2022.19.2
Zaměstnanecké benefity a jejich význam v současnosti
Ing. Ivan Macháček
Poskytování zaměstnaneckých benefitů, tedy různých peněžních nebo nepeněžních plnění zaměstnancům jejich zaměstnavatelem nad rámec sjednané mzdy, přispívá k motivaci zaměstnanců, k jejich spokojenosti s pracovními podmínkami u zaměstnavatele a k posílení pozitivního vztahu zaměstnance k zaměstnavateli. Balíček poskytovaných benefitů je jedním z významných rozhodovacích faktorů pro zaměstnance, kteří zvažují více pracovních nabídek.
NahoruFormy poskytovaných zaměstnaneckých benefitů v současnosti
Zaměstnanecké benefity můžeme rozdělit do několika skupin:
-
zdravotní benefity,
-
důchodové benefity,
-
benefity poskytované na pracovišti,
-
benefity zaměřené na využití pracovního volna,
-
benefity směřující ke vzdělání,
-
platové a finanční benefity,
-
benefity směřující k vybavení zaměstnance.
V současnosti jsou benefity zaměřeny i k posílení rovnováhy pracovního a soukromého (rodinného) života zaměstnance. Za tím účelem se klade důraz i na tzv. volnočasové aktivity zaměstnance. Stále častější je nabídka firemních benefitů zaměřených na podporu zdraví a sportování zaměstnanců. Poskytovaný benefit by měl nabízet nejen atraktivní výběr služeb a volnočasových aktivit, ale měl by být rovněž moderním produktem, který umožňuje zaměstnancům svobodnou volbu výběru benefitu. To lze nabídnout nejen způsobem "cafeteria", ale i tzv. předplacenou benefiční kartou, která představuje vhodný způsob čerpání benefitů v oblasti volnočasových aktivit zaměstnance, poskytování poukazů Flexi pass, kdy na základě poskytnutého poukazu Flexi pass jako nepeněžního plnění zaměstnavatele si mohou zaměstnanci vybrat použití tohoto poukazu na čerpání různých forem volnočasových služeb dle svého výběru ze seznamu poskytovatelů těchto služeb. Protože jde o nepeněžní plnění zaměstnavatele, lze na tento benefit plně aplikovat osvobození od daně z příjmů u zaměstnance dle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP bod 1. K poskytnutí nepeněžního plnění na benefity může zaměstnavatel využít i tzv. Flexi pass CARD neboli platební kartu, kterou předá zaměstnavatel zaměstnanci jako určitý druh benefitu a touto platební kartou pak může zaměstnanec hradit vybrané volnočasové benefity podle svého výběru u příslušných poskytovatelů těchto služeb.
V žebříčku současných zaměstnaneckých benefitů se do popředí dostávají:
-
příspěvky související s home officem (práce z domova),
-
benefity související s péčí o zdraví,
-
příspěvky na penzijní a soukromé pojištění,
-
poskytování stravenek a stravenkového paušálu.
K žádaným benefitům patří i nadále bezplatné poskytování služebního auta i pro soukromé účely (manažerské auto), i zvýhodněné zápůjčky poskytnuté zaměstnancům. V současném období se při získávání nových pracovníků dostává u některých firem do popředí poskytování různě vysokého náborového příspěvku.
Mezi zaměstnanecké benefity poskytované zaměstnavatelem můžeme zahrnovat i další možnosti (výhody), které umožňuje zákoník práce, jako např. nadstandardní délka dovolené, vyšší výše odstupného při rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem, volno pro zařizování soukromých potřeb zaměstnance, zavedení pružného rozvržení pracovní doby, zavedení konta pracovní doby, umožnění práce z domova (home office), příplatek k výši nemocenských dávek do výše běžné mzdy zaměstnance, poskytování nadlimitní výše stravného při tuzemských pracovních cestách a nadlimitní výše stravného a kapesného při zahraničních pracovních cestách u zaměstnavatele podnikatelské sféry, zřizování firemních mateřských školek ad.
Zaměstnanecké benefity mohou být zaměstnavatelem poskytovány:
-
všem zaměstnancům firmy – např. příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, na doplňkové penzijní spoření a na soukromé životní pojištění, příspěvky na stravování, příspěvky na rekreaci zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, příspěvky na sportovní a kulturní akce, příspěvky na vzdělávací kurzy a školení, nepeněžní plnění ve formě pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného a hygienického charakteru od zdravotnických zařízení, nepeněžní plnění ve formě pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis, zvýhodněné zápůjčky, dary k životním a jiným výročím, prodej produktů firmy za cenu nižší, než je cena obvyklá (tržní), poskytování nealkoholických nápojů na pracovišti, občerstvení na pracovišti ad.,
-
pouze vybrané skupině zaměstnanců – např. používání služebního auta i pro soukromé účely (manažerské auto), zajišťování nebo hrazení dopravy do zaměstnání a ze zaměstnání, poskytnutí bezplatného přechodného ubytování, opční akciové programy pro manažery, poskytování zaměstnaneckých akcií,
-
popř. mohou být poskytovány individuálně zaměstnancům – podpory při neštěstí v rodině, při živelné pohromě, při dlouhodobé nemoci, v…