Kč, kopíruje daňový režim související účetní náklady (viz dále).
Z pohledu účetnictví pak platí, že:
-
Dlouhodobý hmotný majetek (DHM) se účetně odpisuje po dobu stanovenou účetní jednotkou, která by měla být rozhodně delší než 1 rok, neboť již ze samotného označení "dlouhodobý" plyne, že doba použitelnosti je delší než 1 rok. Pokud bychom zvolili odpisy pouze na 1 rok či méně, zpochybnili bychom účetní hledisko dlouhodobosti.
-
Drobný hmotný majetek se eviduje jako zásoby včetně souvisejícího účtování. Náklad (např. prostřednictvím účtu 501) by tedy měl vzniknout v okamžiku zařazení takového majetku do používání. Je třeba však dát pozor na situaci, kdy je takto zařazováno větší množství drobného majetku. České účetní standardy v takovém případě doporučují náklad vhodně časově rozlišit (s použitím např. účtu 381 – Náklady příštích období).
Pozor!
Dlouhodobým hmotným majetkem jsou bez ohledu na jejich pořizovací cenu nemovitosti a také následující movité věci (které tedy nelze evidovat jako drobný majetek):
-
předměty z drahých kovů (účtování např. na účtu 022, pokud nejsou uměleckými předměty či předměty kulturní hodnoty, kdy by se použil účet např. 032),
-
předměty kulturní hodnoty (účet 032),
-
movité kulturní památky (účet 032),
-
umělecká díla a sbírky (účet 032).
Obdobný postup jako pro hmotné movité věci a jejich soubory připouští účetní vyhláška pro podnikatele pro zvířata vykazovaná v položce rozvahy "B.II.4.2. Dospělá zvířata a jejich skupiny". Ta obsahuje zvířata s dobou použitelnosti delší než jeden rok a opět od výše ocenění určené účetní jednotkou. O dospělých zvířatech nevykazovaných v rámci této položky se opět účtuje jako o zásobách, vyhláška je však již nenazývá drobným hmotným majetkem.
DHM zachycený na rozvahových účtech podléhá po celou dobu používání každoroční inventarizaci.
I zásoby je třeba podle zásad zakotvených v zákoně o účetnictví inventarizovat, nicméně toto se vztahuje na zásoby vykázané na příslušných rozvahových účtech třídy 1. Naproti tomu (jak už bylo řečeno) je-li drobný hmotný majetek při zařazení do používání účetním zápisem jednorázově spotřebován (stejně jako zásoby vydané ze skladu), inventarizaci nepodléhá.
I přesto je povinností účetní jednotky s ohledem na princip významnosti rozhodnout o sledování některých položek drobného hmotného majetku po dobu jejich užívání v operativní (podrozvahové) evidenci, a o jejich pravidelné inventarizaci.
Vnitřním předpisem může účetní jednotka stanovit např. následující rozdělení hmotných movitých předmětů dlouhodobé spotřeby:
- předměty, které budou zahrnovány do spotřeby (na vrub účtu 501) a nebudou vedeny v operativní (podrozvahové) evidenci (např. drobné kancelářské potřeby jako psací potřeby, sešívačky, kapesní kalkulačky),
- předměty, které budou po nákupu vedeny jako zásoby a při zařazení do užívání z evidence o zásobách budou rovněž zahrnovány do spotřeby (na vrub účtu 501 jako zásoby), ale budou vedeny v operativní (podrozvahové) evidenci (např. malé skartovačky, kopírky),
- předměty, které dosáhnou účetní jednotkou zvolené hranice významnosti a v průběhu užívání tudíž budou vedeny jako dlouhodobý hmotný majetek (např. stolní počítače, notebooky atd.).
Kritériem pro způsob evidování hmotné movité věci může být kromě vstupní ceny i její věcná podstata (např. evidování mobilních telefonů, i když nedosáhnou hranice významnosti pro zařazení do dlouhodobého hmotného majetku).
Zajištění evidence významnějších předmětů je v zájmu účetní jednotky. Je tak doloženo vlastnictví předmětu v případě vynaložených nákladů na opravu a údržbu a také v případě pojistné události.
Připomeňme, že inventarizaci podléhá veškerý evidovaný majetek. S účinností od 1. 1. 2011 bylo do zákona o účetnictví v části inventarizace doplněno: Ustanovení týkající se inventarizace majetku a závazků se použijí i pro inventarizaci jiných aktiv a jiných pasiv, včetně skutečností účtovaných v knize podrozvahových účtů.
Poznámka:
Knihy podrozvahových účtů vedou závazně účetní jednotky, které mají povinnost vedení účetnictví v plném rozsahu. Účetní jednotky, které vedou účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, zaznamenávají drobný hmotný majetek (v souladu s vnitřním předpisem) zpravidla v operativní evidenci.