dnes je 22.11.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při změnách pracovního poměru

1.1.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 13 minut

2.3.21
Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při změnách pracovního poměru

JUDr. Věra Bognárová

Vnitřní předpis zaměstnavatele

upravující postup při změnách pracovního poměru

Zaměstnavatel .......................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ),

zastoupený ............

vydává tento vnitřní předpis

upravující postup při změnách pracovního poměru.

Od vzniku pracovního poměru je zaměstnavatel podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Za splnění této povinnosti vůči podřízeným zaměstnancům odpovídají všichni vedoucí zaměstnanci, kteří jsou podle organizačního řádu oprávněni přidělovat podřízeným zaměstnancům práci.

Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Za změnu pracovního poměru se považuje také jmenování na vedoucí pracovní místo podle § 33 odst. 3 ZP, k němuž dojde po vzniku pracovního poměru (tuto část použijí pouze zaměstnavatelé uvedení v § 33 odst. 3 ZP nebo ti, u nichž je jmenování upraveno zvláštním zákonem). Změna sjednaného obsahu pracovního poměru může být dočasná po sjednanou určitou dobu nebo trvalá.

Návrh na změnu obsahu pracovního poměru může podat jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel. Návrh musí být písemný. Zaměstnanec podává návrh u ............... (např. personálního odboru, případně prostřednictvím provozovatele poštovních služeb). Za zaměstnavatele při sjednání změn obsahu pracovního poměru jedná.... (vedoucí personálního oddělení), který písemný návrh na změnu obsahu pracovního poměru doručuje zaměstnanci postupem podle § 334 ZP.

Zaměstnavatel je povinen o návrhu zaměstnance rozhodnout nejpozději do............. (např. 15 dnů po jejím obdržení). Jestliže zaměstnanec na návrh zaměstnavatele na změnu obsahu pracovního poměru nepřistoupí ve lhůtě v návrhu zaměstnavatele stanovené, ke sjednání dohody o změně obsahu pracovního poměru nedojde.

Dohodnou-li se zaměstnanec se zaměstnavatelem na změně obsahu pracovního poměru, vyhotoví se o tom písemná dohoda o změně pracovní smlouvy. Zaměstnavatel je také povinen zaměstnance informovat postupem podle § 37 ZP o změně povinně poskytovaných údajů. Za splnění této povinnosti odpovídá............ (uvést kdo, např. vedoucí personálního oddělení).

Konat práce jiného druhu nebo v jiném místě, než byly sjednány v pracovní smlouvě, případně její změně, je zaměstnanec povinen jen v případech uvedených v zákoníku práce. Při převedení na jinou práci podle § 41 ZP se jedná o změnu druhu práce. Při přeložení do jiného místa výkonu práce anebo při dohodě o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli postupem podle § 43a ZP, při nařízení pracovní cesty, je-li to se zaměstnancem dohodnuto, se jedná o změnu místa výkonu práce. Přeložit zaměstnance do jiného místa výkonu práce stejně jako přidělit k jinému zaměstnavateli lze pouze se souhlasem (v dohodě) zaměstnance. 

Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci v případech uvedených v § 41 odst. 1 ZP:

  1. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
  2. nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
  3. koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,
  4. jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,
  5. jestliže je toho třeba podle pravomocného rozhodnutí soudu nebo správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku,
  6. je-li zaměstnanec pracující v noci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán nezpůsobilým pro noční práci,
  7. požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnance převést na jinou práce ve shora uvedených případech, jakmile se dozví o skutečnosti, která povinnost převedení zakládá. Za splnění této povinnosti odpovídá............ (uvést kdo, např. vedoucí personálního oddělení).

Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci

  1. dal-li zaměstnanci výpověď z důvodů uvedených v § 52 písm. f) a g) ZP (nesplňování předpokladů či požadavků a porušení právních povinností),
  2. bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, a to na dobu do pravomocného skončení trestního řízení,
  3. pozbyl-li zaměstnanec dočasně předpoklady stanovené zvláštními právními předpisy pro výkon sjednané práce, avšak v tomto případě nejdéle celkem na 30 pracovních dnů v kalendářním roce.

Návrh na převedení zaměstnance na jinou práci ze shora uvedených důvodů podává nadřízený zaměstnanec zaměstnance, o kterého se jedná................ (např. vedoucímu personálního odboru), případně vedoucí personálního oddělení. O převedení v těchto případech rozhoduje .......(vedoucí personálního oddělení).

Zaměstnavatel může zaměstnance převést v případech uvedených v bodě 7. nebo 8. tohoto předpisu i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

Zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu.

Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro prostoj nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, může ho zaměstnavatel převést na jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě, jen v případě, že zaměstnanec s převedením souhlasí.

Při převedení zaměstnance na jinou práci podle bodů 7., 8., 10. a 11. tohoto předpisu je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.

Zdravotní způsobilost k výkonu jiné práce se zjišťuje podle zákona č. 373/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o specifických zdravotních službách a vyhlášky č. 79/2013 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Postupuje se přitom podle vnitřního předpisu zaměstnavatele k prokazování zdravotní způsobilosti k práci.

Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat. Za splnění této povinnosti odpovídá............ (uvést kdo, např. vedoucí personálního oddělení).

Dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání. To neplatí v případě převedení na jinou práci, pozbyl-li zaměstnanec dočasně předpoklady stanovené zvláštními právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků. Za splnění této povinnosti odpovídá............ (uvést kdo, např. vedoucí personálního oddělení).

Odpadnou-li důvody, pro které byl zaměstnanec převeden na jinou práci nebo byl přeložen do jiného místa, než bylo sjednáno, nebo uplynula-li doba, na kterou byla tato změna sjednána, je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance podle pracovní smlouvy. Za splnění této povinnosti odpovídá............ (uvést kdo, např. vedoucí personálního oddělení).

Jestliže zaměstnavatel zaměstnance převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, je převedení nutné projednat s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce. Za splnění této povinnosti odpovídá............ (uvést kdo, např. vedoucí personálního oddělení). (použije se v případě, že u zaměstnavatele odborová organizace působí).

Požádá-li zaměstnanec o převedení na jinou práci nebo pracoviště, popřípadě o přeložení do jiného místa, protože podle doporučení poskytovatele pracovnělékařských služeb není vhodné, aby dále konal dosavadní práci nebo pracoval na dosavadním pracovišti, zaměstnavatel je povinen mu to umožnit, jakmile to dovolí jeho provozní možnosti. Práce a pracoviště, na které zaměstnance převádí, musí být pro zaměstnance vhodné. Zaměstnanec podává návrh u ............... (např. personálního odboru, případně prostřednictvím provozovatele poštovních služeb). Zaměstnavatel je povinen o žádosti zaměstnance

Nahrávám...
Nahrávám...