7.4.2.4
Tabulka na počítání dnů
JUDr. Roman Lang, PhD., JUDr. Vladimír Voříšek
Použití tabulky
Tuto poměrně jednoduchou, ale přesto praktickou pomůcku usnadňující práci mzdových účetních zařazujeme na toto místo, protože ji lze nejčastěji používat právě při vyplňování ELDP v případech, kdy pracovní poměr nebo jiný druh činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění, a tím i na důchodovém pojištění, netrvá celý kalendářní rok.
Je ovšem použitelná i pro jiné účely, např. při počítání tzv. zápočtů pro určení podpůrčí doby, kdy trvá nárok na nemocenské, nebo pro radu spoluzaměstnanci, který hodlá požádat o některý z tzv. předčasných starobních důchodů, aby si mohl datum jeho přiznání "načasovat" tak, aby kvůli několika dnům neměl sníženu procentní výměru o příslušný počet (nebo zlomek) procent výpočtového základu za další započaté 90denní období chybějící do důchodového věku.
Možné chyby
Přes zdánlivou jednoduchost tabulky je vhodné učinit drobná upozornění – při zjišťování počtu kalendářních dnů "od data do data" nelze postupovat tak, že se od čísla (vyjadřujícího počet kalendářních dnů chybějících od daného dne do konce kalendářního roku) "ležícího" vedle rozhodného data odečte číslo (vyjadřující stejný pojem, jaký je uveden v předchozí závorce) "ležící" vedle druhého rozhodného data.
Správný postup je ten, že – podle volby uživatele – pro odečítání použije u data "od" číslo "ležící" nad rozhodným dnem nebo u data "do" číslo "ležící" pod rozhodným dnem.
Příklad:
Počet kalendářních dnů od 2. března do 30. července se zjistí tak, že se buď od čísla 306 (ležícího nad 2. březnem) odečte 155 (ležící vedle 30. července), nebo od čísla 305 (ležícího vedle 2. března) se odečte 154 (ležící pod 30. červencem) výsledek je pochopitelně tentýž (306 – 155 = 151; 305 – 154 = 151).
Důvod tohoto postupu si snadněji uvědomíme, počítáme-li pouhé dva dny po sobě následující – např. od 2. května do 3. května; chybným postupem (244 – 243) bychom získali pouze 1 den, ačkoliv jde přirozeně o 2 dny.
Přestupný rok
Myslet musíme na přestupné roky. Proto – pokud se v časovém rozmezí, které potřebujeme zjistit, vyskytne 29. únor – je třeba k výsledku ještě 1 den přičíst.