dnes je 22.11.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o postupu při návratu zaměstnanců k výkonu práce po pobytu mimo území ČR

25.7.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

2.6.3
Vnitřní předpis zaměstnavatele o postupu při návratu zaměstnanců k výkonu práce po pobytu mimo území ČR

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Vnitřní předpis zaměstnavatele

o postupu při návratu zaměstnanců k výkonu práce po pobytu mimo území ČR

Zaměstnavatel ............................................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

zastoupený .......................................

vydává tato pravidla upravující postup zaměstnavatele a zaměstnance při návratu k výkonu práce po pobytu mimo územní ČR.

  1. V souvislosti s probíhající globální pandemií onemocnění COVID-19, která byla vyhlášena v březnu 2020 generálním ředitelem WHO a na to navazujícími přijatými opatřeními k odvracení jejích bezprostředních dopadů na zdraví obyvatel České republiky jsou ministerstvem zdravotnictví k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 přijímána ochranná opatření (dále jen ochranná opatření), která ukládají povinnosti také zaměstnavatelům a zaměstnancům.
  2. V zájmu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví a předejití rizikům a s ohledem na uložené povinnosti ochrannými opatřeními před onemocněním COVID-19 rozhodl zaměstnavatel o těchto přechodných opatřeních.
  3. Povinnosti jsou uloženy zaměstnavateli a zaměstnancům ochrannými opatřeními ministerstva zdravotnictví, která jsou účinná v den vstupu zaměstnance do provozovny nebo pracoviště zaměstnavatele, pokud zaměstnanci strávili déle než 12 hodin, nebo v případě sousedních zemí 24 hodin, mimo území České republiky. Pro uložené povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů jsou významná také ministerstvem zdravotnictví vydávaná Sdělení, kterými se vydávají seznamy zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Povinnosti zaměstnanců se liší podle toho, ze které země se zaměstnanec vrací a do jakého rizika nákazy onemocněním COVID-19 je země (aktuálně) zařazena. Sdělení ministerstva zdravotnictví se průběžně upravují a mění podle změny epidemiologické situace v jednotlivých zemích.
  4. Zaměstnavatel sleduje aktuálně vydávaná ochranná opatření či sdělení ministerstva zdravotnictví a průběžně s nimi zaměstnance seznamuje. Informaci je povinen zajistit a zaměstnancům zprostředkovat ................(např. personální odbor) uveřejněním na svých intranetových stránkách, informací zaslanou na e-mailové adresy zaměstnanců, na nástěnkách (upravit podle toho, jakým způsobem zaměstnavatel zaměstnancům informace zprostředkovává).
  5. Zaměstnavatel má povinnost zamezit vstupu do všech provozoven a na svá pracoviště osobám, které strávily déle než 12 hodin, nebo v případě sousedních zemí 24 hodin, mimo území České republiky, pokud tyto osoby v souladu s ochranným opatřením současně nepředloží zaměstnavateli negativní výsledek testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 podle aktuálně účinného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví.
  6. Kontrola vstupu do provozovny a na pracoviště zaměstnavatele se provádí v k tomu vymezenému označenému prostoru u vstupu do objektu zaměstnavatele. Kontrolu provádí ....... (např. zaměstnanci personálního odboru, ostraha apod.).
  7. Zaměstnavatel vede seznam zaměstnanců, kteří sdělí, že strávili déle než 12 hodin, nebo v případě sousedních zemí 24 hodin, mimo území České republiky (dále jen seznam). Tento seznam vede ............. (personální odbor) a vede se po dobu účinnosti ochranných opatřeních vydávaných ministerstvem zdravotnictví k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Do seznamu se zapisují zaměstnanci, kteří oznámí, že budou trávit dobu mimo území ČR, pokud to oznámí zaměstnavateli před výjezdem mimo území ČR nebo nejpozději před vstupem do provozovny nebo na pracoviště zaměstnavatele po svém návratu.
  8. Zaměstnanec je povinen při vstupu do objektu zaměstnavatele oprávněnému zaměstnanci sdělit, zda strávil dobu déle než 12 hodin, nebo v případě sousedních zemí 24 hodin, mimo území České republiky. Zaměstnanec je povinen sdělit zemi pobytu. Tato povinnost se podle ochranného opatření vztahuje na všechny zaměstnance v pracovněprávních vztazích (zaměstnance v pracovním poměru, zaměstnance konající práce na základě dohody o provedení práce anebo dohody o pracovní činnosti). Povinnost se vztahuje také na agenturní zaměstnance, kteří vstupují do provozovny či na pracoviště zaměstnavatele (uživatele).
  9. V případě, že zaměstnanec (agenturní zaměstnanec) strávil déle než 12 hodin, nebo v případě sousedních zemí 24 hodin, mimo území České republiky, je povinen současně předložit zaměstnavateli negativní výsledek testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 podle aktuálně účinného ochranného opatření.
  10. O předložení výsledku testu učiní zaměstnanec zaměstnavatele, který kontrolu vstupu do provozovny nebo na pracoviště provádí, záznam do seznamu zaměstnanců.
  11. V případě, že zaměstnanec zaměstnavateli negativní výsledek testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 nepředloží, nebude zaměstnanec do provozovny či na pracoviště vpuštěn. Práci v tom případě nekoná, jedná se o překážku v práci na jeho straně a náhrada mzdy nebo platu mu za tuto dobu nepřísluší. Zamezení vstupu na pracoviště platí do té doby, než zaměstnanec předloží negativní test.
  12. Povinnost předložit výsledek testu se nevztahuje na:
    1. očkované osoby s národním certifikátem o provedeném očkování (podle bodu III.5 ochranného opatření); očkovanou osobou s národním certifikátem o provedeném očkování se rozumí osoba, která se prokáže národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 vydaným v členských státech Evropské unie, že u očkování uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, a která zároveň nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19;
    2. občany ČR a občany Evropské unie, kteří jsou očkovanými osobami s národním certifikátem o dokončeném očkování (podle bodu III.6b ochranného opatření); očkovanou osobou s národním certifikátem o dokončeném očkování se rozumí osoba, která se prokáže národním certifikátem o dokončeném očkování proti onemocnění COVID-19, že u očkování uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, nebo od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, a která zároveň nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19;
    3. osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19 (podle bodu III.8 nebo III.8a ochranného opatření),
    4. osoby, které prokáží, že se na ně vztahuje výjimka z povinnosti podrobit se testu podle tohoto ochranného opatření.
  13. Zaměstnanec, který je povinen podrobit se testu až na území České republiky při příjezdu ze zemí s nízkým nebo středním rizikem výskytu onemocnění COVID-19 (viz sdělení ministerstva zdravotnictví), může být do doby výsledku testu vpuštěn na pracoviště jejího zaměstnavatele, avšak do doby výsledku je povinen používat ochranný prostředek dýchacích cest, kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), který brání šíření kapének, ve všech případech, ve kterých je podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest, který brání šíření kapének.
  14. Tato pravidla se vydávají na dobu účinnosti ochranných opatření přijímaných ministerstvem zdravotnictví .............
  15. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem.........

.............................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zástupce

Komentář:

Epidemie onemocnění COVID-19 v České republice po určitou dobu ustupovala, s  prázdninami, čerpáním dovolené i s uvolněním některých omezujících opatření a s tím souvisejícími častějšími kontakty mezi lidmi začala opět nabírat sílu. Na tuto mimořádnou situaci reagují i postupně vydávaná ochranná opatření ministerstva zdravotnictví. Jsou zpravidla krátkodobého rázu a často se mění či aktualizují s ohledem na vývoj epidemiologické situace. Obecně smyslem přijatých ochranných opatření v souvislosti s probíhající pandemií onemocnění COVID-19 je odvracení jejích bezprostředních dopadů na zdraví obyvatel České republiky.

Mezi jinými byla přijata ochranná opatření omezující vstup osob z rizikových oblastí, které mohou onemocnění dále šířit. Opatření se zpravidla vztahují na všechny osoby obecně, nařizují jim povinnost něco učinit, případně povinnost něčeho se zdržet. Aktuálně účinné Ochranné opatření MZDR 20599/2020-99/MIN/KAN ze dne 16. července 2021 ukládá s účinností od 19. července 2021 mimo jiné povinnosti také zaměstnancům a zaměstnavatelům, a to právě v souvislosti s cestami mimo území České republiky, nejčastěji při trávení dovolené.

Pozor na přijímané změny ochranných opatření

Ochranná opatření či sdělení ministerstva zdravotnictví jsou uveřejňována ve Sbírce zákonů a, jak plyne z jejich zdůvodnění, jsou přechodného a krátkodobého rázu, protože reagují na konkrétní situaci v době jejich vydání. Při změně vývoje epidemiologické situace ať směrem ke zlepšení či zhoršení budou ochranná opatření s určitostí aktualizována, měněna nebo zrušena, a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů budou upravovány, možná i zrušeny, zlepší-li se situace, ale možná i zpřísněny, pokud dojde k navyšování počtu nemocných. Je proto potřebné sledovat aktuální vývoj a reagovat na případné změny podle aktuálně platných ochranných opatření.

Osoby mohou využít k zajištění své informovanosti buď jednotlivé zastupitelské úřady ČR v zahraničí či speciální informační linky, zejména informační linku ministerstva vnitra (OAMP)12 zřízenou speciálně pro účely cestování.

Přehled povinností zaměstnanců a zaměstnavatelů je zpracován na základě těchto aktuálně vydaných ochranných opatření a sdělení:

  • Ochranné opatření MZDR 20599/2020-99/MIN/KAN ze dne 16. července 2021 k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 (stanoví mimo jiné povinnosti zaměstnancům a zaměstnavatelům) s účinností ode dne 19. července 2021 od 00:00 hod.

  • Sdělení MZDR 20599/2020-100/MIN/KAN ze dne 16. července 2021, kterým se s účinností ode dne 19. července 2021 od 00:00 hod. vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Pro nově uložené povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů má toto sdělení význam v tom, že se povinnosti liší podle toho, ze které země se zaměstnanec vrací a také do jakého rizika nákazy onemocněním COVID-19 je země (aktuálně) zařazena. Toto sdělení se bude bezpochyby průběžně upravovat a měnit právě podle změny epidemiologické situace v jednotlivých zemích.

Je nutné upozornit na to, že shora uvedená aktuálně účinné ochranné opatření a sdělení nahrazují předchozí ochranná opatření a sdělení,

Nahrávám...
Nahrávám...