dnes je 15.1.2025

Input:

Vozidlo v nájmu právnické osoby

12.8.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

8.4.2
Vozidlo v nájmu právnické osoby

Ing. Christian Žmolík

Vozidlo v nájmu PO

Při používání vozidla v nájmu je nutno rozlišovat, zda jde o tzv. operativní pronájem, anebo o finanční leasing. Z pohledu ZDP se sice finanční leasing nepovažuje za nájem (jedná se vlastně o formu pořizování majetku), ale ve skutečnosti jak operativní nájem, tak finanční leasing představuje užívání věci za úplatu, a proto z pohledu věcnosti ponecháme tyto dvě kategorie v jednom článku.

Pojem "operativní pronájem“

V případě operativního pronájmu vozidla jde o využití ustanovení §§ 2321 až 2325 OZ, tj. o plnění smlouvy o nájmu dopravního prostředku (v případě vozidel nelze v zásadě použít ustanovení §§ 2201 až 2331 OZ o nájemních smlouvách). Jde o formu nájmu, po jehož ukončení se předmět nájmu, tj. příslušný konkrétní pronajatý dopravní prostředek, vrací zpět pronajímateli. Vlastníkem vozidla je zpravidla pronajímatel. Nájemce není do technického průkazu (nově osvědčení o registraci vozidla) vozidla zapisován, a to ani jako provozovatel. Smlouva o nájmu dopravního prostředku musí být uzavřena písemně.

Pojem "finanční leasing“

Pojem finanční leasing anebo zkráceně jen leasing je používán v případech, kdy jde o přenechání věci uživateli za úplatu s následným přechodem vlastnického práva této věci na uživatele. Nejde ani o smlouvu o nájmu dopravního prostředku, ani o smlouvu o koupi najaté věci či jiný typ smlouvy. Vzhledem k tomu by měla být příslušná smlouva uzavřena podle ustanovení § 1724 OZ. V dalším textu nepředpokládáme finanční leasing vozidla, které není u majitele hmotným majetkem. Uživatel je v tomto případě do technického průkazu (osvědčení o registraci vozidla) zapisován jako provozovatel.

Z daňového hlediska je nutno postupovat vždy podle ustanovení ZDP, zejména podle ustanovení § 21d ZDP.

Nájemné

Jedním ze základních znaků smluv o nájmu je to, že jde o nájem za úplatu (nájemné), kterou je nájemce povinen uhradit pronajímateli ve sjednané výši, anebo není-li jeho výše smluvně sjednána, ve výši obvyklé. Pokud ve smlouvě bude sjednáno, že nájemné se neplatí (anebo by bylo stanoveno v nulové výši), bude tato smlouva při daňové kontrole posouzena jako smlouva o výpůjčce.

Pokud nájemce postupuje v souladu s ustanoveními ZDP [zejména s § 24 odst. 2 písm. h), odst. 4, 5 a 6 ZDP] a s účetními předpisy, je nájemné daňově uznatelným výdajem.

Nájemné u operativního nájmu

Nedodržení podmínek a postupů uvedených v ustanoveních ZDP má za následek neuznání nájemného jako daňového výdaje (nákladu) nájemce.

Úplata u finančního leasingu

U finančního leasingu je úplata daňově uznatelným nákladem jen tehdy, pokud jsou splněny podmínky uvedené v § 21d ZDP.

Minimální doba trvání finančního leasingu odpovídá době, po kterou lze vozidla odpisovat, ovšem zkrácené o 6 měsíců, tj. na 54 měsíců.

Další podmínkou u finančního leasingu je přechod vlastnictví na uživatele bezprostředně po ukončení leasingu, přičemž kupní cena vozidla nesmí být vyšší než zůstatková cena vypočtená rovnoměrným způsobem ze vstupní ceny evidované u vlastníka (leasingová společnost) za dobu, po kterou mohl být tento majetek odpisován. Přitom nelze uplatnit metodu navýšení odpisů v prvním roce odpisování. V případě, že ke dni prodeje by bylo vozidlo již plně odepsáno, nemusí být tato podmínka splněna. Také v tomto případě má nedodržení podmínek a postupů uvedených v ZDP za následek neuznání úplaty jako daňového výdaje (nákladu) uživatele.

Úplatu nelze zahrnout do daňových výdajů automaticky podle výše jednotlivých splátek uvedených v platebním kalendáři (nemusí být stanoveny rovnoměrně), protože podle účetních předpisů musí být tato úplata správně časově rozlišena. Daňové subjekty, které vedou daňovou evidenci podle § 7a ZDP, časově rozlišují úplatu pro daňové účely podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. h) ZDP bod 2. Časové rozlišení se provádí z celkové výše úplaty (včetně vyšších splátek, záloh apod.) podle počtu kalendářních měsíců, na které je sjednána smlouva, a to i za každý započatý měsíc. Úplatu tak lze zahrnout u uživatele do daňových výdajů i za kalendářní měsíc, ve kterém bylo vozidlo převzato.

Dnem, od kterého lze časově rozlišenou úplatu zahrnovat do daňových výdajů, není den sepsání smlouvy, ani den zaplacení první splátky či jiného plnění. Rozhodujícím dnem, od kterého lze úplatu uplatňovat do daňových výdajů, je skutečný den převzetí vozidla od leasingové společnosti (pronajímatele) anebo podle podmínek smlouvy od dodavatele, výrobce apod., a to ve stavu způsobilém k obvyklému používání.

Finanční leasing ze zahraničí

Při pořizování vozidla formou finančního leasingu ze zahraničí má zahraniční příjemce úplaty vůči našemu státu daňovou povinnost podle § 36 odst. 1 ZDP. Tuto povinnost plní za zahraniční subjekt tuzemský uživatel, který je podle ustanovení § 38d odst. 1 ZDP povinen provést při výplatě, poukázání anebo připsání úhrady ve prospěch zahraničního vlastníka (nejpozději ke dni zúčtování závazku) srážku a odvést ji finančnímu úřadu nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zahraničnímu příjemci příslušnou úhradu vyplatil, poukázal anebo připsal v jeho prospěch. Výše této sražené částky (zvláštní sazba daně), která je uvedena v § 36 odst. 1, je 5 %, a to z každé částky, není-li mezinárodní smlouvou stanoveno jinak.

Výdaje na údržbu vozidla

Prakticky v každé smlouvě o nájmu vozidla je uvedeno ustanovení, ze kterého je zřejmé, že nájemce je povinen na své náklady provádět pravidelnou údržbu vozidla. Vzhledem k uvedenému jsou výdaje, prokazatelně vynaložené nájemcem na údržbu vozidla v operativním nájmu, daňově uznatelným výdajem (nákladem) nájemce a stejně tak se přistupuje i k výdajům na údržbu vozidla u uživatele finančního leasingu.

Výdaje na opravy vozidla

Pokud je ve smlouvě o nájmu vozidla stanovena nájemci povinnost provádět opravy vozidla na svůj náklad i bez předchozího souhlasu vlastníka vozidla, jsou nájemcem prokazatelně vynaložené výdaje na opravy také jeho daňově uznatelným výdajem (nákladem). Obdobně se posuzuje daňová uznatelnost výdajů na opravy i u vozidla pořizovaného formou finančního leasingu.

Jestliže smlouva o nájmu vozidla takovéto ustanovení neobsahuje, pak je v případě operativního nájmu nutno postupovat podle ustanovení § 2325 OZ, tzn., že nájemce je povinen udržovat vozidlo ve stavu, v jakém vozidlo převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení.

Pokud podle smlouvy provádí opravy nájemce, je nutno rozlišovat případy, kdy je oprava provedena se souhlasem pronajímatele anebo bez jeho souhlasu, s kompenzací anebo bez kompenzace nájemného. Pro individuální posouzení případu správcem daně při daňové kontrole tak má vždy významnou roli konkrétní obsah smlouvy o nájmu dopravního prostředku týkající se oznamování potřeby

Nahrávám...
Nahrávám...