dnes je 22.11.2024

Input:

Vnitřní předpis upravující zajištění pracovních podmínek pro ženy

1.1.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 11 minut

2.10.7
Vnitřní předpis upravující zajištění pracovních podmínek pro ženy

JUDr. Věra Bognárová

Vnitřní předpis upravující zajištění pracovních podmínek pro ženy

Zaměstnavatel ................................. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO),

zastoupený ..............

vydává tento

vnitřní předpis

upravující zajištění pracovních podmínek žen.

1. Vedoucí zaměstnanci jsou povinni zajišťovat dodržování povinností zaměstnavatele vůči zaměstnankyním, které jsou mu uloženy zákoníkem práce a dalšími právními předpisy. Stejné povinnosti mají vedoucí zaměstnanci i vůči zaměstnancům pečujícím o děti nebo o osoby závislé na jejich péči, pokud jim zákoník práce přiznává stejná práva jako ženám. Za vedoucího zaměstnance se pro účely této směrnice považuje vedoucí zaměstnanec (§ 11 ZP), který je na jednotlivých stupních řízení zaměstnavatele oprávněn stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, řídí a kontroluje jejich práci a dává jim k tomuto účelu závazné pokyny, na jehož pracoviště jsou zaměstnankyně a zaměstnanci zařazeni.

2. Zákaz výkonu prací ženami, které ohrožují jejich mateřství, jejichž seznam je uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nebo pro jejichž výkon jsou těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, které kojí, a zaměstnankyně - matky do konce devátého měsíce po porodu podle lékařského posudku zdravotně nezpůsobilé, se vztahuje na výkon práce žen v pracovním poměru, na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce.

3. Zaměstnavatel vede seznam prací (pracovních míst a pracovišť), na kterých je podle právních předpisů zakázána práce těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním - matkám do konce devátého měsíce po porodu. S tímto seznamem musí být seznámeny všechny ženy, které na uvedených pracovních místech a pracovištích práci konají. Seznam je přístupný na personálním oddělení a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci Pracovní podmínky. Za splnění této povinnosti odpovídá................. (např. vedoucí personální odboru) společně s vedoucím zaměstnancem, na jehož pracovišti jsou konány zakázané práce).

4. Sjednat pracovní poměr, dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti na práce zakázané těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním - matkám do konce devátého měsíce po porodu, je možné pouze se ženou, která potvrdí, že jí ve výkonu práce nebrání žádná z uvedených skutečností. Za splnění této povinnosti odpovídá................... (např. vedoucí personální odboru).

5. Zaměstnavatel je povinen bezprostředně po oznámení ženy, že koná práci zakázanou, jí přeřadit podle příslušných ustanovení zákoníku práce na jinou práci. Vedoucí zaměstnanec zaměstnankyně ve spolupráci s personálním oddělením poskytne ženě pomoc při zajištění poskytování vyrovnávacího příspěvku podle zákona o nemocenském pojištění. Odpadnou-li důvody, pro které byla zaměstnankyně převedena, např. skončí těhotenství nebo dítě překročí věk devíti měsíců či zaměstnankyně přestane kojit, je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni podle pracovní smlouvy, nedohodnou-li se se zaměstnavatelem na změně pracovní smlouvy. Za splnění této povinnosti odpovídá................. (např. vedoucí zaměstnanec zaměstnankyně a vedoucí personální odboru).

6. Těhotné zaměstnankyně nesmí zaměstnavatel zaměstnávat prací přesčas, zákaz se vztahuje jak na nařízenou, tak i dohodnutou práci přesčas. Zaměstnankyním, které pečují o dítě mladší než jeden rok, nemůže být práce přesčas nařízena, v dohodě s nimi ji však konat mohou. Za splnění této povinnosti odpovídá.............. (např. vedoucí zaměstnanec zaměstnankyně).

7. Těhotné zaměstnankyně, zaměstnance pečující o dítě do věku 8 let a osamělé zaměstnance pečující o dítě do věku 15 let může zaměstnavatel podle § 240 ZP vyslat na pracovní cestu mimo obvod obce jejich pracoviště nebo bydliště pouze s jejich souhlasem. Stejný postup se vyžaduje i u zaměstnance, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě soustavně pečuje o osobu, která se podle zákona o sociálních službách považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost). Povinnost vyžádat si souhlas těchto zaměstnanců s pracovní cestou se vztahuje i za situace, že zaměstnavatel má se zaměstnancem sjednánu dohodu o vysílání na pracovní cesty obecně a teprve následně nastane skutečnost (těhotenství, péče o dítě ve věku 8, resp. 15 let), se kterou zákon spojuje vyšší ochranu. Za splnění této povinnosti odpovídá.............. .... (vedoucí zaměstnanec, který je oprávněn zaměstnance na pracovní cestu vyslat).

8. Při zařazování zaměstnanců do směn zaměstnavatel přihlíží též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Zaměstnanci mohou vznášet požadavky na personálním oddělení. Pokud tomu nebudou bránit vážné provozní důvody, zaměstnavatel při zařazení do směn k potřebám zaměstnanců vždy přihlédne. Pokud nebude schopen zaměstnanci v jeho požadavku vyhovět, sdělí tuto skutečnost i s důvody zaměstnanci. Za splnění této povinnosti odpovídá.............. ....... .(např. vedoucí personální odboru).

9. Zaměstnavatel je povinen podle § 241 odst. 2 ZP vyhovět žádosti těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnance pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnanci podávají žádosti na personálním oddělení. Pokud tomu nebudou bránit vážné provozní důvody, zaměstnavatel žádosti vyhoví. Pokud žádosti nebude možné vyhovět, sdělí zaměstnavatel tuto skutečnost i s uvedením vážných provozních důvodů, které mu v tom brání, zaměstnanci, a to ve lhůtě určeném zaměstnancem nebo ve lhůtě (např. 7 dnů) od doručení žádosti. Za splnění této povinnosti odpovídá...................... (např. vedoucí personální odboru).

10. Zaměstnavatel poskytne na základě žádosti matky přestávku na kojení a to do jednoho roku a 3 měsíců věku dítěte, za podmínek a v rozsahu upraveném v § 242 ZP. Zaměstnankyně podávají žádosti na personálním oddělení. Za splnění této povinnosti odpovídá........ ........... (např. vedoucí personální odboru).

11. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

12. Tento předpis nabývá účinnosti dnem: ....................

......................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

oprávněného zástupce

Komentář:

Zaměstnavatelé jsou povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, včetně odměňování za práci a jiná peněžitá plnění a plnění peněžité hodnoty, odbornou přípravu a příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání. Obecně je zakázána jakákoliv diskriminace, mimo jiné i s ohledem na pohlaví. Za nerovné podmínky se ale nepovažuje úprava obsažená v § 238 až 242 ZP, která obsahuje zákazy některých prací nebo upravuje další povinnosti zaměstnavatele vůči těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním – matkám či zaměstnancům obecně bez rozlišení pohlaví, kteří pečující o děti.

Ochrana žen

Práce zakázané zaměstnankyním

Zaměstnankyně nesmějí být zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich mateřství, jejichž seznam je uveden ve vyhlášce č. 180/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, které kojí, a zaměstnankyně - matky do konce devátého měsíce po porodu nesmějí být zaměstnány pracemi, pro které nejsou podle lékařského posudku zdravotně způsobilé. Záleží vždy na posouzení zdravotního stavu konkrétní

Nahrávám...
Nahrávám...