Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Ilona Černochová, LL.M.
S ohledem na většinový princip při rozhodování o nakládání se společnou věcí (srovnej komentář k § 1128 a § 1129) může snadno dojít k situaci, kdy jeden či více spoluvlastníků je ostatními spoluvlastníky (či spoluvlastníkem) přehlasován. Účelem komentovaného ustanovení je poskytnout přehlasovanému spoluvlastníku v těchto případech ochranu. Vzhledem k tomu, že tento institut nemá v předchozí právní úpravě obdobu, zasloužil by si nepochybně komentář v důvodové zprávě k zákonu, ta o něm však bohužel mlčí.
Těžká újma
Smyslem komentovaného ustanovení je ochránit přehlasovaného spoluvlastníka v případě, kdy mu v důsledku rozhodnutí ostatních spoluvlastníků hrozí těžká újma. Co se rozumí "těžkou újmou", zákon nedefinuje, přičemž v tomto případě nelze použít ani výklad tohoto pojmu obsažený v trestněprávních předpisech.
Při vymezení "těžké újmy" zákon alespoň příkladmo uvádí, že těžká újma může hrozit v souvislosti s neúměrným omezením spoluvlastníka v užívání společné věci, nebo pokud mu vznikne nová zatěžující povinnost, která je v nepoměru k hodnotě jeho podílu.
Příklad
Jako neúměrné omezení spoluvlastníka si lze představit například situaci, kdy většinoví spoluvlastníci rozhodnou o rozsáhlých stavebních úpravách domu, které přehlasovanému spoluvlastníkovi znemožní v domě po dobu několika měsíců bydlet, a bude nucen se vystěhovat. Tohoto spoluvlastníka navíc trápí dlouhodobé zdravotní problémy.
Nová povinnost spoluvlastníka, která je v nepoměru k hodnotě jeho podílu, může rovněž vzniknout v souvislosti se stavebními úpravami společného domu. Spoluvlastníci například naplánují rozsáhlou rekonstrukci domu za několik milionů korun. Přitom automaticky počítají, že se na nákladech rekonstrukce bude podílet i menšinový spoluvlastník s podílem ve výši 5 %. Ten však žije "od výplaty k výplatě", nemá žádné úspory a do rekonstrukce není ochoten investovat. Na jeho podíl by přitom připadala povinnost přispět částkou v řádech statisíců Kč.
I z uvedených příkladů je zřejmé, že těžká újma může hrozit v souvislosti s různými aspekty života spoluvlastníka, které mohou být nejen finanční, ale svou roli mohou hrát i sociální či zdravotní hlediska. Posouzení hrozící těžké újmy bude tedy vždy záviset na okolnostech jednotlivého případu.
Soudní ochrana přehlasovaného spoluvlastníka
Jestliže je splněna podmínka hrozící těžké újmy, přiznává zákon přehlasovanému spoluvlastníkovi právo domáhat se ochrany svých práv u soudu. Tato věc se bude rozhodovat ve sporném řízení, přičemž bude na žalujícím, aby hrozbu těžké újmy před soudem tvrdil a dokázal (není nutné, aby újma skutečně nastala).
V případě úspěchu žaloby soud napadené rozhodnutí spoluvlastníků v souladu s § 1130 zruší. Kromě toho však může vyhovět žalobě i jinak než zrušením rozhodnutí, a to uspořádat právní poměry spoluvlastníků podle slušného uvážení (více viz komentář k § 1139 odst. 1).1
Právo domáhat se soudní nápravy má přehlasovaný spoluvlastník bez ohledu na to, zda se napadené…
Navíc získáte ZDARMA každý týden e-mailem:
A to vše bez reklam.
Registrace proběhla úspěšně. Přihlašovací údaje jsme Vám zaslali na e-mail.
Omlouváme se, ale registraci se nepodařilo založit. Zkuste prosím odeslat formulář později.