dnes je 15.1.2025

Input:

Novela zákona o DPH 2019: Uplatňování DPH u poukazů

3.7.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 17 minut

2019.1200.1
Novela zákona o DPH 2019: Uplatňování DPH u poukazů

Ing. Dana Langerová

Novelou zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen "ZDPH"), která vyšla ve Sbírce zákonů pod č. 80/2019 Sb. dne 27. 3. 2019, dochází s okamžitou účinností k nastavení pravidel pro uplatňování DPH u poukazů. Této zcela nové oblasti v ZDPH je věnován tento příspěvek.

Uplatňování DPH u poukazů před novelou ZDPH účinnou od 27. 3. 2019

Zákon o DPH ve znění do 27. 3. 2019 žádnou speciální úpravu pro zacházení s poukazy neobsahoval. V případě prodeje poukazů záleželo pouze na skutečnosti, zda plnění, na které byla přijata úplata při prodeji poukazu přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění, bylo známo dostatečně určitě. Pokud ano, vznikala povinnost přiznat daň z přijaté částky ke dni jejího přijetí, pokud ne, vznikala povinnost z daného zdanitelného plnění přiznat daň až ke dni jeho uskutečnění.

Směrnice Rady (EU) 2016/1065 ze dne 27. 6. 2016, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o zacházení s poukazy, s účinností od 1. 1. 2019 určila jasná a komplexní pravidla pro zacházení s poukazy tak, aby bylo zajištěno, že nebude docházet k nesouladům v souvislosti s poukazy poskytovanými mezi členskými státy. Tato pravidla jsou zaměřena pouze na poukazy, které lze použít k pořízení zboží nebo přijetí služby. Nejsou zaměřena na nástroje opravňující držitele ke slevě z ceny při nákupu zboží nebo služeb, ale neposkytující právo takové zboží nebo služby obdržet. Dnem 1. 1. 2019 implementační lhůta citované směrnice uplynula, a jelikož dále citovaná úprava pro poukazy v ZDPH nenabyla účinnosti, bylo možno daná pravidla pro zacházení s poukazy aplikovat od 1. 1. 2019 na základě přímého účinku směrnice.

Dle přechodných ustanovení zákona č. 80/2019 Sb. se pro poukazy vydané před 1. 1. 2019 použije zákon o DPH ve znění účinném před 1. 1. 2019 a pro poukazy vydané od 1. 1. 2019 do 26. 3. 2019 lze použít zákon o DPH ve znění od 27. 3. 2019.

Vymezení poukazu

Poukaz je vymezen ustanovením § 15 ZDPH. Pro účely ZDPH se jím rozumí listina:

a) se kterou je spojena povinnost ji přijmout jako úplatu nebo část úplaty za dodání zboží nebo poskytnutí služby a

b) na níž nebo v jejíž související dokumentaci jsou uvedeny tyto údaje:

1. zboží, které má být dodáno, nebo služba, která má být poskytnuta, nebo

2. osoba, která má uskutečnit dodání tohoto zboží nebo poskytnutí této služby.

Je-li uvedeno, že se poukazem rozumí listina, je myšlena jak papírová, tak elektronická verze listiny. Podstatné je, že je s touto listinou spojena povinnost ji přijmout jako úplatu (nebo část úplaty) za dodání zboží nebo poskytnutí služby. Nejedná se tudíž o různé typy slevových kupónů, které opravňují jejich držitele k poskytnutí slevy, případně např. při nákupu zboží k obdržení jednoho kusu zboží navíc zdarma. Poukaz může být použit k úhradě celé hodnoty jednoho nebo více plnění, ale rovněž pouze k úhradě části hodnoty plnění s tím, že zbývající část hodnoty plnění bude uhrazena jiným způsobem.

Na předmětném poukazu, případně v související dokumentaci, musí být uvedeno zboží, které má být dodáno (případně služba, která má být poskytnuta), nebo osoba, která má uskutečnit dodání tohoto zboží (případně poskytnutí této služby). Postačí tak uvedení jednoho z těchto údajů, ale samozřejmě mohou být uvedeny oba dva údaje. Uvedením údajů v související dokumentaci může být např. jejich uvedení na internetových stránkách osoby, která poukaz vydává.

Poukaz je vydán okamžikem, kdy je převeden na prvního nabyvatele. Jedná se o okamžik, kdy je uveden do oběhu.

Typy poukazů

Poukazy jsou rozděleny na poukazy jednoúčelové (§ 15 odst. 2 ZDPH) a poukazy víceúčelové (§ 15 odst. 3 ZDPH).

Jednoúčelovým poukazem je poukaz, u kterého jsou v okamžiku jeho vydání o dodání zboží nebo poskytnutí služby, na které se vztahuje, známy alespoň sazba daně v případě plnění zdanitelného nebo skutečnost, že se jedná o plnění od daně osvobozené, a místo plnění. Sazba daně (případně aplikace osvobození od daně) a místo plnění jsou tudíž údaje, které musí být známy současně, a to již v době vydání poukazu, aby se jednalo o jednoúčelový poukaz.

Vydaný poukaz, který opravňuje jeho držitele k obdržení služby spočívající ve využití finské sauny v konkrétní provozovně v tuzemsku, je poukazem jednoúčelovým. Je známo místo plnění (tuzemsko) a rovněž skutečnost, že se jedná o plnění zdanitelné, u kterého se uplatňuje dle přílohy č. 2 k zákoně o DPH první snížená sazba daně.

Vydaný poukaz, který opravňuje jeho držitele k obdržení služby ubytovací v konkrétní síti hotelů v tuzemsku, je rovněž poukazem jednoúčelovým. Je známo místo plnění (tuzemsko) a rovněž skutečnost, že se jedná o plnění zdanitelné, u kterého se uplatňuje dle přílohy č. 2 k ZDPH první snížená sazba daně.

Víceúčelovým poukazem je poukaz jiný než jednoúčelový. Jedná se tak o poukaz, u kterého některý z údajů, případně oba dva údaje, které musí obsahovat poukaz jednoúčelový, tedy sazba daně (případně osvobození od daně) a místo plnění, nejsou známy.

Vydaný poukaz, který opravňuje jeho držitele k obdržení služby v relaxačním centru dle vlastního výběru (relaxační centrum poskytuje služby masáží, saun, solné jeskyně, kadeřnické, kosmetické, pedikérské atd.) v konkrétní provozovně v tuzemsku je poukazem víceúčelovým. Je známo místo plnění (tuzemsko), ale není známa sazba daně, neboť není známa služba, na kterou bude poukaz skutečně čerpán, a u těchto služeb není uplatňována shodná sazba daně.

Vydaný poukaz, který opravňuje jeho držitele k obdržení služby ubytovací v konkrétní síti hotelů provozovatele v tuzemsku a na Slovensku, je rovněž poukazem víceúčelovým. V daném případě není známo místo plnění, tudíž ani sazba daně.

Pravidla pro zacházení s poukazy jsou pak specifikována podrobně pro poukazy jednoúčelové v ustanovení § 15a ZDPH a pro poukazy víceúčelové v ustanovení § 15b ZDPH.

Dodání zboží nebo poskytnutí služby v případě jednoúčelového poukazu

Převod jednoúčelového poukazu je považován za dodání zboží nebo poskytnutí služby, na něž se poukaz vztahuje, uskutečněné osobou povinnou k dani, jejímž jménem je převod proveden (§ 15a odst. 1 ZDPH). Ačkoli tedy k dodání zboží nebo poskytnutí služby v okamžiku převodu poukazu nedochází, je tento akt za dodání zboží či poskytnutí služby považován. Poskytovatelem plnění je v daném případě osoba povinná k dani, jejímž jménem je poukaz převeden, bez ohledu na skutečnost, zda tato osoba bude dané plnění následně poskytovat.

Povinnost přiznat daň vzniká dle obecného ustanovení § 20a ZDPH ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, případně ke dni přijetí úplaty na toto zdanitelné plnění, předchází-li uskutečnění plnění a je-li plnění ke dni přijetí úplaty známo dostatečně určitě (je známo plnění, sazba daně v případě zdanitelného plnění a místo plnění). Jedná-li se o převod jednoúčelového poukazu, je tak plnění dostatečně určitě známo vždy. Zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem převodu jednoúčelového poukazu podle § 21 odst. 4 písm. j) ZDPH. Znamená to tedy, že ke dni převodu jednoúčelového poukazu za úplatu dochází dle citovaných ustanovení zákona o DPH k povinnosti přiznat daň. Daň na výstupu tak bude přiznána shodně jako v případě, že by bylo dodáno přímo předmětné zboží nebo poskytnuta předmětná služba.

Základem daně je v souladu s ustanovením § 36 odst. 1 ZDPH vše, co jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce za uskutečněné zdanitelné plnění od osoby, pro kterou je zdanitelné plnění uskutečněno, případně od třetí osoby, a to bez daně. Daňový doklad bude vystavován v souladu s ustanovením § 28 a násl. ZDPH, tedy osobám povinným k dani nebo právnickým osobám nepovinným k dani (pokud nepůjde o plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně).

V ustanovení § 15a odst. 2 ZDPH jsou pravidla postupu při skutečném předání zboží nebo poskytnutí služby rozdělena dle skutečnosti, zda je uskuteční osoba, která poukaz vlastním jménem vydala, nebo osoba, která poukaz vlastním jménem nevydala. Následné skutečné předání zboží nebo skutečné poskytnutí služby na základě jednoúčelového poukazu uskutečněné osobou povinnou k dani, která poukaz vlastním jménem vydala a přijme jej jako úplatu, se za dodání zboží nebo poskytnutí služby nepovažuje. K dodání zboží či poskytnutí služby a k přiznání daně na výstupu došlo již při převodu jednoúčelového poukazu a při převzetí zboží či služby zákazníkem pak již z daňového hlediska k žádnému plnění nedochází.

Plátce převede 15. 6. 2019 zákazníkovi poukaz na odběr parfému v jeho provozovně. V okamžiku prodeje poukazu, který je poukazem jednoúčelovým, dochází k fikci dodání zboží – parfému zákazníkovi a k uskutečnění zdanitelného plnění. Plátci vzniká povinnost k okamžiku dodání poukazu, tedy ke dni 15. 6. 2019, přiznat daň z uskutečněného zdanitelného plnění s uplatněním základní sazby daně.

V okamžiku, kdy dojde ke skutečnému čerpání plnění zákazníkem (odběr parfému dne 8. 7. 2019 po předložení poukazu) u osoby, která poukaz vlastním jménem vydala, již k uskutečnění zdanitelného plnění (dodání zboží) nedochází.

Speciálně je pak nastaven postup pro případ, kdy poukaz vlastním jménem vydala jiná osoba než ta, která po předložení tohoto poukazu skutečně dodá zboží nebo poskytne službu. Skutečné předání zboží nebo skutečné poskytnutí služby na základě jednoúčelového poukazu uskutečněné osobou povinnou k dani, která tento poukaz vlastním jménem nevydala a přijme jej jako úplatu, se považuje za dodání zboží nebo poskytnutí služby, na něž se poukaz vztahuje, touto osobou osobě, která poukaz vlastním jménem vydala. To znamená, že není-li skutečným dodavatelem zboží nebo poskytovatelem služby osoba povinná k dani, která jednoúčelový poukaz vlastním jménem vydala, má se za to, že tento skutečný dodavatel nebo poskytovatel dodal zboží nebo poskytl službu, na něž se poukaz vztahuje, dané osobě povinné k dani (vydavateli poukazu). V tomto případě je daň plátcem přiznávána jak při převodu jednoúčelového poukazu, tak při skutečném předání zboží či poskytnutí služby zákazníkovi, zde však jde o fikci dodání zboží či služby osobě povinné k dani, která poukaz vydala.

Zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dle obecných ustanovení § 21 ZDPH v návaznosti na skutečnost, o jaké plnění se jedná. Např. v případě dodání zboží dle § 21 odst. 1 písm. a) ZDPH dnem dodání, tedy dnem, kdy dochází k převodu práva nakládat se zbožím jako vlastník.

Základem daně je v souladu s ustanovením § 36 odst. 1 ZDPH opět vše, co jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce za uskutečněné zdanitelné plnění od osoby, pro kterou je zdanitelné plnění uskutečněno, případně od třetí osoby, a to bez daně. Daňový doklad bude vystavován v souladu s ustanovením § 28 a násl. ZDPH, tedy osobám povinným k dani nebo právnickým osobám nepovinným k dani (pokud nepůjde o plnění osvobozené od daně bez

Nahrávám...
Nahrávám...