dnes je 3.12.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování pracovních úlev při zvyšování kvalifikace

1.1.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 11 minut

2.11.3
Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování pracovních úlev při zvyšování kvalifikace

JUDr. Věra Bognárová

Vnitřní předpis zaměstnavatele

o poskytování pracovních úlev při zvyšování kvalifikace

Zaměstnavatel ……………………………………. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ),

zastoupený ……………………….

vydává tento vnitřní předpis

upravující poskytování pracovních úlev při zvyšování kvalifikace.

  1. Tento vnitřní předpis upravuje postup zaměstnavatele při zvyšování kvalifikace, poskytování pracovních úlev zaměstnancům při zvyšování kvalifikace a podmínky, za kterých jsou pracovní úlevy při zvyšování kvalifikace zaměstnancům poskytovány. Vnitřní předpis v souladu se zákoníkem práce stanoví také povinnosti zaměstnanců při zvyšování kvalifikace a postup zaměstnance při poskytování pracovního volna z důvodu zvyšování kvalifikace. Vnitřní předpis upravuje povinnosti zaměstnavatele v souvislosti se zvyšováním kvalifikace. Vnitřní předpis stanovuje také práva zaměstnance na pracovní volno v souvislosti se zvyšováním kvalifikace nad rozsah upravený § 232 ZP.
  2. Zvyšováním kvalifikace se pro účely zákoníku práce a tohoto vnitřního předpisu rozumí studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, které jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Zvýšením kvalifikace se rozumí změna hodnoty kvalifikace, rozumí se tím též její získání nebo rozšíření.
  3. Zaměstnanec, který si chce kvalifikaci zvyšovat, je povinen podat písemnou žádost ………. (uvést komu např. řediteli personálního odboru). Návrh na zvyšování kvalifikace zaměstnance může podat také jeho přímý nadřízený vedoucí zaměstnanec. Žádost se podává písemně ………. (uvést komu např. řediteli personálního odboru) a musí být doložena písemným souhlasem zaměstnance se zvyšováním kvalifikace.
  4. Zaměstnavatel ve lhůtě …………. (např. do jednoho měsíce) po obdržení žádosti rozhodne, zda se jedná o zvyšování kvalifikace, které je v souladu s jeho potřebou. Rozhodnutí doručí zaměstnanci, v případě, že žádost podal jeho přímý nadřízený vedoucí zaměstnanec, doručuje se rozhodnutí také tomuto vedoucímu zaměstnanci. Rozhodnutí zaměstnavatele o tom, že se jedná o zvyšování kvalifikace v souladu s jeho potřebou, je vždy podmíněno sjednáním dohody o zvýšení kvalifikace podle § 234 ZP. Návrh této dohody je předán zaměstnanci společně s rozhodnutím zaměstnavatele o tom, že zvyšování kvalifikace je v souladu s jeho potřebou se stanovením lhůty, do kdy je zaměstnavatel návrhem dohody a svým podmíněným rozhodnutím o zvyšování kvalifikace vázán. Za splnění této povinnosti odpovídá…………………. (např. ředitel personálního odboru). Jestliže zaměstnanec dohodu o zvyšování kvalifikace podle § 234 ZP ve stanovené lhůtě nepodepíše, o zvyšování kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele se nejedná.
  5. V případě, že je zvyšování kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele a jsou splněny podmínky bodu 4 tohoto vnitřního předpisu, přísluší zaměstnanci pracovní úlevy v rozsahu a za podmínek upravených v § 232 ZP. Zaměstnanec je povinen v souladu s § 206 ZP požádat o poskytnutí pracovního volna včas předem, je-li mu překážka v práci předem známa, a je povinen zaměstnavateli překážku v práci prokázat, např. potvrzením školy. Žádost o poskytnutí pracovního volna zaměstnanec předává …………. (uvést komu).
  6. Jestliže se jedná o překážku v práci, při které zaměstnanci přísluší podle § 232 ZP náhrada mzdy (nebo platu) ve výši průměrného výdělku, který se zjišťuje podle § 351 ZP a násl., poskytuje se tato náhrada ve výplatním termínu pro výplatu mzdy (nebo platu) za kalendářní měsíc, ve kterém bylo pracovní volno poskytnuto.
  7. Zaměstnavatel je podle § 233 ZP oprávněn sledovat průběh a výsledky zvyšování kvalifikace. K tomu je oprávněn vyžadovat od zaměstnance podklady, sdělení či jiné důkazy prokazující průběh zvyšování kvalifikace a plnění podstatných povinností zaměstnance při zvyšování kvalifikace, které zaměstnanci plynou ze zvoleného způsobu zvyšování kvalifikace. Zaměstnanec je povinen pravidelně (např. 1x za měsíc) ………………….. (uvést komu) předložit doklady osvědčující, že plní řádně své povinnosti, že se účastní výuky a že ve studiu řádně pokračuje.
  8. Poskytování pracovních úlev může zaměstnavatel zastavit, jestliže se zaměstnanec stal dlouhodobě nezpůsobilým pro výkon práce, pro kterou si zvyšuje kvalifikaci nebo pokud zaměstnanec bez zavinění zaměstnavatele po delší dobu neplní bez vážného důvodu podstatné povinnosti při zvyšování kvalifikace. Zastavit poskytování pracovních úlev může zaměstnavatel i tehdy, je-li sjednána kvalifikační dohoda podle § 234 ZP. Nezpůsobilost k výkonu práce se prokazuje lékařským posudkem vydaným poskytovatelem pracovnělékařské péče a posudkovým závěrem o dlouhodobé nezpůsobilosti zaměstnance pro výkon práce, pro kterou si zvyšuje kvalifikaci. Neplnění podstatných povinnosti při zvyšování kvalifikace, aniž by pro to byl vážný důvod, se prokazuje podklady, které zaměstnanec předkládá podle čl. 7 tohoto vnitřního předpisu nebo vyplynou z potvrzení příslušného vzdělávacího zařízení, ve kterém si zaměstnanec kvalifikaci zvyšuje. Jestliže zaměstnanec nebude po dobu (např. 3 měsíců) plnit povinnost upravenou v čl. 7 tohoto vnitřního předpisu a nepředloží doklady osvědčující, že plní řádně své povinnosti, že se účastní výuky a že ve studiu řádně pokračuje, má se za to, že své povinnosti po delší dobu bez vážného důvodu neplní.
  9. Pracovní volno zaměstnancům přísluší nad rozsah § 232 ZP v těchto případech:

- např. 2 dny v kalendářním měsíci bez náhrady mzdy (platu) nebo s náhradou mzdy

(platu)na samostudium,

- pracovní volno upravené v § 232 ZP se navyšuje u každého případu o jeden den bez

náhrady mzdy (platu) nebo s náhradou mzdy (platu).

Zaměstnancům přísluší tyto další náhrady:

  1. cestovní náhrady (nebo např. pouze jízdné) podle § 151 ZP a násl. k cestám do místa zvyšování kvalifikace v rozsahu např. pouze 2x za kalendářní měsíc,
  2. kurzovné, školné ( např. v určitém rozsahu).
  1. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ……......................

…………………………………………..

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Komentář:

Zvýšením kvalifikace se podle § 231 odst. 2 ZP rozumí změna hodnoty kvalifikace, tj. zaměstnanec získá novou kvalifikaci. Za zvyšování kvalifikace se považuje též její rozšíření. Zákoník práce za zvyšování kvalifikace považuje studium, vzdělávání, školení nebo jinou formu přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání pouze za podmínky, že je v souladu s potřebou zaměstnavatele. Jestliže si zaměstnanec zvyšuje kvalifikaci, aniž by to bylo v souladu s potřebou zaměstnavatele, o zvyšování kvalifikace podle § 231 odst. 2 ZP se nejedná, zaměstnavatel není povinen zaměstnanci poskytovat pracovní úlevy spočívající v poskytování pracovního volna podle § 232 ZP ani není povinen se jinak finančně na zvyšování kvalifikace zaměstnance podílet. Zvyšování kvalifikace, které není v souladu s potřebou zaměstnavatele, je soukromou věcí zaměstnance, která plnění jeho povinností plynoucích ze sjednaného pracovního poměru neovlivňuje a proto musí zaměstnanec plnit své studijní povinnosti mimo svou pracovní dobu.

O souladu zvyšování kvalifikace s potřebou zaměstnavatele rozhoduje zaměstnavatel. Pouze pro případ, že zvýšení kvalifikace je v souladu s jeho potřebou, jedná se o zvyšování kvalifikace podle § 231 odst. 2 ZP a zaměstnavatel má povinnost poskytovat alespoň minimální práva na pracovní volno podle § 232 ZP. Zaměstnavatel o potřebě zvyšování kvalifikace rozhoduje zpravidla na základě žádosti zaměstnance, který má zájem o zvýšení kvalifikace. Není ale vyloučeno, že zvyšování kvalifikace navrhne zaměstnavatel, pokud je potřebné a má na tom zájem, aby si konkrétní zaměstnanec svou kvalifikaci zpravidla pro výkon

Nahrávám...
Nahrávám...