dnes je 21.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 920 - Výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.2.2.3.4.6.6
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 920 - Výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce

Mgr. Silvie Koubíková

[Obecně k výživnému neprovdané matky]

Ustanovení § 920 NOZ upravuje zvláštní typ výživného, a to tzv. výživné neprovdané matky, tj. nárok na výživu matky dítěte, která není s otcem dítěte ve svazku manželském. Výživné provdaných matek a provdaných těhotných žen není speciálně upraveno, neboť tyto ženy mají nárok na výživné podle § 697 NOZ z titulu výživného mezi manžely. Výživné neprovdané matky dopadá na družské poměry a na situace, kdy vztah neprovdané matky a otce dítěte již skončil. Cílem tohoto ustanovení je ochrana neprovdané matky, která se často po porodu ocitá v nelehké životní situaci.

K odst. 1

Komentované ustanovení zakotvuje právo neprovdané matky na dva druhy plnění: 1) výživné po dobu dvou let od narození dítěte a 2) přiměřený příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.

Výživné neprovdané matky

Neprovdaná matka má předně právo na výživné po dobu dvou let ode dne narození dítěte. Povinnou osobou je otec dítěte. Při určení výše výživného se vychází z obecného ustanovení § 913 NOZ, je tedy nutné přihlédnout k odůvodněným potřebám matky, k jejím majetkovým poměrům, stejně jako ke schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům otce. Výše výživného by měla být soudem stanovena jinak pro dobu, po kterou bude matka pobírat peněžitou pomoc v mateřství, a jinak pro dobu, po kterou bude matka pobírat rodičovský příspěvek, jelikož výše těchto dávek se liší, což je třeba v rámci majetkových poměrů na straně matky samozřejmě zohlednit.

Náklady spojené s těhotenstvím a porodem

Nad rámec výživného má neprovdaná matka ještě nárok na to, aby jí otec dítěte přiměřeně přispěl na náklady spojené s těhotenstvím a porodem. Těmito náklady se rozumí především náklady na zakoupení těhotenského oblečení, léků, náklady spojené s lékařskou péčí, s pobytem v nemocnici apod. To vše za předpokladu, že tyto náklady nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Náklady spojenými s těhotenstvím a porodem se naopak nerozumějí náklady na pořízení výbavičky pro dítě, kočárku a dalších potřeb pro dítě, tyto náklady jsou hrazeny z výživného pro dítě, které musí otec dítěti samozřejmě také poskytovat.

Zákonodárce výslovně stanoví, že povinnost k participaci na těchto nákladech vznikne i muži, jehož otcovství je pravděpodobné, pokud se dítě nenarodí živé.

K odst. 2

Neprovdaná matka se mnohdy po porodu ocitá ve finančně tíživé situaci, jelikož musí všechny náklady související s těhotenstvím a porodem stejně jako svou výživu hradit sama a platby musí od otce dítěte vymáhat. Zákonodárce se snaží tomuto předcházet a dává ženě možnost domoci se finančních prostředků ještě v době těhotenství, respektive v době těhotenství

Nahrávám...
Nahrávám...