Ukončení činnosti fyzické osoby
Ing. Martin Veselý
Nahoru1. ÚVOD, PRÁVNÍ ÚPRAVA
Obsahem tohoto článku je daňový pohled na ukončení činnosti fyzické osoby. Postup při ukončení činnosti právnické osoby je popsán v příslušných textech (Likvidace společnosti - daňové a účetní aspekty, Přeměny společností aj.).
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů:
-
§ 2a odst. 8 písm. c) – ukončení paušálního režimu,
-
§ 3 odst. 4 písm. f) – podmínky pro vyloučení z předmětu daně při ukončení provozování zemědělské činnosti,
-
§ 7 odst. 11 – možnost podat dodatečné přiznání na nižší daňovou povinnost při opožděných úhradách polhůtních závazků a pojistného,
-
§ 23 odst. 8 a odst. 14 – povinné úpravy základu daně při ukončení nebo přerušení činnosti,
-
§ 26 odst. 7 písm. a) bod 3. – uplatnění polovičních daňových odpisů.
Zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon:
Pokyn D-59:
Nahoru2. ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
Při ukončení podnikatelské, případně jiné samostatné činnosti fyzické osoby je nutné mimo jiné vypořádat veškeré daňové záležitosti. Ukončení činnosti je přitom úkon komplexní, proto se zmíníme také o vztahu k živnostenským úřadům a orgánům sociálního zabezpečení.
NahoruPřerušení činnosti
Před ukončením činnosti, které má definitivní charakter, by měl podnikatel zvážit přerušení činnosti. To, stejně jako následné pokračování v činnosti, je možné učinit bez větších formalit v souladu s § 31 odst. 11 a 12 ŽZ.
Přerušení činnosti podnikatel oznámí živnostenskému úřadu. Provoz živnosti se pak přerušuje dnem doručení oznámení nebo pozdějším datem uvedeným v oznámení. V době přerušení provozování živnosti se na podnikatele vztahují obecné povinnosti uložené tímto zákonem, nikoli však povinnost splňovat podmínky odborné nebo jiné způsobilosti, pokud jsou pro provozování živnosti vyžadovány. Ustanovení § 31 odst. 11 ŽZ upřesňuje, které další podmínky nemusí být po dobu přerušení živnosti splněny.
Učiní-li podnikatel rozhodnutí pokračovat v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou byla přerušena, učiní tak písemným oznámením živnostenskému úřadu. Počínaje dnem doručení tohoto oznámení živnostenskému úřadu je pak možné v činnosti pokračovat.
Za přerušení činnosti se podle pokynu D-59 k ZDP považují i případy, kdy je poplatník na rodičovské dovolené a nevykonává činnost, a to ani prostřednictvím svých zaměstnanců.
Při úpravě základu daně z příjmů se při přerušení činnosti postupuje obdobně jako při ukončení činnosti. Poplatník ale setrvává v běžném režimu a nečiní úkony směřující k definitivnímu zastavení činnosti.
NahoruVýmaz z evidence
S definitivním ukončením podnikatelské nebo jiné samostatné činnosti je spojen výmaz podnikatele z příslušné evidence. Živnostenský zákon upravuje zánik živnostenského oprávnění v §§ 57 a 58 ŽZ. Podnikatel může dobrovolně požádat o ukončení činnosti a zrušení živnostenského oprávnění na příslušném formuláři.
Daňový řád u žádosti o zrušení živnostenského oprávnění nevyžaduje písemný souhlas správce daně s ukončením činnosti.
NahoruOznámení správci daně
Na fyzickou osobu ukončující činnost se vztahuje povinnost předložit správci daně listinu, na jejímž základě došlo k rozhodnutí o zániku živnostenského oprávnění, a to ve lhůtě 15 dnů od jejího doručení (§ 127 odst. 3 DŘ).
Oznámení o ukončení podnikatelské činnosti poplatník učiní i vůči České správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně, a to buď dopisem, nebo vyplněním tiskopisu Oznámení OSVČ o ukončení výkonu samostatné činnosti.
Nahoru3. DAŇ Z PŘÍJMŮ
Dopady na daň z příjmů fyzických osob si rozebereme v závislosti na způsobu prokazování výdajů: poplatník vede účetnictví (3.1), daňovou evidenci (3.2), používá paušální výdaje (3.3) nebo je v paušálním režimu (3.4). V kapitole 3.5 si pak popíšeme některé specifičtější situace, které mohou v souvislosti s daní z příjmů nastat.
Úprava se provádí u poplatníků daně z příjmů fyzických osob podle § 23 odst. 8 ZDP v případě ukončení činnosti, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, a při ukončení nájmu.
Zdaňovacím obdobím fyzické osoby je vždy kalendářní rok. Jinými slovy, není stanovena žádná výjimka pro období, v němž došlo k ukončení činnosti. Poplatník, který ukončuje svoji samostatnou činnost nebo pronájem, musí při stanovení základu daně upravit svůj výsledek hospodaření nebo rozdíl příjmů a výdajů ke dni předcházejícímu ukončení činnosti podle ustanovení § 23 odst. 8 ZDP.
Tyto úpravy musí provádět i fyzické osoby, které svoji samostatnou činnost či nájem neukončí, ale pouze ji v průběhu zdaňovacího období přeruší a nezahájí ji znovu do termínu pro podání daňového přiznání.
NahoruPozůstalost
Shodným způsobem postupuje osoba spravující pozůstalost při skončení řízení o pozůstalosti.
NahoruPostup
Účelem úpravy je vyrovnání položek, které měly odlišný průběh výnosů a příjmů, resp. nákladů a výdajů, po dobu podnikání (daňové rezervy, položky časového rozlišení, pohledávky a dluhy v daňové evidenci apod.).
Nahoru3.1 Poplatník vedoucí účetnictví
Poplatník, který vede účetnictví, upravuje výsledek hospodaření, zvýší dílčí základ daně o tyto položky:
-
zůstatky rezerv na opravu hmotného majetku vytvořené podle zákona o rezervách,
-
zůstatky opravných položek k pohledávkám ("OP") vytvořené podle zákona o rezervách,
-
zůstatky výnosů příštích období,
-
zůstatky výdajů příštích období,
a sníží dílčí základ daně o tyto položky:
-
zůstatky příjmů příštích období,
-
zůstatky nákladů příštích období; nerozpuštěné náklady z titulu finančního leasingu se však zohlední pouze v poměrné výši připadající na dobu do ukončení podnikatelské činnosti či pronájmu.
Pan Jaroslav vede účetnictví a končí s podnikáním k datu 31. 10. 2024. K tomuto datu eviduje následující zůstatky rozvahových účtů:
Úprava základu daně podle § 23 odst. 8 ZDP proběhne takto:
Výsledkem úprav je snížení základu daně o 12 000 Kč.
1) Nepromlčenou pohledávku je možné daňově odepsat spolu se zrušením opravné položky ve smyslu § 24 odst. 2 písm. y) ZDP.
Zákon uvádí také postup pro zálohy, které mohou upravovat základ daně, jestliže by byly zúčtovány prostřednictvím nákladů a výnosů, pokud o těchto částkách nebylo zároveň účtováno prostřednictvím dohadných položek.
Nahoru3.2 Poplatník vedoucí daňovou evidenci
Poplatník, který vede evidenci daňovou, zvýší dílčí základ daně o tyto položky:
-
pohledávky evidované k datu ukončení činnosti, které by byly zdanitelným příjmem, ale s výjimkou zaplacených záloh a pohledávek, jejichž odpis představuje daňový výdaj podle § 24 odst. 2 písm. y) ZDP,
-
hodnotu dosud nespotřebovaných zásob,
a sníží dílčí základ daně o tyto položky:
-
dluhy evidované k datu ukončení činnosti (které by byly při úhradě daňovým výdajem) s výjimkou přijatých (a též zaplacených) záloh;
-
dosud neuplatněná úplata finančního leasingu se zohlední pouze v poměrné výši připadající na dobu do ukončení podnikatelské činnosti nebo nájmu.
Paní Jiřina vede daňovou evidenci a končí s podnikáním k datu 31. 10. 2024. K tomuto datu eviduje tyto položky: