dnes je 22.11.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při svěření nástrojů, ochranných pracovních prostředků a předmětů zaměstnanců k výkonu práce a uzavírání dohod o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí

18.2.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2.13.6
Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při svěření nástrojů, ochranných pracovních prostředků a předmětů zaměstnanců k výkonu práce a uzavírání dohod o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Vnitřní předpis zaměstnavatele

upravující postup při svěření nástrojů, ochranných pracovních prostředků a předmětů zaměstnanců k výkonu práce a uzavírání dohod o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí

Zaměstnavatel .......................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

zastoupený ..............

vydává tento vnitřní předpis

upravující postup při svěření nástrojů, ochranných pracovních prostředků a předmětů zaměstnanců k výkonu práce a uzavírání dohod o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí.

  1. Tento vnitřní předpis se použije v případě, kdy zaměstnavatel zaměstnanci předává k výkonu práce nástroje, ochranné pracovní prostředky, předměty nebo jiné podobné věci (dále jen "předměty"), které slouží k výkonu sjednané práce nebo jsou pro výkon práce nezbytné. Tento vnitřní předpis se vztahuje na výkon práce v základních pracovněprávních vztazích, tj. v pracovním poměru a v právních vztazích vzniklých na základě dohody o provedení práce a pracovní činnosti.

  2. Za svěřený předmět se považuje věc, která slouží k výkonu se zaměstnancem dohodnuté práce s výjimkou zařízení a vybavení kanceláře nebo dílny. Mezi svěřené předměty nepatří ani nákladní či osobní automobil nebo referentské vozidlo, které je zaměstnanci svěřeno k výkonu práce.

  3. Zaměstnavatel je povinen vytvořit zaměstnanci podmínky k zajištění ochrany svěřených věcí proti jejich ztrátě. Za splnění této povinnosti odpovídá .... (vedoucí jednotlivých organizačních útvarů).

  4. Při předání předmětu zaměstnanci se postupuje podle tohoto předpisu: a) při vzniku pracovněprávního vztahu, nebo b) kdykoliv v jeho průběhu, pokud vznikne potřeba zaměstnanci předat předměty.

  5. Předměty se zaměstnancům poskytují buď podle vypracovaných seznamů (to se týká především ochranných pracovních prostředků), anebo na základě rozhodnutí příslušného vedoucího zaměstnance. Příslušný vedoucí zaměstnanec podle charakteru vykonávané práce může rozhodnout o tom, že zaměstnanec k výkonu práce potřebuje konkrétní předměty nebo pracovní pomůcky.

  6. Je-li o poskytnutí předmětů, příp. ochranných pracovních prostředků, rozhodnuto, předávají se zaměstnanci výhradně na základě písemného potvrzení, příp. na základě sjednané dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí, pokud je cena předávané věci vyšší než 50 000 Kč. Vedoucí zaměstnanci, kteří rozhodnou o přidělení konkrétních předmětů, jsou povinni zajistit, aby před vydáním věci nebo nejpozději při převzetí věci bylo zaměstnanci předáno písemné potvrzení, které zaměstnanec podepíše. Je-li hodnota předmětu vyšší než 50 000 Kč musí být sjednána dohoda o odpovědnosti. Přitom vedoucí zaměstnanec spolupracuje s vedoucím personálního oddělení.

  7. V písemném potvrzení o převzetí věci se uvádí:
    a) specifikována konkrétně předávaná věc, jedná-li se o věc, která má číslo evidenční zaměstnavatele, uvede se i toto číslo, uvede se značka, charakter předmětu a jiné bližší označení,
    b) stav předávaného předmětu,
    c) jméno zaměstnance, který předmět přebírá,
    d) jméno předávajícího zaměstnance,
    e) datum a místo, kdy se předmět přebírá.

  8. Za sepis písemného potvrzení, případně dohody o odpovědnosti odpovídá zaměstnanec, který předmět vydává.

  9. Doklady o převzetí předmětů se zakládají do osobního spisu zaměstnance.

  10. Je-li zaměstnanci předáván předmět, jehož cena je vyšší než 50 000 Kč, smí být zaměstnanci svěřena jen na základě dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí. Rozhodující pro povinnost sjednat dohodu o odpovědnosti je cena věci, která je určena ke dni předání. Při určení ceny se vychází z ceny v době předání. Dohoda o odpovědnosti se sjednává na každou věc přesahující 50 000 Kč samostatně.

  11. Dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí smí zaměstnavatel uzavřít nejdříve v den, kdy fyzická osoba dosáhne 18 let věku. Do dosažení tohoto věku nesmí být zaměstnancům (mladším 18 let) svěřovány předměty, jejichž hodnota převyšuje 50 000 Kč. Za splnění této povinnosti odpovídá .......... (bezprostředně nadřízený vedoucí zaměstnanec).

  12. Dohoda o odpovědnosti nesmí být sjednána se zaměstnancem, byla-li omezena jeho svéprávnost, a nesmí ji za něj sjednat ani jeho zástupce. V případě svěření předmětů tomuto zaměstnanci se postupuje individuálně s tím, že zpravidla mu předměty v hodnotě přesahující 50 000 Kč nebudou svěřovány.

  13. Zaměstnanec je povinen nahradit zaměstnavateli škodu způsobenou ztrátou nástrojů, ochranných pracovních prostředků a jiných podobných věcí, které mu zaměstnavatel svěřil na písemné potvrzení nebo mu byly svěřeny na základě dohody o odpovědnosti.

  14. Ztrátu předmětů je zaměstnanec povinen ohlásit svému bezprostředně nařízenému vedoucímu zaměstnanci, který sepíše o ztrátě záznam a postoupí jej ......... (personálnímu odboru). Personální odbor posoudí, zda jsou splněny předpoklady odpovědnosti zaměstnance za škodu a pokud ano, stavoví výši škody, kterou je odpovědný zaměstnanec povinen zaměstnavateli uhradit.

  15. Výši požadované náhrady škody je zaměstnavatel se zaměstnancem povinen projednat a písemně mu ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že je zaměstnanec povinen ji nahradit. Za splnění této povinnosti odpovídá............ . ( uvést kdo).

  16. Výši požadované náhrady škody a obsah dohody o způsobu její náhrady, s výjimkou náhrady nepřesahující 1 000 Kč, je zaměstnavatel povinen projednat s odborovou organizací. Za splnění této povinnosti odpovídá............. ( uvést kdo).

  17. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě .......... (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

  18. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ............................

V ................... dne .......................

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Komentář:

Zákoník práce rozlišuje povinnost zaměstnance nahradit škodu, která je způsobena při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na majetku zaměstnavatele na zvláštní odpovědnost a obecnou odpovědnost. Rozdíl mezi zvláštní odpovědnosti a odpovědností obecnou spočívá v různých předpokladech pro vznik odpovědnostního vztahu.

Nahrávám...
Nahrávám...