dnes je 25.4.2025

Input:

3.9.1 Obchodní rejstřík a věstník

5.4.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 45 minut

3.9.1
Obchodní rejstřík a věstník

Ing. Vladimír Hruška

 

OBCHODNÍ REJSTŘÍK a věstník

 

Obsah

1. OBECNÁ USTANOVENÍ O OBCHODNÍM REJSTŘÍKU

2. OBCHODNÍ VĚSTNÍK

2.1 Údaje zapisované do obchodního rejstříku

2.1.1 Ustanovení § 35 ObchZ základní informace

2.1.2 Ustanovení § 36 ObchZ základní informace u právnických osob

2.2 Zápisy přeměn právnických osob

2.2.1 Ustanovení § 38 ObchZ fúze právnických osob

2.2.2 Ustanovení § 38a ObchZ převod jmění na společníka

2.2.3 Ustanovení § 38b ObchZ rozdělení právnické osoby

2.2.4 Ustanovení § 38c ObchZ změna právní formy právnické osoby

2.2.5 Ustanovení § 38g ObchZ zrušení právnické osoby

2.3 Ustanovení § 38h ObchZ podnik zahraniční osoby

2.4 Oznámení o zápisu do obchodního rejstříku

2.5 Usnesení valné hromady a rozhodnutí představenstva

2.5.1 Usnesení valné hromady o přechodu účastnických cenných papírů

2.5.2 Usnesení valné hromady o zvýšení základního kapitálu

2.5.2.1 Zvýšení základního kapitálu upsáním nových akcií

2.5.2.2 Podmíněné zvýšení základního kapitálu

2.5.2.3 Kombinované zvýšení základního kapitálu

2.5.3 Zvýšení základního kapitálu rozhodnutí představenstva akciové společnosti

2.5.4 Usnesení valné hromady akciové společnosti o snížení základního kapitálu

2.6 Nepovinné informace ke zveřejnění ve Věstníku

3. SBÍRKA LISTIN

4. ZVEŘEJNĚNÍ ÚČETNÍ ZÁVĚRKY A VÝROČNÍ ZPRÁVY

4.1 Sankce za nesplnění povinností

 

 

Úvod

Obchodní rejstřík je veřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o podnikatelích. Podrobně tuto problematiku upravuje zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ObchZ). Tomuto institutu je věnována Část první, Hlava III, ustanovení § 27- 38l. Obchodní rejstřík vede k tomu zvláštním právním předpisem určený soud (dále jen rejstříkový soud). Občanský soudní řád v § 9 odst. 3 písm. a) uvádí, že rejstříkovým soudem je krajský soud, který rozhoduje v řízení ve věcech obchodního rejstříku. Místně příslušný je, podle § 200a odst. 1 občanského soudního řádu, krajský soud, v jehož obvodu je obecný soud podnikatele (fyzické nebo právnické osoby), jehož se zápis v rejstříku týká. Pro zahraniční osobu je rejstříkovým soudem soud, v jehož obvodu je umístěn její podnik nebo organizační složka.


Z legislativní normy vyplývá, že rejstříkový soud vede zvláštní vložku (pokud ObchZ nestanoví jinak) pro:

- každého zapsaného podnikatele,

- organizační složku podniku,

- podnik zahraniční osoby anebo jeho organizační složku.

 

Důležitou součástí obchodního rejstříku je sbírka listin, jak se o tom později zmíníme v kapitole 3. Rejstříkový soud zveřejní zápis do obchodního rejstříku, jeho změnu či výmaz, jakož i uložení listiny do sbírky listin bez zbytečného odkladu po zápisu, ledaže právní předpis ukládá tuto povinnost někomu jinému. Zveřejňované údaje rejstříkový soud oznámí nejpozději do jednoho týdne ode dne zápisu také příslušnému daňovému orgánu, orgánu státní statistiky a orgánu, který vydal průkaz živnostenského oprávnění (živnostenskému úřadu) nebo jiného podnikatelského oprávnění (např. oprávnění k poskytování právních služeb advokátem, daňových služeb daňovým poradcem apod.).

 

Nejdříve se seznámíme s obecnými ustanoveními ObchZ, bez jejichž znalostí bychom nemohli splnit všechny požadované úkony.

 

1. OBECNÁ USTANOVENÍ O OBCHODNÍM REJSTŘÍKU

 

Obchodní rejstřík je každému přístupný. Každý do něj může nahlížet a pořizovat si z něj kopie či výpisy. Jde tedy o rejstřík veřejně přístupný, z něhož může každý zájemce získat určité informace. Na žádost vydá rejstříkový soud listinný úředně ověřený, částečný nebo úplný opis zápisu nebo listiny uložené ve sbírce listin nebo potvrzení o tom, že určitý údaj v obchodním rejstříku není, ledaže žadatel výslovně požádá o opis úředně neověřený. V případě, kdy nebude výslovně požádáno o listinný částečný nebo úplný opis, vydá rejstříkový soud částečný nebo úplný opis vždy v elektronické podobě. Úředně ověřený elektronický opis vydá rejstříkový soud jen na výslovnou žádost. O skutečnostech zapsaných do obchodního rejstříku a listinách uložených do sbírky listin před 1. lednem 1997 vydá rejstříkový soud vždy jen listinný opis, ledaže jsou i tyto skutečnosti nebo listiny již uchovávány v elektronické podobě.


Úředním ověřením se potvrzuje shoda opisu se zápisem v obchodním rejstříku nebo s listinou uloženou ve sbírce listin.


Pokud jde o úhradu nákladů, rejstříkový soud může požadovat za vydání opisu úhradu nákladů, jejíž výše nesmí překročit výši skutečných a účelných administrativních nákladů. Podle jednacího řádu pro okresní a krajské soudy (jedná se o vyhlášku č. 37/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů) lze do soudního spisu nebo obchodního rejstříku u soudu nahlížet a pořizovat z nich opisy a výpisy v úředních hodinách pod dozorem pověřeného zaměstnance soudu.

 

Proti tomu, kdo jedná v důvěře v zápis v obchodním rejstříku, nemůže ten, jehož se takový zápis týká, namítat, že tento zápis neodpovídá skutečnosti. Úprava ObchZ klade tedy důraz na ochranu tzv. veřejné víry, která spočívá na předpokladu, že údaje uvedené v obchodním rejstříku jsou pravdivé, úplné a správné.


Skutečnosti zapsané do obchodního rejstříku jsou účinné vůči každému ode dne jejich zveřejnění, ledaže zapsaná osoba prokáže, že třetí osobě bylo provedení zápisu známo dříve.

 

Údaje a obsah listin, jejichž zveřejnění zákon ukládá, může zapsaná osoba namítat vůči třetím osobám až od okamžiku jejich zveřejnění, ledaže by prokázala, že třetí osobě byly známy dříve. Těchto údajů a obsahu listin se však zapsaná osoba nemůže dovolávat do šestnáctého dne po zveřejnění, jestliže třetí osoba prokáže, že o nich nemohla vědět.


Při nesouladu mezi zapsanými a zveřejněnými údaji nebo mezi uloženými a zveřejněnými listinami se není možné dovolat vůči třetím osobám zveřejněného znění. Třetí osoba se však zveřejněného znění může dovolat jen tehdy, pokud zapsaná osoba neprokáže, že této třetí osobě byly zapsané údaje nebo obsah uložených listin známy.


Třetí osoby se mohou vždy dovolat nezveřejněných údajů a obsahu listin, neodnímá-li jim skutečnost nezveřejnění účinnost.


Jestliže obsah zápisu v obchodním rejstříku odporuje donucujícímu ustanovení zákona a nelze dosáhnout nápravy jinak, rejstříkový soud vyzve podnikatele ke zjednání nápravy. V praxi je asi nejčastější spolupráce rejstříkového soudu s finančním úřadem a živnostenským úřadem. Jde-li o právnickou osobu a tato osoba ve stanovené lhůtě nezjedná nápravu, může soud i bez návrhu, jeli takový postup v zájmu ochrany třetích osob, rozhodnout o jejím zrušení s likvidací.

 

Jestliže existuje nesoulad mezi zněním obsahu zápisu v obchodním rejstříku v českém a cizím jazyce nebo listin uložených ve sbírce listin v českém jazyce a dobrovolně uloženým překladem těchto listin do cizího jazyka*), nelze se vůči třetím osobám dovolávat znění zveřejněného nebo uloženého do sbírky listin v cizím jazyce. Třetí osoba se však může dovolávat znění zveřejněného nebo uloženého do sbírky listin v cizím jazyce, ledaže podnikatel prokáže, že znala znění obsahu zápisu nebo listiny uložené v českém jazyce.

__________

*) Listiny ukládané do sbírky listin se vyhotovují a ukládají do sbírky listin v českém jazyce. Ve sbírce listin lze uložit i překlad takové listiny do jakéhokoliv cizího jazyka. Nepůjde-li o překlad listiny do některého z úředních jazyků Evropské unie nebo jiného státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, musí být úředně ověřen. Pokud byl projekt přeshraniční přeměny v souladu se zákonem o přeměnách obchodních společností a družstev vyhotoven ve více jazykových verzích a rozhodným zněním není česká verze, uloží se do sbírky listin i úředně ověřený překlad rozhodného znění projektu přeshraniční přeměny do českého jazyka.

 

Od okamžiku zveřejnění zápisu osoby, která je orgánem nebo členem orgánu právnické osoby, se nikdo nemůže vůči třetím osobám dovolávat porušení právních předpisů, společenské smlouvy nebo stanov při volbě nebo jmenování uvedených orgánů nebo jejich členů, ledaže zapsaná osoba prokáže, že třetí osoba o porušení věděla.


Je asi nezpochybnitelné, že jestliže rejstříkový soud zamítne návrh na povolení zápisu osoby, která je orgánem nebo členem orgánu právnické osoby, považuje se její volba nebo jmenování od počátku za neplatnou. Tím nejsou dotčena práva třetích osob nabytá v dobré víře. Zamítavé rozhodnutí rejstříkový soud po nabytí právní moci zveřejní. Do zveřejnění nemůže právnická osoba namítat neplatnost volby nebo jmenování vůči třetím osobám, ledaže prokáže, že o neplatnosti tyto osoby věděly.

Ustanovení § 34 ObchZ stanoví, že do obchodního rejstříku se zapisuje a návrh na zápis nebo změnu anebo výmaz zápisu v obchodním rejstříku (dále jen návrh na zápis) může podat pouze osoba, o které tak stanoví zákon nebo:

a) obchodní společnosti a družstva,

b) zahraniční osoby,

c) fyzické osoby, které jsou podnikateli a mají bydliště v České republice a fyzické osoby, která jsou státním příslušníkem členského státu Evropské unie, jiného státu tvořícího Evropský hospodářský prostor nebo Švýcarské konfederace (včetně rodinných příslušníků, které mají v České republice právo pobytu a státních příslušníků třetího státu, kterým bylo v členském státě Evropské unie přiznáno právní postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta), které podnikají na území České republiky, pokud o zápis požádají a

d) další osoby, stanoví-li povinnost jejich zápisu zvláštní právní předpis (např. státní podnik, burzy apod.).

 

ObchZ blíže určuje podmínky pro fyzickou osobu, která je podnikatelem. Takováto osoba se zapíše do obchodního rejstříku vždy, jestliže výše jejích výnosů nebo příjmů snížených o daň z přidané hodnoty, je-li součástí výnosů nebo příjmů, dosáhla nebo přesáhla za dvě po sobě bezprostředně následující účetní období v průměru částku sto dvacet milionů Kč.

 

Příklad k obratu:

Podnikatel se zabývá např. obchodní činností. Příjmy (obrat) v jednotlivých letech byl následující:

1. rok

Celkové příjmy

80 mil. Kč

2. rok

Celkové příjmy

90 mil. Kč

3. rok

Celkové příjmy

170 mil. Kč

 

Podnikatel překročil v průměru obrat ve 3. roce, protože (90 mil.+170 mil.):2=130 mil. Kč. Tuto skutečnost se dozvěděl ve 4. roce (v rámci sestavování daňového přiznání). V tomto roce je tedy povinen podat návrh na zápis do obchodního rejstříku.

 

Fyzická osoba, která splní kteroukoliv z uvedených podmínek, podá bez zbytečného odkladu návrh na zápis do obchodního rejstříku. Na druhou stranu, fyzická osoba, která přestala splňovat uvedené podmínky, na jejichž základě byla povinna podat návrh na zápis do obchodního rejstříku, může podat návrh na výmaz z obchodního rejstříku.

 

Nesplní-li povinná osoba (jde tedy o osobu, která se zapisuje do obchodního rejstříku) povinnost podat návrh na zápis do patnácti dnů ode dne, kdy jí tato povinnost vznikla, může návrh na zápis podat osoba (dále jen další osoba), která na něm doloží právní zájem a k návrhu přiloží předepsané listiny (přílohy).


Povinná osoba nebo další osoba současně s návrhem doloží písemný souhlas osob, které se podle ObchZ nebo zvláštního právního předpisu zapisují v rámci zápisu podnikatele, ledaže takovýto souhlas plyne z jiných k návrhu dokládaných listin. V případě výmazu osoby zapsané v rámci zápisu podnikatele se souhlas nevyžaduje. Podpis na souhlasu musí být úředně ověřen, ledaže je obsažen v listině vyhotovené ve formě notářského zápisu.

 

Návrh na návrh na zápis lze podat pouze na formuláři a podpis musí být úředně ověřen. (Poznámka: Tato povinnost neplatí pro řízení týkající se státních podniků, právnických osob veřejného práva zřízených zvláštním právním předpisem a v případech, kdy se zápis provádí nebo mění z úřední povinnosti).

 

Návrh na zápis musí být doložen listinami o skutečnostech, které mají být do obchodního rejstříku zapsány, a listinami, které se zakládají do sbírky listin, a návrh na zápis zapisovaných údajů musí být podán bez zbytečného odkladu po vzniku rozhodné skutečnosti.


Pokud jsme se zmínili o formulářích, tyto Ministerstvo spravedlnosti stanoví vyhláškou, ve které jsou uvedeny závazné formuláře na podávání návrhů na zápis a seznam listin (příloh), které se k návrhům přikládají. V současnosti nejde podávat návrh na vlastním formuláři, i kdyby byl obsahově shodný. Formuláře a seznam přikládaných listin Ministerstvo spravedlnosti zároveň uveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. Tato služba nesmí být zpoplatněna.


Návrh na zápis lze podat v listinné nebo elektronické podobě. To platí obdobně pro dokládání listin prokazujících skutečnosti uvedené v návrhu a listin zakládaných do sbírky listin. Jak jsme se již zmínili, návrhy v elektronické podobě může podávat pouze osoba podepsaná uznávaným elektronickým podpisem (podle zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu, ve znění pozdějších předpisů).

 

Pokud jsme se zmínili o formulářích, Ministerstvo spravedlnosti stanoví vyhláškou náležitosti formulářů na podávání návrhů na zápis a seznam listin (příloh), které se k návrhům přikládají. Formuláře a seznam přikládaných listin Ministerstvo spravedlnosti zároveň uveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. Tato služba nesmí být zpoplatněna.

 

Návrh na zápis se podává a zápis v obchodním rejstříku se provádí v českém jazyce. Navrhovatel může požádat, aby zápis v obchodním rejstříku byl proveden také v jakémkoliv cizím jazyce. Soud návrhu vyhoví, bude-li k návrhu přiložen úředně ověřený překlad znění zápisu do cizího jazyka.

 

Způsob převedení listin do elektronické podoby stanoví Ministerstvo spravedlnosti vyhláškou, ve které je uveden i způsob nakládání s převedenými listinami. Ministerstvo spravedlnosti může rovněž vyhláškou stanovit, které návrhy na zápis a listiny lze podávat pouze v elektronické podobě.

 

Důležitou skutečností je, že navrhovatel musí při návrhu na zápis do obchodního rejstříku doložit právní důvod užívání prostor, do nichž umístil sídlo nebo místo podnikání. Je to především v zájmu třetích osob, aby nebyly zapisovány fiktivní adresy nebo adresy, kde „sídlí“ velké množství podnikatelů. To platí obdobně také pro jejich případnou změnu. K doložení právního důvodu užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, případně prohlášení osoby oprávněné nemovitostí, bytem nebo nebytovým prostorem jinak nakládat, že s umístěním souhlasí. Prohlášení nesmí být starší než 3 měsíce a podpisy na něm musí být úředně ověřeny. Poznámka: podnikatel je povinen mít právní důvod užívání těchto prostor po celou dobu, kdy jsou tyto prostory zapsané v obchodním rejstříku jako jeho sídlo nebo místo podnikání.

 

V případě, kdy je navrhovatelem zahraniční osoba, sdělí rejstříkovému soudu doručovací adresu na území České republiky nebo zmocněnce pro přijímání písemností s doručovací adresou v České republice. To platí obdobně pro každou změnu těchto údajů.


Výše uvedené listiny prokazující splnění povinností se přikládají k návrhu na zápis.

 

V případě odštěpného závodu nebo jiné organizační složky podniku se do obchodního rejstříku zapisují její označení, sídlo (umístění), předmět činnosti, jméno a bydliště jejího vedoucího. Odštěpný závod nebo jiná organizační složka podniku se zapíšou do obchodního rejstříku u rejstříkového soudu, v jehož obvodu je podle sídla, popřípadě bydliště nebo místa podnikání, liší-li se od bydliště, podnikatel zapsán. Odštěpný závod nebo jiná organizační složka podniku umístěná v obvodu jiného rejstříkového soudu se zapíše do obchodního rejstříku také u tohoto soudu.

 

Na základě § 770 ObchZ vláda České republiky stanoví nařízením rozsah a způsob zveřejňování údajů vyžadovaných tímto zákonem a podrobnosti o způsobu dokládání skutečností zapisovaných do obchodního rejstříku. Tím je nařízení vlády č. 503/2000 Sb., o Obchodním věstníku, ve znění pozdějších předpisů. Toto nařízení ukládá povinnost zveřejnit mnoho údajů také v Obchodním věstníku. Samozřejmě asi není třeba upozorňovat laskavé čtenáře, že tato povinnost ke zveřejnění údajů uvedených v následující kapitole se vztahuje na povinnost zveřejnění těchto údajů i v obchodním rejstříku.

 

 

2. OBCHODNÍ VĚSTNÍK

 

Vydávání Obchodního věstníku (dále jen Věstník) zabezpečuje Ministerstvo vnitra prostřednictvím portálu veřejné správy (dále jen portál). Portál veřejné správy je chápán jako informační systém vytvořený a provozovaný se záměrem usnadnit veřejnosti dálkový přístup k pro ni potřebným informacím z veřejné správy. Ve Věstníku se zveřejňují:

- údaje v případech, ve kterých zveřejnění stanoví ObchZ;

- skutečnosti v řízení o konkursu nebo vyrovnání, o nichž tak stanoví zvláštní právní předpis, kterým je zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon);

- jiná oznámení a údaje, pokud tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis.

 

Vedle tištěné podoby je k dispozici i elektronická podoba na www.obchodnivestnik.cz. Záznamy v této databázi jsou zcela totožné se zněním v tištěné podobě. Věstník vychází každou středu ve 12 hodin.

 

Formulář objednávky pro zveřejnění inzerátu ve Věstník lze stáhnout na uvedené internetové adrese. Po jeho vyplnění se zašle spolu s přiloženým textem inzerátu poštou do redakce vydavatele.

 

Pro zveřejnění údajů z účetní závěrky ve Věstníku lze také využít formulář ve formátu PDF, který je rovněž k dispozici na internetu. Ten se po stažení vyplní a spolu s objednávkou na zveřejnění zašle na adresu redakce Věstníku. Jako druhá alternativa existuje možnost vyplnění účetní závěrky přímo v internetovém formuláři, který umožňuje logickou kontrolu správnosti zveřejňovaných údajů. O zveřejňování účetní závěrky a výroční zprávy blíže v kapitole 4. Zveřejnění účetní závěrky a výroční zprávy.

 

Nařízení vlády stanovuje, že ve Věstníku se zveřejňují v plném znění údaje, jejichž zveřejnění ukládá podnikatelům ObchZ s uvedením obchodní firmy, sídla nebo místa podnikání a identifikačního čísla podnikatele. Je-li podnikatel zapsán v obchodním rejstříku, uvede se též rejstříkový soud a spisová značka, pod kterou je veden rejstříkový spis.

 

Ve Věstníku se zveřejňuje oznámení o uložení každé listiny do sbírky listin obchodního rejstříku. Toto oznámení obsahuje označení listiny, osoby nebo osob, jichž se listina týká, a jsou-li tyto osoby zapsány v obchodním rejstříku, i rejstříkový soud, spisovou značku, pod kterou je rejstříkový spis veden, a datum, kdy byla listina uložena do sbírky listin u rejstříkového soudu.

 

Na základě žádosti připojené navrhovatelem k listině ukládané do sbírky listin rejstříkového soudu se spolu s oznámením ve Věstníku zveřejňuje i obsah ukládané listiny buď v plném znění, nebo výňatky z něj. Ve výňatku je třeba uvést podstatné části obsahu listiny.

 

Zastavme se u jednotlivých ustanovení ObchZ, která se týkají povinností zapisovaných do obchodního rejstříku, které se zveřejňují také i ve Věstníku. (Pokud tedy v této kapitole hovoříme o zápisu do obchodního rejstříku, zároveň budeme mít na mysli povinnost zveřejnit tyto skutečnosti i ve Věstníku.) Kterých ustanovení ObchZ se tyto shodné informace týkají? Jedná se o ustanovení ObchZ podle § 35, 36, 38, 38a až 38c, § 38g a 38h.

 

 

2.1 Údaje zapisované do obchodního rejstříku

 

ObchZ ukládá zapisovat do obchodního rejstříku nejen obecné údaje o všech subjektech, ale i zvláštní údaje pro určitou skupinu subjektů, jak si dále ukážeme.

 

2.1.1 Ustanovení § 35 ObchZ - základní informace

 

Jak je uvedeno přímo v ObchZ, do obchodního rejstříku se zapíší:

a) firma, u právnických osob sídlo, u fyzických osob místo podnikání nebo, jde-li o fyzickou osobu, která není podnikatelem, její bydliště,

b) předmět podnikání (činnosti),

c) právní forma právnické osoby,

d) u fyzické osoby datum narození a rodné číslo, bylo-li jí přiděleno,

e) identifikační číslo, které podnikateli přidělí rejstříkový soud. Je asi důležitou informací, že potřebná identifikační čísla sdělí rejstříkovému soudu příslušný orgán státní správy,

f) jméno a bydliště nebo firma a sídlo osoby, která je statutárním orgánem právnické osoby nebo jeho členem, s uvedením způsobu, jak jménem právnické osoby jedná, a den vzniku a zániku její funkce, je-li statutárním orgánem nebo jeho členem právnická osoba, též jméno a bydliště osob, které jsou jejím statutárním orgánem nebo jeho členem,

g) jméno a bydliště prokuristy, jakož i způsob, jakým jedná,

h) u právnické osoby identifikační číslo, pokud jí bylo přiděleno,

i) další skutečnosti, o kterých to stanoví právní předpis.

 

Jak již bylo řečeno,všechny výše uvedené skutečnosti je třeba zveřejnit i ve Věstníku. Dále je třeba zapsat den zápisu údajů, označení soudu určeného zvláštním právním předpisem k vedení obchodního rejstříku (rejstříkový soud), spisová značka, pod kterou je veden rejstříkový spis, jakož i změna a zánik zapisovaných skutečností, které byly zveřejněné.

 

 

2.1.2 Ustanovení § 36 ObchZ - základní informace u právnických osob

 

Do obchodního rejstříku se dále zapíší tyto údaje týkající se právnických osob:

a) u veřejné obchodní společnosti jméno a bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště, nebo firma (název) a sídlo jejích společníků,

b) u komanditní společnosti jméno a bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště, nebo firma (název) a sídlo jejích společníků, s uvedením, který ze společníků je komplementář a který komanditista, výše vkladu každého komanditisty a rozsah jeho splacení,

c) u společnosti s ručením omezeným jméno a bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště, nebo firma (název) a sídlo jejích společníků, výše základního kapitálu, výše vkladu každého společníka do základního kapitálu a rozsah jeho splacení, výše podílu každého společníka, zástavní právo k obchodnímu podílu, dále jméno a bydliště členů dozorčí rady, byla-li zřízena, a den vzniku a zániku jejich funkce,

d) u akciové společnosti výše základního kapitálu, rozsah jeho splacení, počet, druh, forma, podoba a jmenovitá hodnota akcií, případné omezení převoditelnosti akcií na jméno, jméno a bydliště členů dozorčí rady a den vzniku, popřípadě zániku jejich funkce. Má-li společnost jediného akcionáře, zapisuje se i jméno a bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště, nebo firma a sídlo tohoto akcionáře,

e) u družstva výše zapisovaného základního kapitálu a výše základního členského vkladu, případně vkladů,

f) u státních podniků zakladatel, výše kmenového jmění, minimální výše kmenového jmění, kterou je státní podnik povinen zachovávat, a určený majetek.

 

Ve Věstníku je tedy třeba zveřejnit u komanditní společnosti, u společnosti s ručením omezeným, u akciové společnosti a družstva výše základního kapitálu nebo zapisovaného základního kapitálu, u veřejné obchodní společnosti jména nebo názvy nebo firmy společníků, u akciové společnosti též počet, druh, forma, podoba a jmenovitá hodnota akcií a údaj o tom, zda je či není omezena převoditelnost akcií na jméno, u státního podniku, kdo vykonává jménem státu funkci zakladatele, a výše kmenového jmění.

 

 

2.2 Zápisy přeměn právnických osob

 

ObchZ určuje, které skutečnosti se zapisují (a zároveň zveřejňují ve Věstníku) v případě přeměn právnických osob, a to jak u přejímajících osob, tak i u zanikajících osob. Cílem zákonodárce bylo, aby byla zachována právní jistota věřitelů (kdo je jejich dlužníkem).

Které přeměny má ObchZ na mysli? Jedná se:

. o fúzi právnických osob,

. o převod jmění na společníka,

. o rozdělení právnické osoby, a

. o změnu právní formy právnické osoby.

 

ObchZ se věnuje též problematice zrušení právnické osoby. Projděme jednotlivé způsoby přeměn právnických osob tak, jak jsou v legislativní normě definovány.

 

 

2.2.1 Ustanovení § 38 ObchZ - fúze právnických osob

 

Při fúzi právnických osob (zápis fúze) se do obchodního rejstříku u každé zanikající právnické osoby zapíše údaj o tom, že zanikla sloučením nebo splynutím s uvedením firmy, sídla a identifikačního čísla nástupnické právnické osoby, popřípadě všech ostatních zanikajících právnických osob. Při zápisu přeshraniční fúze se zapíše i údaj o zápisu zahraniční nástupnické právnické osoby do zahraničního obchodního rejstříku včetně čísla tohoto zápisu. (Poznámka: Identifikační číslo u zahraniční právnické osoby se zapisuje pouze v případě, že jí bylo přiděleno).

 

U nástupnické právnické osoby se zapíší:

- při sloučení údaj o tom, že došlo ke sloučení, že na ni přešlo jmění zanikající právnické osoby (osob), firma, sídlo a identifikační číslo zanikající právnické osoby (osob), a případné změny dosud zapsaných údajů o nástupnické právnické osobě;

- při splynutí, kromě údajů zapisovaných při vzniku právnické osoby, údaj o tom, že vznikla splynutím, že na ni přešlo jmění zanikajících právnických osob, firma, sídlo a identifikační číslo zanikajících právnických osob.

 

Ve Věstníku se zveřejňují v případě fúze údaje s výjimkou údajů zapisovaných při vzniku právnické osoby, které se zveřejňují jen v rozsahu uvedeném v kapitolách 2.1.1. a 2.1.2.

 

Návrh na zápis fúze podávají všechny zanikající nebo rozdělované a nástupnické právnické osoby společně, popřípadě všechny osoby, jež jsou statutárními orgány nástupnických osob nebo jeho členy.

 

Poznámka týkající se i dalších podkapitol: Jestliže mají zanikající, rozdělované i nástupnické osoby sídla v obvodech různých rejstříkových soudů, podává se návrh u kteréhokoliv z nich. Rejstříkový soud provede zápis skutečností k témuž dni. Jestliže soud rozhodl o zápisu usnesením, pak ostatní rejstříkové soudy, v jejichž obvodech mají zúčastněné právnické osoby sídla, provedou do obchodního rejstříku příslušné zápisy až po právní moci rozhodnutí o povolení zápisu. Zápis fúze, převodu jmění nebo rozdělení povolí rejstříkový soud u zanikající, rozdělované i nástupnické právnické osoby pouze k témuž dni.

 

 

2.2.2 Ustanovení § 38a ObchZ - převod jmění na společníka

 

Při převodu jmění na společníka (zápis převodu jmění) se do obchodního rejstříku u zanikající obchodní společnosti zapíše údaj, že zanikla s převodem jmění na společníka, a firma, sídlo nebo bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště, a identifikační číslo společníka, na něhož přešlo jmění zanikající obchodní společnosti.

 

U osoby, na niž jmění zaniklé obchodní společnosti přechází, se zapíše údaj o přechodu, firma, sídlo a identifikační číslo zanikající obchodní společnosti.

 

Ve Věstníku se zveřejňují v případě převodu jmění údaje s výjimkou údajů zapisovaných při vzniku právnické osoby, které se zveřejňují jen v rozsahu uvedeném v kapitolách 2.1.1. a 2.1.2.

 

Návrh na zápis převodu jmění podávají společně zanikající právnická osoba a společník, na něhož se jmění převádí. Návrh na zápis změny právní formy podává právnická osoba, jejíž právní forma se mění.

 

 

2.2.3 Ustanovení § 38b ObchZ - rozdělení právnické osoby

 

Při rozdělení právnické osoby (zápis rozdělení) se do obchodního rejstříku u zanikající nebo rozdělované právnické osoby zapíše údaj, že zanikla rozštěpením nebo že došlo k odštěpení části jejího jmění, s uvedením firmy, sídla a identifikačního čísla všech nástupnických právnických osob. Při zápisu přeshraničního rozdělení se zapíše i údaj o zápisu zahraniční nástupnické právnické osoby do zahraničního obchodního rejstříku včetně čísla tohoto zápisu.

 

U nástupnické osoby se zapíší

- právnické osoby, údaj, že vznikla rozštěpením, že na ni přešlo jmění zanikající právnické osoby, které bylo uvedeno v projektu rozdělení, firma, sídlo a identifikační číslo právnické osoby, jejímž rozštěpením vznikla, a firmy, sídla a identifikační čísla ostatních právnických osob, které současně rozštěpením vznikly; to platí přiměřeně pro odštěpení se založením nových společností,

- při rozštěpení sloučením právnických osob údaj, že na ni přešlo jmění zanikající právnické osoby, které bylo uvedeno v projektu rozštěpení, firma, sídlo a identifikační číslo právnické osoby, která rozštěpením zanikla, a firmy, sídla a identifikační čísla ostatních právnických osob, na které přešly ostatní části jmění zanikající právnické osoby, a případné změny dosud zapsaných údajů o nástupnické právnické osobě; to platí přiměřeně pro odštěpení sloučením.

 

Poznámka: Identifikační číslo u zahraniční právnické osoby se zapisuje pouze v případě, že jí bylo přiděleno.".

 

Ve Věstníku se zveřejňují v případě rozdělení údaje s výjimkou údajů zapisovaných při vzniku právnické osoby, které se zveřejňují jen v rozsahu uvedeném v kapitolách 2.1.1. a 2.1.2.

 

 

 

2.2.4 Ustanovení § 38c ObchZ - změna právní formy právnické osoby

 

Při změně právní formy právnické osoby se do obchodního rejstříku u právnické osoby, která mění právní formu, zapisuje, že změnila právní formu s uvedením původní a nové právní formy, a dále údaje zapisované při vzniku právnické osoby, jejíž právní formu dosavadní právnická osoba nabývá.

 

Ve Věstníku se zveřejňují v případě změny právní formy údaje s výjimkou údajů zapisovaných při vzniku právnické osoby, které se zveřejňují jen v rozsahu uvedeném v kapitolách 2.1.1. a 2.1.2.

 

 

2.2.5 Ustanovení § 38g ObchZ - zrušení právnické osoby

 

Do obchodního rejstříku se zapíše také zrušení právnické osoby a jeho právní důvod, vstup do likvidace, jméno a bydliště nebo firma a sídlo likvidátora (likvidátorů), popřípadě jméno a bydliště osoby, která bude vykonávat činnost likvidátora za právnickou osobu, zahájení insolvenčního řízení, omezení práva dlužníka nakládat s majetkovou podstatou na základě rozhodnutí insolvenčního soudu, prohlášení konkursu, jméno a bydliště nebo firma a sídlo insolvenčního správce, povolení reorganizace a schválení reorganizačního plánu, rozhodnutí soudu o nařízení výkonu rozhodnutí postižením podílu některého společníka ve společnosti, prodejem podniku nebo jeho části, jakož i rozhodnutí soudu o zastavení výkonu tohoto rozhodnutí, exekuční příkaz na postižení podílu některého společníka ve společnosti, na prodej podniku nebo jeho části, jakož i rozhodnutí o zastavení exekuce nebo sdělení, že exekuce skončila jinak než zastavením, rozhodnutí soudu o neplatnosti právnické osoby, ukončení likvidace a právní důvod výmazu podnikatele.

 

 

2.3 Ustanovení § 38h ObchZ - podnik zahraniční osoby

 

ObchZ stanoví, že ohledně podniku zahraniční osoby a ohledně organizační složky jejího podniku, se do obchodního rejstříku zapíší:

a) označení a sídlo (umístění) podniku nebo jeho organizační složky a identifikační číslo,

b) předmět činnosti podniku nebo jeho organizační složky,

c) právo státu, kterým se zahraniční osoba řídí, a přikazuje-li toto právo zápis, pak také evidence, do které je zahraniční osoba zapsána, a číslo zápisu,

d) firma nebo název zahraniční osoby, její právní forma a výše upsaného základního kapitálu v příslušné měně, je-li vyžadován,

e) zapisované údaje požadované zákonem u statutárního orgánu nebo jeho člena,

f) zapisované údaje požadované zákonem pro vedoucího organizační složky podniku a místo jeho pobytu nebo bydliště,

g) zrušení zahraniční osoby, jmenování, identifikační údaje a oprávnění likvidátora, ukončení likvidace zahraniční osoby,

h) prohlášení konkursu, povolení vyrovnání nebo zahájení jiného obdobného řízení týkajícího se zahraniční osoby a

i) ukončení činnosti podniku nebo jeho organizační složky v České republice.

 

U podniku zahraniční osoby a organizační složky jejího podniku je třeba ve Věstníku zveřejnit všechny výše uvedené skutečnosti.

 

U podniku zahraniční osoby a organizační složky podniku zahraniční osoby, která má sídlo v některém z členských států Evropské unie nebo v jiném státě tvořícím Evropský hospodářský prostor, se do obchodního rejstříku zapíší:

a) označení a sídlo (umístění) podniku nebo jeho organizační složky, liší-li se od názvu nebo firmy zahraniční osoby, a identifikační číslo,

b) předmět činnosti podniku nebo jeho organizační složky,

c) evidenci, do které je zahraniční osoba zapsána, je-li zapsána, a číslo zápisu,

d) firma nebo název zahraniční osoby a její právní forma,

e) zapisované údaje požadované zákonem u statutárního orgánu nebo jeho člena,

f) zapisované údaje požadované zákonem pro vedoucího organizační složky podniku a místo jeho pobytu nebo bydliště,

g) zrušení zahraniční osoby, jmenování, identifikační údaje a oprávnění likvidátora, ukončení likvidace

Nahrávám...
Nahrávám...