dnes je 16.4.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1057

1.11.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.2.3.2.1.2.7
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1057

Mgr. et Mgr. Radana Burešová, Mgr. Ing. Michal Bureš

[Lhůty pro uplatnění práva ke ztracené věci, nakládání s ní]

Podle § 1055 platí, že věc nebo výtěžek za ni stržený vydá obec včetně plodů a užitků a po odečtení nákladů a nálezného tomu, kdo věc ztratil, nebo vlastníkovi, pokud se přihlásí do jednoho roku od vyhlášení nálezu.

Nepřihlásí-li se nikdo o věc do jednoho roku od vyhlášení nálezu podle § 1053, může nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel. Toto ustanovení se tedy použije jen na osobu, u které je nalezená věc uschována podle § 1054. Takovou osobou může být nálezce nebo jiná osoba, která s uschováním věci vyslovila souhlas, za předpokladu, že takové uschování věci bylo vhodné. Nejčastěji jsou nalezené věci uchovávány v péči obce, které byl nález oznámen.

Poctivou držbu upravují ustanovení § 992 a násl. Práva poctivého držitele výslovně uvádí § 996: Poctivý držitel smí v mezích právního řádu věc držet a užívat ji, ba i zničit, nebo s ní jinak nakládat, a není z toho nijak odpovědný. Poctivému držiteli náležejí všechny plody věci, jakmile se oddělí (např. nově narozená mláďata nalezeného zvířete). Jeho jsou také všechny již vybrané užitky, které za držby dospěly.

Poctivý držitel je tedy oprávněn provádět ohledně nalezené věci právní jednání jako vlastník včetně uzavírání např. nájemních smluv, ale není oprávněn tuto věc převádět (darovat, prodat). Oproti vlastníkovi má navíc povinnost vydat věc oprávněné osobě (vlastníkovi nebo tomu, kdo věc ztratil, pokud se o ni přihlásí).

Příklad

Obec převzala nález – sekačku na trávu, a protože se o ni ani do jednoho roku od vyhlášení nálezu na úřední desce obce nikdo nepřihlásil, na rok ji pronajala za měsíční nájemné ve výši xxx Kč splatné za celou dobu nájmu předem. Po dvou měsících se přihlásil vlastník sekačky. Obec si ponechá částku odpovídající dvouměsíčnímu nájemnému za nájem sekačky, zbylé nájemné vydá vlastníkovi sekačky, kterou si až do skončení nájmu ponechá u sebe nájemce, protože nájemní vztah trvá i nadále, do práv pronajímatele ale vstoupil vlastník sekačky.

Judikatura

Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 4370/2009 ze dne 27. ledna 2011, uveřejněný pod číslem 107/2012 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek

Oprávněný držitel má právo věc užívat ve stejném rozsahu jako vlastník a z tohoto užívání mu ve vztahu k vlastníkovi nevznikají žádné povinnosti, jediná povinnost, kterou oprávněný držitel vůči vlastníkovi má, je povinnost vydat mu věc.

Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 536/2000 ze dne 21. srpna 2011

Skutečnost, že oprávněný držitel má k věci stejná práva jako vlastník, který má též právo nakládat s předmětem vlastnictví (§ 123 OZ), je tedy třeba vykládat v souladu s uvedenou zásadou tak, že oprávněný držitel má právo na takovou dispozici s věcí, při které nedochází ke změně vlastnického práva. Pokud oprávněný držitel věc prodá, může nabyvateli vzniknout jen právo oprávněné držby, nikoliv právo vlastnické.

Práva poctivého držitele ztracené věci jsou však ze zákona omezena jen na užívání, jsou-li nalezenou věcí peníze nebo jedná-li se o výtěžek stržený za věc podle § 1054 odst. 2. Takové peníze držitel nesmí půjčovat,

Nahrávám...
Nahrávám...