dnes je 20.1.2025

Input:

Dohoda o přerušení pracovní cesty

25.4.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

5.8
Dohoda o přerušení pracovní cesty

JUDr. Věra Bognárová

Dohoda o přerušení pracovní cesty

Zaměstnavatel .............................................................................. (název a sídlo, IČO)

zastoupený.................... (jméno a příjmení)

a

zaměstnanec ................................... (jméno a příjmení), narozen dne ............................................ trvale bytem .........................

(dále jen "zaměstnavatel" a "zaměstnanec")

uzavírají tuto

dohodu o přerušení pracovní cesty.

1. Zaměstnavatel vyslal zaměstnance svým cestovním pokynem na zahraniční pracovní cestu do ................... ve dnech ............... za účelem ............ Podmínky pracovní cesty, včetně jejího počátku a konce, jsou stanoveny v cestovním příkazu ze dne.......

2. Zaměstnavatel vyhověl žádosti zaměstnance a dohodl s ním přerušení pracovní cesty uvedené v bodě 1 od ............. do ............... Poslední den výkonu práce na zahraniční pracovní cestě je .................. Zaměstnavatel zaměstnanci poskytne náhradu jízdních výdajů za cestu zpět ve výši, která by zaměstnanci náležela v případě, že by k přerušení pracovní cesty nedošlo. Po dobu přerušení pracovní cesty zaměstnanci nepřísluší cestovní náhrady ani stravné.

3. Tato dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal zaměstnavatel a jedno zaměstnanec.

 

V ..................... dne ...................

........................................ ..........................................

podpis zaměstnance razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 42 ZP

  • § 153 ZP

  • § 160 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Komentář:

Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel může zaměstnance vysílat na pracovní cestu pouze v dohodě se zaměstnancem.

Podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí podle § 153 ZP předem písemně zaměstnavatel; přitom přihlíží k oprávněným zájmům zaměstnance. Dá-li zaměstnanec souhlas s konáním pracovní cesty, je na zaměstnavateli, jaké podmínky, za kterých bude pracovní cesta konána, určí. Pracovní cesta trvá od určené doby nástupu v určeném místě do doby ukončení pracovní cesty podle předem stanovených podmínek. V době trvání pracovní cesty je zahrnuta jak cesta do místa určeného k výkonu práce a zpět, tak i samotný výkon činnosti, která je předmětem pracovní cesty, ale i doba čekání na dopravní spoje, cesta z vlakového či autobusového nádraží v místě určeném k výkonu práce k požadované činnosti apod. Délka pracovní cesty se projeví při poskytování stravného, protože stravné se poskytuje za celou dobu trvání pracovní cesty.

Zaměstnavatel může, ale nemusí se zaměstnancem dohodnout přerušení pracovní cesty, tj. v dohodě se zaměstnancem změnit původně určené podmínky. Podmínkou pro sjednání dohody není písemná forma, dohodu o přerušení pracovní cesty lze proto sjednat i ústně. Dohodu lze sjednat u všech zaměstnavatelů jak pro tuzemskou, tak i zahraniční pracovní cestu. Při sjednávání dohody se jako u ostatních pracovněprávních dohod postupuje podle § 1724 až § 1766 NOZ.

Na přerušení pracovní cesty z důvodů na straně zaměstnance zaměstnanec právo nemá, záleží vždy na dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Důvodem zaměstnance pro dřívější odjezd na pracovní cestu nebo pozdější návrat z pracovní cesty je návštěva příbuzných či přátel v místě výkonu páce na pracovní cestě anebo trávení víkendu v blízkosti místa určení pracovní cesty nebo možnost výletu, zvlášť při zahraniční pracovní cestě.

Přerušení pracovní cesty má vliv na rozsah poskytovaných cestovních náhrad, protože je-li pracovní cesta přerušena, jedná se v době přerušení o dobu volna zaměstnance a po tuto dobu mu nepřísluší náhrady cestovních výdajů. Zpravidla se to projeví ve stravném či úhradě nákladů za ubytování. Při přerušení pracovní cesty

Nahrávám...
Nahrávám...