dnes je 21.12.2024

Input:

Povinnosti zaměstnavatelů v nemocenském pojištění - Evidence a registrace

28.9.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

     Zaměstnavatele dělíme na ty, kteří zaměstnávají:

  • aspoň jednoho zaměstnance účastného nemocenského pojištění,

  • pouze zaměstnance, kteří nejsou účastni nemocenského pojištění.

POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELŮ BEZ ZAMĚSTNANCŮ ÚČASTNÝCH NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ

     Za zaměstnance se považuje osoba vykonávající takovou činnost, která ji řadí do okruhu osob, které mohou být podle § 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP“), účastny nemocenského pojištění. Zaměstnancem proto není například „učeň“ nebo pověřený vlastník společenství jednotek, protože nejsou v uvedeném ustanovení vyjmenováni. Taková osoba nemá pro účely nemocenského pojištění zaměstnavatele.

     Do skupiny zaměstnavatelů bez zaměstnanců účastných nemocenského pojištění patří například zaměstnavatel, který zaměstnává zaměstnance pouze na základě dohody o provedení práce, jestliže odměna u žádného ze zaměstnanců není vyšší než 10 000 Kč. V nemocenském pojištění se takový zaměstnavatel nepřihlašuje u OSSZ do registru zaměstnavatelů a neoznamuje nástup zaměstnanců do zaměstnání, ale je povinen podle § 95 odst. 3 ZNP vést ve své evidenci údaje o zaměstnancích ve stejném rozsahu, v jakém je podle § 95 odst. 2 ZNP vede zaměstnavatel, který zaměstnává zaměstnance účastné nemocenského pojištění. Kromě identifikačních údajů vede zaměstnavatel za zaměstnance neúčastné nemocenského pojištění ve své evidenci zejména údaj o stanoveném (sjednaném) příjmu, o zúčtovaném příjmu do jednotlivých kalendářních měsíců, den nástupu do zaměstnání a skončení zaměstnání, druh činnosti (sjednaný pracovní vztah).

POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELŮ SE ZAMĚSTNANCI ÚČASTNÝMI NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ

Registr zaměstnavatelů

     Zaměstnavatel je povinen přihlásit se u OSSZ do registru zaměstnavatelů na předepsaném tiskopise, a to

  • do 8 dnů od vstupu do zaměstnání prvního zaměstnance, tzv. „ostatního“, tj. zaměstnance, kterému vzniká účast na nemocenském pojištění vždy vstupem do zaměstnání;

  • do 8 dnů po uplynutí kalendářního měsíce, v němž zaměstnanec, u něhož se účast na nemocenském pojištění posuzuje v každém kalendářním měsíci zvlášť, je prvním zaměstnancem účastným nemocenského pojištění.

     Poznamenávám, že není v druhém případě v ZNP „sladěna“ lhůta pro podání přihlášky do registru zaměstnavatelů a pro oznámení nástupu zaměstnance do zaměstnání. Oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání lze až do konce následujícího měsíce následujícího po měsíci vstupu do zaměstnání.

Příklad č. 1

Zaměstnavatel uzavřel od 1. července se zaměstnancem DPČ na dobu neurčitou. Sjednaná odměna činí 80 Kč za hodinu. Zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu. Jiného zaměstnance tento zaměstnavatel nezaměstnává. Za měsíc červenec činí odměna 8 000 Kč.

Zaměstnavatel je povinen se přihlásit do rejstříku zaměstnavatelů do 8. srpna, ale oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání může až 31. srpna (§ 93 odst. 1 a § 94 odst. 1 ZNP).

     Zaměstnavatel je povinen oznamovat nástup zaměstnance do zaměstnání a skončení zaměstnání (§ 94 ZNP), pokud zaměstnanci vznikla účast na nemocenském pojištění.

     Nástup zaměstnance do zaměstnání oznamuje zaměstnavatel OSSZ na předepsaném tiskopise:

  • do 8 dnů od vstupu do zaměstnání zaměstnance „ostatního“,

  • do konce kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž zaměstnanec byl poprvé účasten nemocenského pojištění, jde-li o zaměstnance činného na základě DPP, nebo jehož zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu.

     Na tiskopise „Oznámení o nástupu zaměstnance do zaměstnání“ se uvádí den nástupu do zaměstnání, nikoliv den, od něhož je zaměstnanec účasten nemocenského pojištění. Na tomto tiskopise se oznamuje i skončení zaměstnání, a to do 8 dnů od skončení zaměstnání (nikoliv ode dne skončení účasti na nemocenském pojištění).

     Dnem podání jakéhokoliv tiskopisu se rozumí den, v němž tiskopis byl podán v podatelně OSSZ anebo byl předán k poštovní přepravě (doporučeně).

Příklad č. 2

Se zaměstnancem byl uzavřen pracovní poměr od neděle 1. července, do zaměstnání nastoupil 2. července, pracovní úvazek činí 40 hodin týdně.

Zaměstnání je z hlediska účasti na nemocenském pojištění

Nahrávám...
Nahrávám...