3.4.41
Prohlášení o zániku pracovního poměru smrtí zaměstnance
JUDr. Věra Bognárová
NahoruProhlášení o zániku pracovního poměru smrtí zaměstnance
Zaměstnavatel .................................(název a sídlo, IČO), zastoupený.................... (jméno a příjmení)
a
Zaměstnanec ............. (jméno a příjmení), narozen dne .......... trvale bytem ......... pracovní zařazení (druh práce, funkce)............. datum úmrtí (den pravomocného rozhodnutí soudu o prohlášení za mrtvého)
(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)
Pracovní poměr zaměstnance.................... (jméno příjmení) založený pracovní smlouvou ze dne.............. zanikl jeho smrtí dnem .....
Úmrtí bylo ověřeno z úmrtního listu ze dne .......... vydaného...........
V ..................... dne ...................
............................................................
razítko zaměstnavatele a podpis
jeho oprávněného zaměstnance
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 48 odst. 4 ZP
-
§ 77 ZP
-
§ 313 ZP
-
§ 328 ZP
-
§ 347 odst. 5 ZP
Zákon č. 89/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů
Komentář:
Jedním ze způsobů skončení pracovního poměru je i smrt zaměstnance. Protože pracovní poměr končí na základě právní skutečnosti, kterou je smrt zaměstnance, nikoliv na základě projevu vůle, zákoník práce označuje tuto skutečnost jako zánik pracovního poměru, nikoliv jako rozvázání jako je tomu např. v případě dohody či výpovědi. K zániku pracovního poměru dojde také při prohlášení zaměstnance za mrtvého podle § 71 odst. 2 NOZ. Na návrh osoby, která na tom má právní zájem, prohlásí soud za mrtvého člověka, o němž lze mít důvodně za to, že zemřel, a určí den, který se pokládá za den jeho smrti. Na člověka, který byl prohlášen za mrtvého, se hledí, jako by zemřel. Pracovní poměr zaniká v tomto případě také dnem smrti, který je stanoven v soudním rozhodnutí o prohlášení za mrtvého. Zaměstnavatel však musí vyčkat nabytí právní moci příslušného rozhodnutí. Pokud by došlo k tomu, že rozhodnutí o prohlášení za mrtvého bude zrušeno, pracovní poměr se neobnovuje.
K zániku pracovního poměru dochází smrtí zaměstnance, žádné další písemné prohlášení se k tomu nepotřebuje. Pracovní poměr zanikne dnem smrti zaměstnance, i když se zaměstnavatel o tom k tomuto dni nedozví a zjistí tuto skutečnost až později. Předložený vzor slouží pouze jako potvrzení této skutečnosti, nikoliv jako právní jednání, na základě kterého pracovní poměr zaniká. Prohlášení se proto také nikomu nedoručuje, slouží výhradně pro vnitřní potřeby zaměstnavatele, např. pro výplatu mzdy či platu. I když jej zaměstnavatel nevyhotoví, nic se nestane, protože zákoník práce nevyžaduje o smrti zaměstnance sepisovat listinu. Jiná je ale situace u prohlášení za mrtvého, protože v tomto případě je dokladem o skončení pracovního poměru pravomocné rozhodnutí soudu.
I když výslovná úprava o tom v zákoníku práce není, zanikají smrtí zaměstnance i další dva základní pracovněprávní vztahy upravené zákoníkem…