2.8.13
Vnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování náhrady mzdy při jiných důležitých překážkách v práci při samorozvrhování pracovní doby podle § 87a odst. 2 písm. d) ZP
JUDr. Věra Bognárová
NahoruVnitřní předpis zaměstnavatele o poskytování náhrady mzdy při jiných důležitých překážkách v práci při samorozvrhování pracovní doby podle § 87a odst. 2 písm. d) ZP
Zaměstnavatel .............................................................. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ)
zastoupený ..............
podle § 305 a 87a odst. 2 písm. d) ZP vydává tento
vnitřní předpis
o poskytování náhrady mzdy při jiných důležitých překážkách v práci při samorozvrhování pracovní doby podle § 87a ZP
- Tento vnitřní předpis se vztahuje na zaměstnance, kteří konají u zaměstnavatele práci v pracovním poměru a se zaměstnavatelem si dohodli, že si za sjednaných podmínek rozvrhují pracovní dobu sami podle § 87a ZP. Tento vnitřní předpis se vztahuje na zaměstnance v pracovním poměru při práci na pracovištích zaměstnavatele i na dálku podle § 317 ZP.
- Zaměstnancům uvedeným v bodě 1 tohoto vnitřního předpisu podle § 87 odst. 2 písm. d) ZP při jiných důležitých osobních překážkách v práci zaměstnanci (§ 199 ZP) nepřísluší náhrada mzdy nebo platu, není-li dohodnuto, zákoníkem práce, nařízení vlády č. 590/2006 Sb. anebo vnitřním předpisem stanoveno jinak.
- Zaměstnavatel zaměstnancům uvedeným v bodě 1 tohoto vnitřního předpisu při jiných důležitých osobních překážkách v práci bude poskytovat náhradu mzdy nebo platu, a to u těchto překážek a v tomto rozsahu:
Např.
Vyšetření nebo ošetření
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
Narození dítěte
Pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.
- Náhrada mzdy nebo platu při překážkách v práci podle bodu 3 tohoto vnitřního předpisu se poskytuje ve výši průměrného výdělku zjištěného podle § 351 až 362 ZP (případně v jiné nižší výši).
- Na žádosti zaměstnance o poskytování pracovního volna při překážkách v práci a jejich prokazování se vztahuje úprava § 206 ZP.
- Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.
- Tento vnitřní předpis se vydává na dobu .......... .(nejméně jednoho roku).
- Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem .........
.............................................
razítko zaměstnavatele a podpis
jeho oprávněného zástupce
Komentář:
Od 1. 1. 2025 možné se se zaměstnancem dohodnout na tom, že si pracovní dobu bude za dohodnutých podmínek rozvrhovat sám. Lze se takto dohodnout ve všech pracovněprávních vztazích, tj. v pracovním poměru a při výkonu práce v právním vztahu na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, při práci na pracovištích zaměstnavatele i při práci na dálku, je-li sjednána dohoda podle § 317 ZP. Při samorozvrhování pracovní doby se postupuje podle úpravy obsažené v § 87a ZP.
Podmínkou samorozvrhování je sjednání písemné dohody se zaměstnancem, v níž budou dohodnuta pravidla, za kterých si bude zaměstnanec pracovní dobu rozvrhovat do směn sám. Současně s úpravou možnosti samorozvrhování pracovní doby byl novelizován i § 199 odst. 2 ZP, který obsahuje zmocnění pro vládu za určených podmínek stanovit rozsah poskytovaného pracovního volna při překážkách v práci na straně zaměstnance i na zaměstnance, kteří si rozvrhují pracovní dobu do směn sami. Samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem je častější při výkonu práce na dálku, není ale vyloučeno tento způsob dohodnout i na pracovištích zaměstnavatele, ale z praktických důvodů se zpravidla nebude jednat o všechna pracoviště a práce.
Právní úprava obsah dohody ponechává na dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Podstatné obsahové náležitosti dohody nejsou stanoveny. Právní úprava § 87a ZP určuje pouze některé zásady - maximální délku směny, délku vyrovnávacího období u zaměstnanců v pracovním poměru, způsob rozvázání dohody a také postup při překážkách v práci. To poslední platí pouze pro případ, že nebude dohodnuto něco jiného.
Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou jinak, pro účely překážek v práci (jak na straně zaměstnavatele, tak zaměstnance), pro čerpání dovolené, pracovní cesty a poskytovaná plnění podle § 115 odst. 3 a § 135 odst. 1 ZP, příp. i v dalších případech určených zaměstnavatelem, se vztahuje stanovené rozvržení pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento případ povinen předem určit. Zaměstnavatel a zaměstnanec se ale mohou dohodnout odchylně s ohledem na potřebu výkonu práce.
Při jiných důležitých osobních překážkách v práci na straně zaměstnance nepřísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu, není-li to dohodnuto, nebo pokud zákoník práce, nařízení vlády č. 590/2006 Sb. nebo vnitřní předpis zaměstnavatele nestanoví jinak.
Vnitřním předpisem je proto možné stanovit, při jakých překážkách v práci, které jsou uvedeny v 11 bodech nařízení vlády č. 590/2006 Sb., bude zaměstnavatel i těmto zaměstnancům poskytovat náhradu mzdy nebo platu. Ve vzoru je vymezen okruh zaměstnanců pouze na zaměstnance v pracovním poměru, protože úprava poskytování překážek v práci zaměstnancům konajícím práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr je odlišná. Poskytování náhrad při překážkách může být omezeno tak, že se bude vztahovat jenom na zaměstnance konající práce na pracovištích zaměstnavatele, není ale vyloučeno poskytovat náhrady i zaměstnancům při práci na dálku, jak je to ve vzoru uvedeno.
O vydání vnitřního předpisu rozhoduje zaměstnavatel sám, poskytovat náhrady při jiných důležitých překážkách v práci nemusí, záleží výhradně na jeho rozhodnutí. Samorozvrhování pracovní doby je do určité míry výhodou pro zaměstnance, který si tak pracovní dobu může přizpůsobovat svým osobním potřebám a pro…