13.2.1
Výpočet čisté mzdy zaměstnance
Ing. Růžena Klímová
Příklad 1:
Společnost Alfa, s. r. o., zaměstnala od 1. 8. na pracovní poměr závozníka s měsíční základní mzdou 28 520 Kč. Zaměstnanec učinil Prohlášení poplatníka a uplatňuje pouze základní slevu. Do práce chodil celý měsíc srpen.
Zdravotní pojištění hrazené zaměstnancem
Pojistné na sociální pojištění hrazené zaměstnancem
Odvody za zaměstnavatele
Pro správné vyplnění přehledů o vyměřovacích základech pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení musíme ještě vypočítat odvod za zaměstnavatele.
Při více zaměstnancích se postupuje tak, že se spočítá 24,8 % ze součtu vyměřovacích základů všech zaměstnanců účastných nemocenského pojištění a výsledek se zaokrouhlí na celé koruny nahoru.
Záloha na daň z příjmů
Čistá mzda
Odvody institucím
Po výpočtu musíme ještě vyplnit příslušné přehledy o vyměřovacích základech pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení odvedeme nejpozději do 20. kalendářního dne měsíce následujícího po měsíci, jehož se mzda týká. Současně musíme odvést zálohu na daň z příjmu finančnímu úřadu ve lhůtě do 20. kalendářního dne měsíce po měsíci, v němž vznikla povinnost srážet daň.
Příklad 2 – daňové zvýhodnění na 2 děti:
Společnost Alfa, s. r. o., zaměstnala od 1. 7. na pracovní poměr zaměstnance s měsíční mzdou 63 000 Kč. Poplatník učinil Prohlášení a uplatňuje základní slevu a daňové zvýhodnění na dvě nezletilé děti. Současně zaměstnanec doložil, že manželka u svého zaměstnavatele daňové zvýhodnění na děti neuplatňuje. Zaměstnanec do práce chodil celý měsíc červenec. Zaměstnavatel uplatňuje nekrácenou měsíční mzdu, připadne-li svátek na obvyklý pracovní den zaměstnance. Tato skutečnost je zakotvena ve vnitřním předpisu zaměstnavatele.
Odvody za zaměstnavatele
Záloha na daň z příjmů
Čistá mzda
Odvody institucím
Příklad 3 – čerpání dovolené, svátek:
Jednatel s. r. o., jejíž předmětem činnosti je stavební činnost, má uzavřenou pracovní smlouvu na funkci hlavního účetního se sjednanou měsíční mzdou ve výši 55 000 Kč s týdenní pracovní dobou v rozsahu 40 hodin. V daném měsíci ještě obdrží mimořádnou odměnu za výkon práce v pracovním poměru ve výši 15 000 Kč. Za výkon funkce jednatele nepobírá žádnou odměnu. Učinil daňové prohlášení a v něm neuvedl žádné děti. V měsíci květnu 2025 čerpal dovolenou od 12. 5. do 16. 5. 2025 v rozsahu 40 hodin. Ve dnech, kdy svátek připadne na jeho obvyklý pracovní den, zaměstnavatel poskytne poměrnou část měsíční mzdy připadající na tento den, protože zaměstnavatel uplatňuje nekrácenou měsíční mzdu. Jaká bude čistá mzda?
Jeho průměrný hodinový výdělek k 1. 4. činí 320,55 Kč. V květnu je plánovaný fond pracovní doby zaměstnance (harmonogram směn) 20 + 2 = 22 dnů po 8 hodinách, celkem tedy 176 hodin.
kde:
-
176 je fond pracovní doby v hodinách za květen (harmonogram směn zaměstnance),
-
136 je počet odpracovaných hodin včetně dvou svátků (1. 5. a 8. 5.), za které zaměstnanci náleží poměrná část měsíční mzdy (176 – 40).
kde:
Příklad 4 – práce přesčas v sobotu a neděli, daňový bonus:
Zaměstnanec má měsíční mzdu 34 000 Kč a v měsíci odpracuje 16 hodin práce přesčas, které odpracuje v sobotu a neděli. Za práci přesčas bude čerpat náhradní volno v témže měsíci. Se zaměstnavatelem má uzavřenou dohodu o poskytování náhradního volna za práci přesčas. Má dvě nezaopatřené děti, které uplatňuje v rámci daňového prohlášení. Doložil potvrzení od zaměstnavatele manželky, že je neuplatňuje. Dále doložil rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu prvního stupně. Pracovní doba je stanovena v rozsahu 37,5 hodiny týdně a je rozvrhována rovnoměrně. V daném měsíci je 22 pracovních dnů. Harmonogramem směn má odpracovat v rozsahu 165 hod., neodpracoval však 4 hodiny v důsledku návštěvy u lékaře. Průměrný hodinový výdělek používaný pro pracovněprávní účely činí v daném čtvrtletí 196,22 Kč. Spočítejte jeho čistou mzdu.
Za práci přesčas čerpá náhradní volno a dochází tak ke kompenzaci výkonu práce a pracovního volna. Protože však práci přesčas vykonával v sobotu a neděli, náleží mu příplatek alespoň ve výši: 16 x 196,22 x 10 % = 313,95 Kč, po zaokrouhlení 314 Kč.
Náhrada mzdy v době překážky v práci na straně zaměstnance v rozsahu 4 hodin:
4 x 196,22 = 784,88, zaokr. 785 Kč.