Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Jan Rosůlek
Historie komentovaného ustanovení
Komentované ustanovení ukládá pořadateli povinnost k informování zákazníka před uzavřením smlouvy. Jedná se o promítnutí článku 5 a 6 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/2302. Odst. 1 před novelou provedenou zákonem č. 111/2018 Sb. účinnou od 1. 7. 2018 obsahoval pouze povinnost sdělit zákazníkovi údaje o pasových a vízových požadavcích, lhůtách pro jejich vyřízení a jaké zdravotní doklady jsou pro cestu a pobyt požadovány. Podle čl. 3 směrnice Rady 90/314/EHS měl pořadatel povinnost tyto informace sdělovat pouze příslušníkům daného státu. Podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/2302, která směrnici Rady 90/314/EHS nahradila, se tato povinnost vztáhla na všechny zákazníky nezávisle na jejich občanství. Pro pořadatele to znamenalo povinnost zjišťovat u každého zákazníka jeho občanství, aby mu mohl tyto informace poskytnout.
Komentář ke znění komentovaného ustanovení po účinnosti zákona č. 374/2022 Sb.
K odstavci 1
Ač není tento odkaz v komentovaném odstavci výslovně zmíněn, jedná se o stanovení povinnosti pořadateli nebo zprostředkovateli prodeje zájezdu poskytnout zákazníkovi předsmluvní informace dle § 9a zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Vzor, jak mají být zákazníkovi předsmluvní informace poskytnuty, je obsažen ve vyhlášce Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 13. června 2018 o vzorech formulářů pro jednotlivé typy zájezdů a spojených cestovních služeb.
Údaje obsažené v § 9a zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu se v podstatě shodují s informacemi obsaženými následně v potvrzení zájezdu, které jsou upraveny v § 2527 a § 2528.
Uvedený výčet je zároveň dle recitálu 27 této směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/2302 taxativní.
V případě uzavírání smlouvy se zákazníkem, který je spotřebitelem, vedle této informační povinnosti musí být vůči spotřebiteli splněna také informační povinnost dle § 1811.
K odstavci 2
Tento odstavec je do komentovaného ustanovení nově vložen novelou č. 374/2022 Sb. kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, účinnou od 6. 1. 2023.
Tento odstavec napravuje nepřesnou transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/2302, dle jejíhož recitálu č. 26 by mělo být možné tyto klíčové informace změnit pouze, pokud s tím obě strany výslovně souhlasí. Vzhledem k tomu, že recitál není právně závazný (Rozhodnutí Soudního dvora EU ze dne 13. července 1989, ve věci C- 215/88), je tato povinnost promítnuta rovněž do čl. 6 uvedené směrnice, dle něhož je změna poskytnutých informací možná pouze, pokud se na změně smluvní strany výslovně dohodnou.
Změny těchto údajů musí být učiněny jasným, srozumitelným a zřetelným způsobem před uzavřením smlouvy. Nepostačí tak až následná informace ve smlouvě, že některé z informací byly změněny, neboť by nebyl splněn požadavek jejich sdělení před uzavřením smlouvy.
Toto ustanovení slouží, dle názoru autora této části komentáře, k ochraně zákazníka, když má zajistit, aby byl zákazník o všech změnách skutečně transparentně…
Navíc získáte ZDARMA každý týden e-mailem:
A to vše bez reklam.
Registrace proběhla úspěšně. Přihlašovací údaje jsme Vám zaslali na e-mail.
Omlouváme se, ale registraci se nepodařilo založit. Zkuste prosím odeslat formulář později.