dnes je 26.12.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o postupu při sjednávání konkurenční doložky

1.1.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2.3.7
Vnitřní předpis zaměstnavatele o postupu při sjednávání konkurenční doložky

JUDr. Věra Bognárová

 

vnitřní předpis zaměstnavatele o postupu

při sjednávání konkurenční doložky

 

 

Zaměstnavatel ................................................ . (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ),

zastoupený ..............

 

 

stanoví pravidla

pro postup při sjednávání konkurenční doložky se zaměstnanci

 

1. Tento předpis upravuje postup při sjednávání konkurenčních doložek podle § 310 zák. č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „konkurenční doložka“).

 

Dohodnout sjednání konkurenční doložky lze pouze u zaměstnanců, kteří budou konat nebo konají práce pro zaměstnavatele v pracovním poměru. Sjednat konkurenční doložku je možné pouze za podmínky, že zaměstnanec bude mít v průběhu trvání pracovního poměru přístup k informacím, poznatkům, znalostem pracovních a technologických postupů, jejichž využití při další výdělečné činnosti po skončení pracovního poměru k zaměstnavateli by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost. O sjednání konkurenční doložky při uzavření pracovní smlouvy se zaměstnancem anebo v případě sjednávané změny pracovních podmínek, zejména v druhu práce, rozhoduje............. (uvést kdo). Před rozhodnutím o sjednání konkurenční doložky musí příslušný vedoucí zaměstnanec posoudit podmínky, za kterých bude práce v pracovním poměru konána, a zda zaměstnanec získá při výkonu práce informace, poznatky atd., které jsou pro zaměstnavatele významné a jejichž využití jeho činnost může ztížit nebo ohrozit. Podmínkou rozhodnutí o sjednání konkurenční doložky je ekonomická rozvaha dopadů sjednání konkurenční doložky a povinnosti poskytovat zaměstnanci peněžité vyrovnání nejméně ve výši ˝ průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění závazku ve vztahu k ekonomickým dopadům zneužití informací, poznatků atd. zaměstnancem. Konkurenční doložka bude sjednávána pouze, pokud ochrana informací, poznatků a jejich ekonomické zneužití přesáhne výši peněžitého vyrovnání, které by byl zaměstnavatel povinen na základě sjednané konkurenční doložky poskytovat.

 

2. Jsou-li splněny shora uvedené podmínky, je nutné konkurenční doložku sjednat současně se sjednáním pracovní smlouvy anebo dochází-li v průběhu trvání pracovního poměru ke změně v druhu sjednané práce při sjednání dohody o změně pracovní smlouvy. Za splnění této povinnosti odpovídá............(uvést kdo).

 

3. V konkurenční doložce, která musí být sjednána písemně, musí být uveden závazek zaměstnance, že se zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která má vůči němu soutěžní povahu. Závazek zaměstnance může být podle konkrétních okolností omezen pouze na některé činnosti anebo může být vymezen zákazem činnosti v určitém konkrétním vymezeném území. Součástí dohody musí být uvedení závazku zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši ˝průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc splnění závazku. Obsahem dohody musí být i dohoda o tom, kdy je peněžité plnění splatné. Za splnění této povinnosti odpovídá........... (uvést kdo).

 

4. V konkurenční doložce bude sjednávána se zaměstnanci smluvní pokuta, kterou je zaměstnanec zaměstnavateli povinen zaplatit, jestliže závazek poruší. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená povaze a významu informací, poznatků atd., se kterými se zaměstnanec seznámí v průběhu trvání pracovního poměru. Za splnění této povinnosti odpovídá........ (uvést kdo).

 

5. V konkurenční doložce musí být sjednána možnost zaměstnavatele od konkurenční doložky odstoupit a musí být uvedeny důvody možného odstoupení. Bude-li to potřebné, je možné sjednat možnost výpovědi konkurenční doložky zaměstnavatelem. Za splnění této povinnosti odpovídá........ (uvést kdo).

 

6. Konkurenční doložku sjednává.................. (uvést kdo).

 

7. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě.................. (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

 

Tato vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ............................

 

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

 

 

Komentář:

 

Zákoník práce upravuje v § 310 konkurenční doložku. Umožňuje sjednat dohodu, ve které se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, a zaměstnavatel se zavazuje, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění závazku. Od 1. 1. 2012 je minimální povinná výše peněžitého vyrovnání snížena pouze na jednu polovinu průměrného měsíčního výdělku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti (lze tedy dohodnout i jinou dobu splatnosti, např. i splatnost všech peněžitých vyrovnání za všechny měsíce najednou).

 

Od 1. 1. 2012 je možné konkurenční doložku sjednávat současně se sjednáním zkušební doby. Do 31. 12. 2011 nebylo možné platně konkurenční doložku sjednat, pokud byla současně sjednána zkušební doba. Konkurenční doložka sjednaná současně se sjednáním zkušební doby byla neplatná. Zaměstnavateli však tento zákaz v podstatě znemožňoval sjednat konkurenční doložku, pokud chtěl současně sjednat zkušební dobu. Konkurenční doložka je dohodou, kterou ani jedna ze smluvních stran pracovního poměru nemusí sjednávat, a pokud zaměstnavatel navrhl sjednání konkurenční doložky až po uplynutí zkušební doby, kdy pracovní poměr zaměstnance již trval, nebyl zaměstnanec povinen konkurenční doložku sjednávat. Novelizace § 310 odst. 2 s účinností od 1. 1. 2012 umožní, aby zaměstnavatel navrhl zaměstnanci sjednání konkurenční doložky ihned při vzniku pracovního poměru, a to i když je současně navrhováno sjednání zkušební doby. Jestliže zaměstnanec odmítne sjednat konkurenční doložku, nemusí ani zaměstnavatel sjednávat pracovní smlouvu.

 

V dohodě lze sjednat přiměřenou smluvní pokutu pro případ, že zaměstnanec závazek poruší. Sjednání smluvní pokuty není obligatorní náležitostí konkurenční doložky, a nemusí být proto sjednávána. V praxi se však zpravidla o zcela standardní náležitost sjednané

Nahrávám...
Nahrávám...