6.3
Oceňování zúčtovacích vztahů
prof. Ing. Jiří Strouhal, Ph.D.
Způsoby oceňování veškerého majetku a dluhů upravuje zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů v § 24 až § 27.
NahoruOkamžik uskutečnění účetního případu
1. Zákon o účetnictví vymezuje "okamžik ocenění". Tím je pro pohledávky a dluhy na základě platného ustanovení § 24 odst. 2 písm. a) ZoÚ okamžik uskutečnění účetního případu, což je den, ve kterém dojde ke splnění dodávky, platbě dluhu, inkasu pohledávky, postoupení pohledávky, vkladu pohledávky, poskytnutí či přijetí zálohy či závdavku, převzetí dluhu, zjištění manka, schodku, přebytku či škody, pohybu majetku uvnitř účetní jednotky a další skutečnosti vyplývající ze zvláštních předpisů nebo z vnitřních poměrů účetní jednotky a které jsou předmětem účetnictví. Účetní jednotka oceňuje majetek a dluhy k okamžiku uskutečnění účetního případu způsoby podle § 25 ZoÚ.
NahoruJmenovitá hodnota a pořizovací cena
Podle § 25 ZoÚ se pohledávky a dluhy oceňují při svém vzniku, tj. k okamžiku uskutečnění účetního případu, jmenovitou hodnotou. Pohledávky při nabytí za úplatu nebo vkladem pořizovací cenou, dluhy při převzetí pořizovací cenou.
NahoruRozvahový den nebo jiný okamžik
2. "Okamžikem ocenění" je na základě platného ustanovení § 24 odst. 2 písm. b) ZoÚ ocenění majetku a dluhů ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku, k němuž účetní jednotka sestavuje účetní závěrku. Rovněž toto ocenění se musí promítnout v účetních knihách.
Rozvahovým dnem je na základě platného ustanovení § 19 odst. 1 ZoÚ den, kdy účetní jednotky uzavírají účetní knihy. Řádnou účetní závěrku sestavují k poslednímu dni účetního období a v ostatních případech sestavují mimořádnou účetní závěrku. Při "mezitímní účetní závěrce" účetní jednotky neuzavírají účetní knihy.
Účetní jednotka oceňuje majetek a dluhy ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku způsoby podle § 27 ZoÚ.
NahoruReálná hodnota
Podle § 27 ZoÚ ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku, k němuž se sestavuje účetní závěrka, účetní jednotka oceňuje reálnou hodnotou např. pohledávky, které účetní jednotka nabyla a určila k obchodování, resp. pohledávky a dluhy, které jsou zajištěny derivátovými kontrakty.
Mikro a malé účetní jednotky, které nepodléhají auditu, nemusí aktiva a dluhy přeceňovat na reálnou hodnotu.
NahoruČeská měna
Na základě § 4 odst. 12 ZoÚ jsou účetní jednotky povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. V případě pohledávek a dluhů, podílů, cenných papírů a derivátů, cenin, pokud jsou vyjádřeny v cizí měně, a devizových hodnot jsou účetní jednotky povinny použít současně českou i cizí měnu. Tato povinnost platí i pro opravné položky, rezervy a technické rezervy, pokud majetek a dluhy, kterých se uvedené tituly týkají, je vyjádřen v cizí měně.
NahoruPřepočty na českou měnu
Na základě § 24 odst. 6 ZoÚ přepočítávají účetní jednotky majetek a dluhy v cizí měně na českou měnu (tudíž pohledávky i dluhy v cizí měně) kursem devizového trhu stanoveným Českou národní bankou, a to:
- k okamžiku uskutečnění účetního případu, nebo
- ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku, k němuž se účetní závěrka sestavuje, a to pouze majetek a dluhy uvedené v § 4 odst. 12 ZoÚ.
V případě nákupu či prodeje cizí měny za českou měnu lze v okamžiku ocenění použít kursu, za který byly tyto hodnoty nakoupeny nebo prodány.
NahoruOkamžik uskutečnění účetního případu
Na základě Českého účetního standardu pro podnikatele č. 001 bodu 2.4.3 lze v případě pohledávek a…