dnes je 11.1.2025

Input:

Daň z pozemků

9.1.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 21 minut

Daň z pozemků

Ing. Jan Koreček

Obecné informace obsahuje text Daň z nemovitých věcí. Daň z pozemků je první částí zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (dále jen "ZDN").

Vymezení pojmů

Předmět daně

Předmětem daně z pozemků jsou podle § 2 odst. 1 ZDN pozemky na území České republiky, které jsou evidovány v katastru nemovitostí ("KN"). V katastru nemovitostí jsou pozemky evidovány v podobě parcel.

Katastr nemovitostí je veřejný seznam, který obsahuje soubor údajů o nemovitých věcech vymezených v zákoně o katastru nemovitostí zahrnující jejich soupis, popis, jejich geometrické a polohové určení a zápis práv k těmto nemovitým věcem. Katastr nemovitostí eviduje pozemky v podobě parcel. Pozemky katastr nemovitostí člení podle druhů na ornou půdu, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, trvalé travní porosty, lesní pozemky, vodní plochy, zastavěné plochy a nádvoří a ostatní plochy. Za zemědělské pozemky jsou považovány pozemky s druhem pozemku orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty. Vazba ZDN na katastr nemovitostí je upravena v § 1a ZDN.

Vynětí z předmětu daně

Předmětem daně nejsou a v daňovém přiznání - k dani z nemovitých věcí se neuvádí:

a) pozemky zastavěné zdanitelnými stavbami v rozsahu zastavěné plochy těchto staveb;

Z výměry pozemku uvedené ve výpisu z katastru nemovitostí se odečítá plocha zastavěná zdanitelnou stavbou.

Z výpisu z katastru nemovitostí lze poznat, že jde o druh pozemku "zastavěná plocha a nádvoří" o výměře 1 200 m2. Zdanitelnou stavbou, která je předmětem daně ze staveb a jednotek - rodinným domem - je zastavěno 120 m2. Poplatník v daňovém přiznání uvede pouze plochu pozemku, která je předmětem daně z pozemků, tj. 1 200 – 120 = 1 080 m2.

b) lesní pozemky v rozsahu, v němž jsou lesy ochrannými nebo lesy zvláštního určení podle lesního zákona,

Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) člení lesy podle převažujících funkcí do tří kategorií: lesy ochranné, zvláštního určení a hospodářské. Předmětem zdanění lesních pozemků jsou pouze lesy hospodářské ve smyslu § 9 lesního zákona. Pokud se na lesním pozemku nachází les ochranný nebo les zvláštního určení, tak tato část pozemku není předmětem daně.

c) pozemky, které jsou evidovány v katastru nemovitostí s druhem pozemku vodní plocha;

d) pozemky určené pro obranu České republiky;

Jedná se o pozemky určené pro obranu České republiky převážně na území vojenských újezdů ve smyslu zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a dále o pozemky různých vlastníků, pokud jsou určené na základě rozhodnutí příslušného orgánu k zabezpečování obrany České republiky.

e) pozemky v rozsahu odpovídajícím výši spoluvlastnických podílů na nich, které jsou součástí zdanitelných jednotek v budově bytového domu, a jiné pozemky ve spoluvlastnictví vlastníků zdanitelných jednotek v budově bytového domu užívané společně s těmito jednotkami, a to v rozsahu odpovídajícím výši spoluvlastnických podílu těchto spoluvlastníků na nich.

Ustanovení § 2 odst. 2 písm. e) ZDN vyjímá z předmětu daně z pozemků pozemky, které jsou zapsány v katastru nemovitostí na shodném listu vlastnictví jako budova bytového domu, a také pozemky, které byly dokupovány a jsou v katastru nemovitostí na dalším listu vlastnictví. Může se jednat o pozemky, které jsou pod budovou, okolo budovy, anebo tvoří funkční celek s jednotkou nacházející se v budově bytového domu. Podstata změny tohoto ustanovení spočívá v tom, že dokupované pozemky ("jiné pozemky") již nemusí být ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek nacházejících se v budově bytového domu, ale postačí, aby byl pozemek ve spoluvlastnictví části spoluvlastníků jednotek. Tyto pozemky taktéž nejsou předmětem daně z pozemků. Skutečnost, že ke zdanitelné jednotce nacházející se v budově bytového domu patří spoluvlastnický podíl na pozemku, je zohledněna koeficientem, kterým se násobí upravená podlahová plocha zdanitelné jednotky, podle ust. § 10 odst. 3 ZDN. Ustanovení se nevztahuje na pozemky související se zdanitelnými jednotkami nacházejícími se v jiných než bytových domech, např. víceúčelový dům.

Poplatník

Poplatníkem daně z pozemků zůstává i nadále podle § 3 odst. 1 ZDN především vlastník pozemku.

Podle § 3 odst. 2 ZDN je poplatníkem daně z pozemků, jde-li o pozemek:

  1. ve vlastnictví České republiky – organizační složka státu, státní příspěvková organizace, státní fond, státní podnik nebo jiná organizace, která je příslušná hospodařit s majetkem státu, dále právnická osoba, která má právo užívat tento pozemek na základě výpůjčky vzniklé podle zákona upravujícího některé užívací vztahy k majetku České republiky,
  2. ve svěřenském fondu – samotný svěřenecký fond,
  3. v podílovém fondu – samotný podílový fond,
  4. ve fondu obhospodařovaném penzijní společností – samotný fond obhospodařovaný penzijní společností,
  5. zatížený právem stavby – stavebník.

Právo stavby je OZ považováno za nemovitou věc. Je to věcné právo zřídit stavbu na cizím pozemku.

Nájemce

Podle § 3 odst. 3 ZDN je poplatníkem daně z pozemků vždy nájemce u pronajatého pozemku nebo pachtýř u propachtovaného pozemku, je-li:

  1. evidovaný v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem,
  2. s ním příslušná hospodařit Správa státních hmotných rezerv,
  3. převedený na základě rozhodnutí o privatizaci na Ministerstvo financí.

Podle § 3 odst. 4 ZDN je poplatníkem daně z pozemků uživatel pokud

  1. vlastník pozemku není znám, nebo
  2. s pozemkem je příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Situace, kdy vlastník pozemku není znám a poplatníkem je tedy uživatel, jsou nejčastěji u zemědělských pozemků. Jedná se o situace, kdy vlastník není v katastru nemovitostí dostatečně identifikován (identifikace v katastru zcela chybí, je částečná nebo vlastník pozemku zemřel a pozemek nebyl zahrnut do dědického řízní), ale fakticky jsou zemědělsky užívány jinou osobou (např. zemědělcem, zemědělský družstvem). Uživatelé pozemků, které jsou zároveň příjemci dotací, jsou evidováni v registru půdy:

http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ .

Uživatelem se rozumí i nájemce nebo pachtýř pozemku.

Osvobození od daně

Zákon v § 4 odst. 1 osvobozuje od daně z pozemků rozsáhlé množství pozemků. Není to však osvobození absolutní.

Např. pozemky ve vlastnictví státu jsou osvobozeny od daně z pozemků, nejsou-li využívány k podnikání, pronajímány nebo propachtovány, s výjimkou pronájmu nebo pachtu rozpočtovým a příspěvkovým organizacím. Jsou osvobozeny pozemky ve vlastnictví té obce, na jejímž katastrálním území se nacházejí.

U pozemků ve vlastnictví obce, které se nacházejí mimo vlastní katastrální území této obce, vyžaduje ZDN podání daňového přiznání, a také zaplacení daně za tyto pozemky, neboť příjemcem daně je obec, na jejímž území se pozemek nachází.

Podle § 4 odst. 1 písm. k) ZDN bodu 2 může poplatník uplatnit nárok na osvobození na pozemek v rozsahu, v jakém se na nich nachází ekologicky významný prvek evidovaný v evidenci ekologicky významných prvků podle zákona upravujícího zemědělství. Evidence ekologicky významných prvků je vedena v LPIS, což je geografický informační systém (GIS), který je tvořen primárně evidencí využití zemědělské půdy. Veřejný registr půdy je dostupný na této internetové adrese: http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ .

Ekologicky významné prvky definuje Nařízení vlády č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů, ve znění pozdějších předpisů následovně:

Název ekologicky významného prvku Definice
Krajinotvorný sad Krajinotvorným sadem se rozumí plocha rovnoměrně osázená ovocnými stromy ve tvaru polokmenu nebo vysokokmenu o minimální hustotě 50 životaschopných jedinců na 1 hektar, jejímž základním účelem není produkce ovoce, ale zachování krajinotvorné odrůdové rozmanitosti, kulturního dědictví, zemědělského rázu krajiny nebo prvků venkovského krajinného urbanizmu, a v meziřadí se nachází bylinný pokryv. Krajinotvorný sad je evidován v evidenci půdy jako díl půdního bloku s druhem zemědělské kultury jiná trvalá kultura.
Solitérní dřevina Solitérní dřevinou se rozumí izolovaně rostoucí dřevina s průmětem koruny od 8 m2 vyskytující se v zemědělsky obhospodařované krajině mimo les. Za solitérní dřevinu se nepovažuje dřevinná vegetace, která je součástí meze, terasy nebo travnaté údolnice. Součástí solitérní dřeviny může být kamenný snos, kamenná zídka nebo drobná sakrální stavba.
Skalka Skalkou se rozumí povrchový přirozený výchoz hornin nebo nerostů s cílem ochrany geomorfologických a geologických jevů podle § 2 odst. 2 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Skalka může mít charakter jednotlivých kamenů nebo větších skalních útvarů. Součástí skalky může být dřevinná nebo bylinná vegetace. Krajinný prvek skalka může být evidován na ploše půdního bloku podle § 3a odst. 3 a 4 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.
Terasa Terasou se rozumí souvislý svažitý útvar liniového typu tvořený terasovým stupněm, sloužící ke snižování nebezpečí vodní nebo větrné eroze, a zmenšující sklon části svahu dílu půdního bloku, zpravidla vymezující hranici dílu půdního bloku. Součástí terasy může být dřevinná vegetace, kamenný snos, kamenná zídka nebo drobná sakrální stavba.
Skupina dřevin Samostatný útvar neliniového typu, tvořený nejméně 2 kusy dřevinné vegetace s nejvyšší možnou výměrou 3 000 m2. Za skupinu dřevin se nepovažuje dřevinná vegetace, která je součástí meze, terasy nebo travnaté údolnice, a dřevinná vegetace, která plní funkci lesa podle § 3 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "lesní zákon").
Stromořadí Útvar liniového typu, tvořený nejméně 5 kusy dřevinné vegetace a zpravidla s pravidelně se opakujícími prvky. Za stromořadí se nepovažuje dřevinná vegetace, která je součástí meze, terasy nebo travnaté údolnice, a dřevinná vegetace, která plní funkci lesa podle § 3 lesního zákona.
Travnatá údolnice Členitý svažitý útvar, sloužící ke snižování nebezpečí vodní nebo větrné eroze, vymezující dráhu soustředěného odtoku vody z dílu půdního bloku, se zemědělskou kulturou orná půda. Součástí travnaté údolnice může být dřevinná vegetace.
Mez Souvislý útvar liniového typu, sloužící zejména ke snižování nebezpečí vodní nebo větrné eroze, zpravidla vymezující hranici dílu půdního bloku. Součástí meze může být dřevinná vegetace, kamenná zídka nebo travnatá plocha. Jedná se o prvek s výrazným protierozním účinkem.
Příkop Útvar liniového typu široký nejvýše 6 metrů, jehož hlavní funkcí je přerušení délky svahu zachycením vody s jejím odvedením nebo zasáknutím
Mokřad Samostatný útvar neliniového typu s minimální výměrou 100 m2, sloužící k zajištění retence vody v krajině s cílem udržovat přirozené podmínky pro život vodních a mokřadních ekosystémů podle § 2 odst. 2 písm. i) zákona č.  114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Krajinný prvek mokřad může být evidován na ploše půdního bloku podle § 3a odst. 3 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.

Od zdaňovacího období roku 2025 dochází ke zrušení osvobození podle § 4 odst. 1 písm. k) ZDN bodu 3, a tedy nebudou osvobozeny pozemky v rozsahu, v jakém se na nich nachází příkop, mokřad, močál, bažina, skalní útvar, rokle nebo strž, pokud jde o pozemky ostatních ploch mimo zastavěné území obce podle stavebního zákona, které nejsou užívány k podnikání. V návaznosti na zrušení tohoto osvobození byla již od 1. 1. 2024 zavedena do ZDN nižší sazba daně ve výši 0,08 Kč za 1 m2, která se týká pozemků zařazených do skupiny nevyužitelných ostatních ploch, tj. pozemků evidovaných v katastru nemovitostí s druhem pozemku ostatní plocha a se způsobem využití pozemku neplodná půda, zamokřená plocha, mez, stráň nebo zeleň. Z důvodu zrušení osvobození podle § 4 odst. 1 písm. k) bodu 3 ZDN nemusí poplatník podávat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Tyto změny budou provedeny z moci úřední na základě bodu 3 přechodných ustanovení zákona č. 349/2023 Sb., za použití § 13a odst. 2 ZDN.

Od daně z pozemků může být osvobozena také pouze určitá část pozemku, např. pozemky tvořící jeden funkční celek se zdanitelnou stavbou sloužící školám a školským zařízením, muzeím a galeriím apod.

Podle § 4 odst. 2 ZDN se pozemkem tvořícím jeden funkční celek se stavbou podle stavebního zákona, zdanitelnou stavbou nebo jednotkou rozumí část pozemku nezbytně nutná k provozu a plnění funkce stavby podle stavebního zákona, zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky.

Časový test

Časově omezené osvobození je např. u zemědělských pozemků na dobu 5 let a lesních pozemků na dobu 25 let počínaje rokem následujícím po roce, kdy byly po rekultivaci technickým opatřením nebo biologickým zúrodňováním vráceny zemědělské nebo lesní výrobě.

Právo obcí

Obec může v souladu s § 4 odst. 1 písm. v) ZDN všechny zemědělské pozemky na svém území. Obec osvobození stanoví vydáním obecně závazné vyhlášky. Dále obec může osvobodit podle § 4 odst. 1 písm. z) ZDN pozemky druhu ostatní plocha se způsobem využití pozemku

  • neplodná půda,

  • zamokřená plocha,

  • mez, stráň,

  • zeleň,

  • jiná plocha,

pokud tak stanoví obecně závaznou vyhláškou.

Osvobozeny od daně z pozemků podle § 4 odst. 1 písm. v) ZDN mohou být pozemky, které jsou evidované v KN jako orná půda, chmelnice, vinice, ovocný sad, zahrada a trvalé travní porosty, jestliže tak obec stanoví obecně závaznou vyhláškou. Toto osvobození se nevztahuje na pozemky v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše obce.

Tento nárok na osvobození, pokud je vyhláškou zaveden, nemusí poplatníci podle § 4 odst. 4 ZDN uplatňovat podáním daňového přiznání.

Nárok na osvobození od daně z pozemků nemusí všichni poplatníci uplatňovat podáním daňového přiznání k dani z nemovitých věcí.

Obec, která vlastní pozemky pouze na svém katastrálním území, daňové přiznání nepodává. Naopak poplatník daně z pozemku, který tvoří jeden funkční celek se stavbou ve vlastnictví spolků, je povinen nárok na osvobození od daně z pozemků uplatnit v podaném daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí.

Výpočet daně

U jednotlivých druhů pozemků si popíšeme stanovení základu daně a výpočet daňové povinnosti.

Orná půda, chmelnice, vinice...

Základem daně u pozemků orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů je cena zjištěná násobením skutečné výměry pozemku v m2 průměrnou cenou pozemku stanovenou vyhláškou MZ ČR. Pro výpočet daně z pozemků je nezbytným právním předpisem vyhláška č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s

Nahrávám...
Nahrávám...