dnes je 24.2.2025

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování náhrady odměny při překážkách v práci podle § 77 odst. 3 ZP

24.2.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2.8.12
Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování náhrady odměny při překážkách v práci podle § 77 odst. 3 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování náhrady odměny
při překážkách v práci podle § 77 odst. 3 ZP

Zaměstnavatel .................................................................. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ)

zastoupený ..............

podle § 305 a 77 odst. 3 ZP vydává tento

vnitřní předpis o poskytování náhrady odměny při překážkách v práci zaměstnanci pracujícímu na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti podle § 77 odst. 3 ZP.

  1. Tento vnitřní předpis se vztahuje na zaměstnance, kteří u zaměstnavatele pracují na základě dohody o provedení práce podle § 75 ZP nebo pracovní činnosti § 76 ZP.
  2. Zaměstnancům uvedeným v bodě 1 tohoto vnitřního předpisu podle § 77 odst. 3 ZP nepřísluší náhrada odměny z dohody po dobu trvání jiných důležitých osobních překážek v práci podle § 199 ZP a překážek v práci z důvodu obecného zájmu podle § 200 až 205 ZP, není-li dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak.
  3. Zaměstnavatel zaměstnancům uvedeným v bodě 1 tohoto vnitřního předpisu u níže uvedených jiných důležitých osobních překážek v práci a uvedených překážek v práci z důvodu obecného zájmu bude poskytovat náhradu odměny v tomto rozsahu:

Např.

Vyšetření nebo ošetření

a) Pracovní volno s náhradou odměny se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada odměny však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Svatba

Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada odměny přísluší však pouze za 1 den.

Narození dítěte

Pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu s náhradou odměny k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.

Činnost dárce při odběru krve a při aferéze

Pracovní volno s náhradou odměny přísluší za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, přísluší pracovní volno s náhradou odměny za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, přísluší pracovní volno s náhradou odměny jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Činnost dárce dalších biologických materiálů

Pracovní volno s náhradou odměny přísluší za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud uvedené skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 48 hodin od nástupu cesty k odběru. Podle charakteru odběru a zdravotního stavu dárce může lékař určit, že pracovní volno s náhradou odměny se zkracuje nebo prodlužuje; při prodloužení však nejvýše po dobu zasahující do pracovní doby v rámci 96 hodin od nástupu cesty k odběru. Nedojde-li k odběru, přísluší pracovní volno s náhradou odměny jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

  1. Náhrada odměny při překážkách v práci podle bodu 3 tohoto vnitřního předpisu se poskytuje ve výši průměrné odměny zjištěné podle § 351 až 362 ZP (případně v jiné nižší výši).
  2. Na žádosti zaměstnance o poskytování pracovního volna při překážkách v práci a jejich prokazování se vztahuje úprava § 206 ZP.

  1. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.
  2. Tento vnitřní předpis se vydává na dobu ............. (nejméně jednoho roku).
  3. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem.........

.........................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zástupce

Komentář:

Novela zákoníku práce provedená zákona č. 281/2023 Sb. od 1. 10. 2023 rozšířila práva zaměstnanců, kteří práci u zaměstnavatele konají na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Jednou ze změn je i to, že se na úpravu překážek v práci vztahuje stejná právní úprava jako pro zaměstnance, kteří práci konají v pracovním poměru. Do 30. 9. 2023 byla totiž úprava překážek v práci na straně zaměstnance jako pro zaměstnance v pracovním poměru u dohod vyloučena. Od 1. 10. 2023 mají i zaměstnanci pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr právo na pracovní volno při všech osobních překážkách v práci na straně zaměstnance, které mohou nastat, stejně jako zaměstnanci v pracovním poměru. Zaměstnavatel je proto povinen jim poskytovat pracovní volno za stejných podmínek a ve stejném rozsahu při všech vznikajících překážkách v práci stejně jako zaměstnancům v pracovním poměru. Existuje však jedna výjimka upravená § 77 odst. 3 ZP. Zaměstnancům konajícím práci na základě některé z dohod nepřísluší náhrada odměny z dohody po dobu trvání jiných důležitých osobních překážek v práci podle § 199 ZP a překážek v práci z důvodu obecného zájmu podle § 200 až § 205 ZP, není-li dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak.

Na základě zmocnění upraveného v § 199 odst. 2 ZP nařízení vlády č. 590/2006 Sb. stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních

Nahrávám...
Nahrávám...