dnes je 23.4.2025

Input:

Podíl na zisku v s. r. o. - právní, účetní a daňový pohled

23.4.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 17 minut

2025.7.1
Podíl na zisku v s. r. o. - právní, účetní a daňový pohled

Ing. Jiří Vychopeň

Jestliže s. r. o. dosáhne podle účetní závěrky zisku, záleží na jejím rozhodnutí, jak s tímto ziskem naloží. Rozhodování o nakládání se ziskem se netýká kladného výsledku hospodaření podle účtu zisku a ztráty, ale zisku po zdanění, tj. zisku sníženého o daň z příjmů právnických osob za příslušné zdaňovací období.

Podle § 34 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, dále též "ZOK"), ve znění pozdějších předpisů, lze zisk rozdělit pouze mezi společníky, ledaže společenská smlouva určí jinak. Společenská smlouva může například určit, že část zisku s. r. o. bude rozdělena mezi členy voleného orgánu společnosti (tj. jednatele a členy dozorčí rady), kteří nejsou společníky, případně i mezi některé zaměstnance.

Podíl na zisku s. r. o. se stanoví na základě řádné nebo mimořádné účetní závěrky schválené valnou hromadou. Přitom platí, že na základě schválené účetní závěrky lze rozdělit zisk do konce účetního období následujícího po účetním období, za něž byla tato účetní závěrka sestavena.

Podle § 181 odst. 2 zákona o obchodních korporacích by se valná hromada, která projednává a schvaluje řádnou účetní závěrku s. r. o., měla konat nejpozději do šesti měsíců od posledního dne předcházejícího účetního období.

Podle § 190 odst. 2 písm. g) zákona o obchodních korporacích je rozhodování o rozdělení zisku s. r. o. v působnosti valné hromady. Pro konání valné hromady, která rozhoduje o rozdělení zisku na základě schválené účetní závěrky, není v zákoně o obchodních korporacích stanoven žádný termín. K samostatnému rozhodování o rozdělení zisku může tedy valná hromada přistoupit kdykoliv během účetního období. To platí i pro rozhodování o případném rozdělení části zisku mezi jednatele nebo členy dozorčí rady.

Rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku nemusí mít formu veřejné listiny (o tomto rozhodnutí tedy nemusí být vyhotoven notářský zápis a ani podpisy společníků nemusejí být úředně ověřeny). O částce určené k rozdělení se podle § 170 zákona o obchodních korporacích rozhoduje prostou většinou hlasů společníků přítomných na valné hromadě, ledaže společenská smlouva určí jinak.

V případě s. r. o., která má pouze jediného společníka, rozhoduje o rozdělení zisku tento jediný společník, který podle § 12 zákona o obchodních korporacích vykonává působnost valné hromady. Rozhodnutí o rozdělení zisku musí společník učinit písemnou formou (u tohoto rozhodnutí se nevyžaduje forma veřejné listiny).

Podle § 66 písm. c) zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů, ve znění pozdějších předpisů, se návrhy na rozdělení zisku a konečné podoby rozdělení zisku ukládají spolu s účetní závěrkou nebo výroční zprávou do sbírky listin obchodního rejstříku, nejsou-li součástí účetní závěrky.

Podle § 39b odst. 6 písm. e) vyhlášky č. 500/2002 Sb. jsou velké a střední účetní jednotky povinny uvádět v příloze, která je součástí účetní závěrky, mimo jiné i informaci o navrhovaném nebo uskutečněném rozdělení zisku. Podle § 44 odst. 2 uvedené vyhlášky jsou účetní jednotky, jejichž účetní závěrka obsahuje přehled o změnách vlastního kapitálu (to se povinně týká s. r. o., které jsou velkými nebo středními účetními jednotkami), povinny v tomto přehledu vyčíslit i vyplacené podíly na zisku a zdroje, ze kterých bylo čerpáno.

Podle § 34 odst. 2 zákona o obchodních korporacích nesmí částka určená k rozdělení zisku překročit součet výsledku hospodaření posledního skončeného účetního období, výsledku hospodaření minulých let a ostatních fondů, které může s. r. o. použít podle svého uvážení, snížený o příděly do rezervních a jiných fondů v souladu se zákonem a společenskou smlouvou. K rozdělení nelze použít fondy, jejichž vznik, změnu nebo zánik upravuje právní předpis nebo společenská smlouva způsobem, který jejich rozdělení nepřipouští.

Z ustanovení § 40 odst. 1 až 3 ZOK vyplývají pro s. r. o. tyto další omezující podmínky pro rozdělení a výplatu podílu na zisku:

  • S. r. o. nesmí rozdělit zisk, pokud se ke dni skončení posledního účetního období vlastní kapitál vyplývající z řádné nebo mimořádné účetní závěrky nebo vlastní kapitál po tomto rozdělení sníží pod výši upsaného základního kapitálu zvýšeného o fondy, které nelze podle zákona nebo společenské smlouvy rozdělit.

  • Pokud má s. r. o. v aktivech rozvahy vykazovány náklady na vývoj, nesmí rozdělit zisk nebo jiné vlastní zdroje, pokud není částka k rozdělení podle § 34 odst. 2 ZOK alespoň rovna neodepsané části nákladů na vývoj; o částku neodepsaných nákladů na vývoj se snižuje částka k rozdělení podle § 34 odst. 2 ZOK. Rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku učiněné v rozporu s výše uvedenými omezeními nemá právní účinky.

  • S. r. o. nesmí vyplatit podíl na zisku ani na něj vyplácet zálohy, pokud by si tím přivodila úpadek podle insolvenčního zákona. Znamená to, že k vyplacení podílů na zisku nesmí s. r. o. přistoupit, pokud by to u ní mělo vést k předlužení nebo k insolvenci (tj. k platební neschopnosti).

Další omezení pro výplatu podílu na zisku vyplývají pro s. r. o. z ustanovení § 53 zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, ve znění pozdějších předpisů. V případě, že skutečný majitel s. r. o. není zapsán v evidenci skutečných majitelů podle uvedeného zákona, nesmí s. r. o. vyplatit podíl na zisku jemu, ani právnické osobě nebo právnímu uspořádání (např. svěřenskému fondu), jejichž je rovněž skutečným majitelem. Podíl na zisku nesmí být vyplacen právnické osobě, která nemá v evidenci skutečných majitelů zapsaného žádného skutečného majitele. V uvedených případech právo na podíl na zisku zaniká, jestliže nebude vyplacen (po zjednání nápravy v evidenci skutečných majitelů) do konce účetního období, ve kterém bylo rozhodnuto o jeho výplatě.

Podle § 161 ZOK se společníci s. r. o. podílejí na zisku určeném valnou hromadou k rozdělení mezi společníky v poměru svých podílů, ledaže společenská smlouva určí jinak. Pokud společenská smlouva nebo valná hromada neurčí jinak, vyplácí se podíl na zisku společníkům vždy v penězích, a to obvykle na adresu společníka nebo na jeho účet u peněžního ústavu (společenská smlouva nebo usnesení valné hromady může určit i jiný způsob výplaty podílu na zisku společníkovi).

U podílů společníků s. r. o., se kterými je spojen pevný podíl na zisku, se podle § 161 odst. 3 zákona o obchodních korporacích nevyžaduje usnesení valné hromady o rozdělení podílu na zisku. Pokud společenská smlouva nestanoví jinak, je pevný podíl na zisku splatný do tří měsíců od schválení účetní závěrky, z níž právo na podíl na zisku vyplývá.

V § 34 odst. 3 zákona o obchodních korporacích je stanoveno, že o vyplacení podílu na zisku rozhoduje statutární orgán. To znamená, že v případě s. r. o. je k vyplacení podílů na zisku třeba rozhodnutí jednatele (případně více jednatelů). Přitom platí, že je-li rozdělení zisku a podílů na zisku v rozporu se zákonem o obchodních korporacích, nesmí se podíly na zisku vyplatit. Rozhodnutí jednatele o vyplacení podílu na zisku učiněné v rozporu se zákonem o obchodních korporacích se považuje za přímé porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře.

Podle § 34 odst. 4 zákona o obchodních korporacích je podíl na zisku v s. r. o. splatný do tří měsíců ode dne, kdy bylo přijato rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku, ledaže zákon, společenská smlouva nebo valná hromada určí jinak.

Pokud budou v s. r. o. splněny všechny výše uvedené podmínky a v souladu se zákonem bude rozhodnuto o vyplacení podílu na zisku, bude o tom účtováno podle příslušných účetních standardů. Částka zisku, která je určena k rozdělení mezi společníky, se zaúčtuje na vrub příslušného účtu v účtové skupině 43 – Výsledek hospodaření (v případě rozdělení zisku minulých let na vrub příslušného účtu v účtové skupině 42 – Fondy ze zisku a převedené výsledky hospodaření) a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 36 – Závazky ke společníkům.

Pokud podíl na zisku podléhá dani z příjmů, je srážka této daně zaúčtována jako snížení závazku vůči příjemci podílu na vrub příslušného účtu účtové skupiny 36 – Závazky ke společníkům souběžně se vznikem závazku vůči státu ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 34 – Zúčtování daní a dotací. Společníkovi (příjemci podílu na zisku) se tak vyplácí podíl na zisku snížený o sraženou daň z příjmů, kterou musí s. r. o. (plátce daně) v zákonné lhůtě uhradit místně příslušnému správci daně.

Příklad 1.

Účetní postup při rozdělení zisku

Č. Text MD D
1. Částka určená k rozdělení zisku mezi společníky 300 000 431(428) 364
2. Srážka daně (15 % z 300 000 Kč) 45 000 364 342
3. Výplata podílů na zisku společníkům 255 000 364 221
4. Úhrada sražené daně 45 000 342 221

Od roku 2014 zákon o obchodních korporacích umožňuje vyplácet zálohy na podíl na zisku. V případě s. r. o. je rozhodnutí o výplatě záloh na podíl na zisku v pravomoci jednatele (jednatelů).

Podle § 35 zákona o obchodních korporacích může obchodní korporace vyplácet zálohu na podíl na zisku jen na základě mezitímní účetní závěrky, ze které vyplyne, že obchodní korporace má dostatek zdrojů na rozdělení zisku. Součet záloh na podíl na zisku nemůže být ale vyšší, než kolik činí součet:

a) výsledku hospodaření běžného účetního období,

b) výsledku hospodaření minulých let a

c) ostatních fondů tvořených ze zisku, které může obchodní korporace použít podle svého

uvážení, snížený o příděly do rezervních a jiných fondů v souladu se zákonem a

společenskou smlouvou.

Záloha na podíl na zisku se vrací do 3 měsíců ode dne, kdy řádná nebo mimořádná účetní závěrka byla nebo měla být schválena, ledaže částka zisku k rozdělení vyplývající z řádné nebo mimořádné účetní závěrky dosahuje alespoň součtu záloh na podíl na zisku vyplacených v souladu se zákonem a nejvyšší orgán rozhodl o rozdělení této částky.

V případě rozhodnutí o výplatě zálohy na podíl na zisku společníkům s. r. o. se podle bodu 3.1.12. Českého účetního standardu pro podnikatele č. 018 účtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 43 – Výsledek hospodaření vykazovaném v položce "Rozhodnuto o zálohové výplatě podílu na zisku" se souvztažným zápisem ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 36 – Závazky ke společníkům. Na základě rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku se částka určená k rozdělení zisku mezi společníky zaúčtuje ve prospěch účtu účtové skupiny 43 – Výsledek hospodaření vykazovaném v položce "Rozhodnuto o zálohové výplatě podílu na zisku" se souvztažným zápisem na vrub příslušného účtu účtové skupiny 36 – Závazky ke společníkům nebo příslušného účtu účtové skupiny 35 – Pohledávky za společníky.

Pokud podíl na zisku podléhá srážkové dani, podléhá jí i výplata zálohy na tento podíl na zisku.

Příklad 2.

Účetní postup při vyplacení záloh na podíly na zisku

Č. Text MD D
1. Rozhodnutí o vyplacení zálohy na podíl na zisku 200 000 432 364
2. Srážka daně (15 % z 200 000 Kč) 30 000 364 342
Nahrávám...
Nahrávám...