2.10.1
Vnitřní předpis zaměstnavatele k poskytování příspěvku na daňově podporovaný produkt spoření na stáří zaměstnanců
Ing. Ivan Macháček
NahoruVnitřní předpis zaměstnavatele k poskytování příspěvků na daňově podporovaný produkt spoření na stáří zaměstnanců
Zaměstnavatel ........................... (uvést přesné jméno, označení, sídlo, IČ)
zastoupený .............................
vydává tento
Nahoruvnitřní předpis o příspěvku na soukromé životní pojištění zaměstnance.
1. Zaměstnavatel bude přispívat na životní pojištění zaměstnancům, kteří uzavřeli smlouvu o soukromém životním pojištění s pojišťovnou, která je v souladu se zákonem č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví, v platném znění, oprávněna podnikat na území ČR nebo s pojišťovnou usazenou na území členského státu Evropské unie nebo na území Evropského hospodářského prostoru.
2. Zaměstnavatel bude poskytovat příspěvek na životní pojištění zaměstnancům s pracovním poměrem sjednaným na dobu neurčitou (...............................případně lze stanovit jiné podmínky, např. podmínit poskytování příspěvku trváním pracovního poměru alespoň jeden rok).
3. Zaměstnavatel bude na účet zaměstnanců poskytovat měsíční příspěvek ve výši ....... (uvést částku) Kč.
4. Příspěvek na životní pojištění nebude poskytován pracovníkům činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a zaměstnancům, kteří mají uzavřenu termínovanou pracovní smlouvu (uvedení tohoto stanoviska se odvíjí od rozhodnutí zaměstnavatele. Pokud bude zaměstnavatel chtít, může poskytovat příspěvek i zaměstnancům činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr).
5. Zaměstnanec je povinen písemně informovat příslušnou pojišťovnu o tom, že příspěvek (případně jeho část) na jeho životní pojištění bude za něj hradit zaměstnavatel.
6. Zaměstnavatel bude příspěvek poukazovat přímo příslušné pojišťovně, a to na číslo účtu, které sdělí zaměstnanec.
7. Tento vnitřní předpis se vydává na dobu ............ (nejméně jednoho roku)
8. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ...........
V .................. dne.................
.........................................
razítko a podpis oprávněného
zástupce zaměstnavatele
Komentář:
Zákonem č. 462/2023 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2024 v novém § 15a ZDP a § 15b ZDP k zavedení daňově podporovaného produktu spoření na stáří. Produktem spoření na stáří se pro účely daní z příjmů rozumí penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření, penzijní pojištění u instituce penzijního pojištění, soukromé životní pojištění a dlouhodobý investiční produkt. který je pro účely daní z příjmů definován v § 15a odst. 5 ZDP.
Soukromým životním pojištěním se dle § 15a odst. 3 ZDP rozumí pojištění pro případ dožití, pojištění pro případ dožití se stanoveného věku nebo dřívější smrti a pojištění důchodu, na který vznikne nárok nejdříve v kalendářním roce, ve kterém poplatník dosáhne 60 let věku, sjednaná s pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území členského státu EU nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, ve kterých pojistná částka pro případ dožití, pokud je sjednána, činí nejméně 40 000 Kč, pokud pojistná doba činí nejméně 10 a nejvýše 20 let, nebo 70 000 Kč, pokud pojistná doba činí více než 20 let. Za pojistnou částku pro případ dožití u pojištění důchodu se pro účely daní z příjmů považuje částka odpovídající jednorázovému plnění při dožití.
DAŇOVÉ ŘEŠENÍ PŘÍSPĚVKU ZAMĚSTNAVATELE ZAMĚSTNANCI NA PRODUKT SPOŘENÍ NA STÁŘÍ
U zaměstnance se nemusí na jednotlivých druzích produktu spoření na stáří podílet jen sám zaměstnanec jakožto fyzická osoba vlastními příspěvky, ale může na tyto druhy produktu spoření na stáří přispívat i zaměstnavatel. V ustanovení § 6 odst. 9 písm. m) ZDP, ve znění zákona č. 462/2023 Sb., se stanoví, že od daně z příjmů ze závislé činnosti je osvobozen příjem v podobě příspěvku uhrazeného zaměstnavatelem na daňově podporované produkty spoření na stáří jeho zaměstnance nebo na daňově podporované pojištění dlouhodobé péče, jehož pojistníkem je jeho zaměstnanec, do úhrnné výše 50 000 Kč ročně. Limitní částka 50 000 Kč pro osvobození příspěvků od daně z příjmů ze závislé činnosti stanovená v § 6 odst. 9 písm. m) ZDP se sleduje u zaměstnavatele souhrnně za všechny druhy produktu spoření na stáří. Pokud příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na jeden nebo více daňově podporovaných produktů na stáří poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijní společnosti, u instituce penzijního pojištění nebo na účet u pojišťovny resp. na účet u společnosti poskytující DIP převyšuje v souhrnu v kalendářním roce u zaměstnance částku 50 000 Kč, bude v příslušném měsíci, kdy dochází k překročení tohoto limitu připočtena nadlimitní výše příspěvku ke zdanitelné mzdě zaměstnance pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů. Příspěvek, který není osvobozen od daně z příjmů a podléhá u zaměstnance zdanění, vstupuje rovněž do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
Pokud získá zaměstnanec příspěvek na produkty spoření na stáří od více zaměstnavatelů v průběhu kalendářního roku, sleduje se limit 50 000 Kč příspěvku osvobozeného od daně z příjmů ze závislé činnosti u každého zaměstnavatele samostatně. Půjde např. o případ, kdy zaměstnanec v průběhu kalendářního roku změní zaměstnání a každý ze zaměstnavatelů mu přispívá na příslušný druh produktu spoření na stáří.
Daňové výhody na straně zaměstnance nelze uplatnit v případě, že příspěvek na jednotlivé druhy produktu spoření na stáří je poskytnut zaměstnavatelem ve finanční podobě přímo zaměstnanci. V tomto případě je finanční příspěvek poskytnutý zaměstnanci v plné výši zdaňován současně s jeho mzdou a je zahrnut do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
Pro daňové řešení příspěvků zaměstnavatele zaměstnancům na příslušné produkty spoření na stáří lze uplatnit znění bodu 4 § 24 odst. 2 písm. j) ZDP, který obsahuje režim daňově uznatelných nákladů na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na práva zaměstnanců vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy. Příspěvky zaměstnancům na příslušný druh produktu spoření na…