dnes je 30.12.2024

Input:

Pracovní poměr - změny v průběhu PP

4.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pracovní poměr – změny v průběhu PP

Ing. Růžena Klímová

Obsah pracovního poměru je možné změnit (§ 40 ZP) jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutné provést písemně. Nedodržení písemné formy však nemá za následek neplatnost uzavřené dohody. Změnou pracovní smlouvy se rozumí i její doplnění o nové podmínky formou dodatku.

Od 1. 10. 2023 je možné změny pracovněprávních vztahů provádět elektronicky prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací podle § 21 ZP.

Některé změny sjednaných pracovních podmínek může zaměstnavatel změnit i bez souhlasu zaměstnance. Tuto jednostrannou změnu označuje zákoník práce jako převedení na jinou práci. Je však nutné rozlišit, kdy zaměstnavatel může zaměstnance převést na jinou práci, a kdy musí (§ 41 ZP).

Za nejčastější změny v době trvání pracovního poměru se považuje:

  1. změna sjednaného druhu práce; zaměstnavatel je povinen zaměstnanci přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Smluvní strany se však mohou dohodnout na výkonu jiné práce. Podle § 40 odst. 2 ZP je zaměstnanec povinen konat práce jiného druhu, než byly sjednány v pracovní smlouvě, jen výjimečně v případech uvedených v zákoníku práce.
  2. změna v trvání pracovního poměru, kdy se pracovní poměr uzavřený na dobu určitou mění na pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou, nebo dochází k prodloužení doby, na kterou byl pracovní poměr uzavřen, nebo naopak dochází ke zkrácení sjednané doby, apod.
  3. změna místa výkonu práce; zaměstnavatel je
Nahrávám...
Nahrávám...