dnes je 14.1.2025

Input:

Malá účetní jednotka - účetní závěrka 2018

15.1.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2019.1.1
Malá účetní jednotka – účetní závěrka 2018

Ing. Zdenka Cardová

Struktura účetní závěrky závisí na zařazení účetní jednotky (ÚJ) do konkrétní kategorie. Avšak některá pravidla při sestavování účetní závěrky jsou rozdílná i v rámci jedné kategorie. Jak je tomu u malé ÚJ?

VYMEZENÍ MALÉ ÚJ

Malou ÚJ je ta, která není mikro ÚJ a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních (maximálních) hodnot:

Aktiva (netto) celkem Kč Roční úhrn čistého obratu Kč Průměrný počet zaměstnanců
Více než 9 000 000
do 100 000 000
Více než 18 000 000
do 200 000 000
Více než 10 do 50

ZMĚNA KATEGORIE ÚJ

Zákon o účetnictví stanoví:

Pokud ve dvou po sobě následujících rozvahových dnech řádných účetních závěrek ÚJ překročí nebo přestane překračovat 2 hraniční hodnoty, změní od počátku bezprostředně následujícího účetního období kategorii ÚJ, podle které je stanoven rozsah a způsob sestavování účetní závěrky.

Novela zákona o účetnictví, která zavedla kategorizaci účetních jednotek, je účinná od 1. 1. 2016. K první změně kategorie ÚJ mohlo dojít od účetního období 2018 (v období 2017 zůstala kategorie ÚJ shodná jako v období 2016).

V případě, že ÚJ účtuje v kalendářním roce, potom pro testování, zda zůstala v období 2018 v příslušné kategorii, platily údaje zjištěné z  účetních závěrek k 31. 12. 2016 a k 31. 12. 2017; pro testování, zda zůstává v období 2019 v příslušné kategorii, platí údaje zjištěné z  účetních závěrek k 31. 12. 2017 a k 31. 12. 2018.

Nově vzniklá ÚJ:

V prvním účetním období po svém vzniku nebo zahájení činnosti postupuje ÚJ podle právní úpravy pro takovou kategorii ÚJ, u níž lze důvodně předpokládat, že splní její podmínky k rozvahovému dni prvního účetního období.

MALÁ ÚJ A AUDIT

V rámci kategorie malé ÚJ mohou mít některé ÚJ povinnost ověření účetní závěrky auditorem a některé nikoliv. Jaká jsou pravidla pro povinný audit?

Řádnou nebo mimořádnou účetní závěrku jsou povinny mít ověřenou auditorem ÚJ:

  • kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis;

  • velké ÚJ (s výjimkou vybraných ÚJ, které nejsou subjekty veřejného zájmu);

  • střední ÚJ;

  • malé ÚJ, pokud jsou akciovými společnostmi nebo svěřenskými fondy podle občanského zákoníku a k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího (tj. za dvě období), překročily nebo již dosáhly alespoň jednu z uvedených hodnot:

    1. aktiva (netto) celkem 40 000 000 Kč,
    2. roční úhrn čistého obratu 80 000 000 Kč,
    3. průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50;
  • ostatní malé ÚJ, pokud k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího (tj. za dvě období), překročily nebo již dosáhly alespoň dvě hodnoty ze tří uvedených.

ÚČETNÍ ZÁVĚRKA MALÉ ÚJ BEZ POVINNOSTI OVĚŘENÍ ÚČETNÍ ZÁVĚRKY AUDITOREM

Pokud malá ÚJ nedosáhla na výše uvedené parametry (případně, pokud nemá povinnost vymezenu zvláštním právním předpisem), potom nemá povinnost mít ověřenu účetní závěrku auditorem za účetní období 2018. Jakou má strukturu účetní závěrka této společnosti?

Účetní závěrka je nedílný celek, který u malé ÚJ tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha.

Malé ÚJ nejsou povinny sestavovat přehled o peněžních tocích ani přehled o změnách vlastního kapitálu.

Strukturu rozvahy a výkazu zisku a ztráty (druhové i účelové členění) včetně značení jejich konkrétních položek uvádí vyhláška (pro podnikatele č. 500/2002 Sb., v platném znění).

S určitou (dále uvedenou) výjimkou sestavuje malá ÚJ bez povinnosti auditu účetní závěrku ve zkráceném rozsahu; její tři základní části jsou:

  • Rozvaha ve zkráceném rozsahu [dle § 3a odst. 2 písm. a) citované vyhlášky], která zahrnuje pouze položky označené písmeny a římskými číslicemi a dvě položky označené i arabskými číslicemi, tj. položky "C.II.1. Dlouhodobé pohledávky" a "C.II.2. Krátkodobé pohledávky".

Malá ÚJ, která nemá povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, může od účetního období 2018 vykazovat časové rozlišení v pohledávkách/závazcích.

Rozvaha v tomto případě zahrnuje položky označené písmeny a římskými číslicemi s výjimkou položek "C.II.1. Dlouhodobé pohledávky", C.II.2. Krátkodobé pohledávky" a "C.II.3. Časové rozlišení aktiv"; v závazcích přibude řádek "C.III. Časové rozlišení pasiv".

ÚJ rozhodne, který způsob vykazování časového rozlišování zvolí nejpozději k rozvahovému dni; kombinace obou způsobů vykazování není přípustná.

  • Výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu, který zahrnuje pouze položky označené písmeny a římskými číslicemi a výpočtové položky, za podmínky, že

Nahrávám...
Nahrávám...