dnes je 3.4.2025

Input:

Systém školení zaměstnavatele

10.1.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.1.6
Systém školení zaměstnavatele

Dana Žáková

Systém školení zaměstnanců jako splnění povinnosti zaměstnavatele a zajištění požadavků BOZP.

Povinnosti zaměstnavatele a systém školení zaměstnanců

Zaměstnavatel je povinen určit obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení, a to sám, případně s pomocí osoby odborně způsobilé v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a v oblasti požární ochrany, odborných zaměstnanců a vedoucích zaměstnanců firmy. Tato povinnost zaměstnavatele je velmi důležitá pro zajištění BOZP, protože jakákoli školení zaměstnanců doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, tedy jsou součástí ochrany zaměstnanců a zdraví a obecně systému prevence rizik.1.

Obdobně je zaměstnavatel v případě školení povinen přistupovat i k osobám se zdravotním postižením, k zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou, zaměstnancům agentury práce dočasně přiděleným k výkonu práce k jinému zaměstnavateli, k mladistvým zaměstnancům a k zaměstnancům jiného zaměstnavatele vykonávající práce na jeho pracovištích, k těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu.

Školení je nutné provádět zejména:

  • při nástupu2

  • při změně pracovního zařazení nebo druhu práce

  • při zavedení nové technologie nebo změny výrobních a pracovních prostředků

  • při změně technologických anebo pracovních postupů

  • v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci

A dále např.:

  • na základě požadavků právních a ostatních předpisů a norem

  • na základě požadavků návodů výrobce

  • jako opatření proti opakování pracovních úrazů

  • v případech, které sám určí zaměstnavatel nebo jsou dohodnuty smluvně

Opakování školení jako ochrana před riziky

Co je velmi důležité, a často se na to zapomíná, vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost, musí být školení pravidelně opakováno, a v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, musí být školení provedeno bez zbytečného odkladu. Bohužel, toto posouzení je zcela subjektivní, tedy lze doporučit nastavení systému opakovaných školení, kdy si zaměstnavatel může např. pokaždé vybrat i konkrétní téma, které bude proškoleno důkladněji. Náplň školení pak vychází ze samotných požadavků právních předpisů a norem, případně je zcela na zaměstnavateli, pokud do svého systému školení navíc zařadí požadavky, související pouze s provozem konkrétní firmy, a v legislativě nejsou uvedeny. Obvyklá lhůta pro opakované školení na pracovištích s výskytem zvýšeného rizika nebo při výkonu rizikových prací je 1–2 roky, pokud není určena kratší. Systém školení požární ochrany je stanovený, stejně jako lhůty pro opakování.

Aby byl systém školení funkční, je třeba zohlednit:

  • náplň a obsah školení

  • způsob ověřování znalostí

  • vedení (pohyb) dokumentace

  • určení četnosti školení a okruhy osob, kterých se týká

  • určení odpovědných osob za kontrolu odborné způsobilosti a zvláštní odborné způsobilosti zaměstnanců a dodržování termínů školení

Náplň školení a současné trendy

Pro stanovení náplně a obsahu školení je nutné především zmapovat potřeby odborné způsobilosti zaměstnanců, potřeby firmy a jejího zaměření (speciální legislativa), správně vyhodnotit pracovní rizika, potřeby technologií a technického zařízení, strojů a v neposlední řadě i některých druhů přidělovaných osobních ochranných pracovních prostředků, kolektivní ochrany a požárně bezpečnostních zařízení.

U naposledy zmíněného můžete namítat, že

Nahrávám...
Nahrávám...